Секретар Новокаховської міської ради Дмитро Васильєв: «Робота нової міськради повинна стати більш комплексною, прозорою та демократичною»

У листопаді 2020 року оновлений склад депутатів обрав секретарем Новокаховської міської ради депутата від ОПЗЖ Дмитра Васильєва. Ми розпитали його про те, чому депутати вибрали саме його. А також поговорили про те, як зараз працює нова міськрада і до яких змін прагне. Всі подробиці – далі в інтерв’ю.

– Дмитре В’ячеславовичу, це перший депутатський досвід для вас? Чи були ви знайомі раніше зі сферою суспільної діяльності або політики?

– Досвід роботи в громадській діяльності був в моєму житті ще за часів юності. Втім, говорячи про досвід останніх років, я брав участь у багатьох виборах різного рівня. Тому громадська робота мені зрозуміла і знайома.

– Як вам вдалося отримати стільки прихильності від колег-депутатів? 28 голосів з 29 за вашу кандидатуру на посаду секретаря міської ради – неймовірно високий показник довіри до вас!

– Думаю, в першу чергу це питання комунікабельності, і ця риса – найголовніша якість людини. Війна чи суперництво, в поганому сенсі цього слова, ніколи не дають позитивних результатів. Навпаки, завжди призводять тільки до негативних наслідків. Енергія повинна бути творчою і спрямованою на розвиток. Вважаю, люди, які прийшли після виборів працювати до міської ради, знали про мою позицію і тому висловили мені свою довіру. Наше місто невелике і суспільне життя тут проходить відкрито. В принципі ми всі були знайомі до виборів, з кимось більше, з кимось менше… Принаймні, знали один одного. Чому нові і молоді депутати в переважній більшості вибрали мене? Думаю, що таке рішення є дуже символічним і характеризує переломний момент у владній сфері нашого міста, тому що ми обрали новий шлях вперед.

– Як ви будуєте роботу міської ради? Чи всі депутати беруть активну участь у ній?

– Всі депутати самодостатні і мають власну точку зору й погляди. У великому колективі так завжди і буває. В цілому більшість спрямована сьогодні на позитив, на творчу роботу. Працює досить молодий склад депутатського корпусу, який оновився приблизно на 70%. Прийшли люди зовсім іншого покоління. Вони мають власне бачення, мислять зовсім іншими категоріями, ніж це було раніше. Чи це добре для міста? Наше місто досить молоде і повинно розвиватися. І у владі відбувається оновлення. Явно простежується тенденція переходу влади до більш молодих, енергійних людей, які бачать світ навколо по-новому. І найголовніше – у цих людей дійсно є багато сил і прагнення зробити щось корисне для міста. Звичайно, раніше ми спостерігали і якісь хороші речі в Новій Каховці… Але завжди можна зробити краще! Звісно, було щось і погане, але тепер ми можемо проаналізувати це і виправити. Найголовніше – осучаснити підхід. Повертаючись до питання, чому мене обрали секретарем, то, напевно, більшість депутатів побачила в мені ту людину, яка може, не відкидаючи старе, рушити до нового. Для них я став фігурою, яка поєднує два покоління та дозволяє не втрачати цінний досвід тих людей, які вже давно у владі, і водночас рухатися з енергією молоді вперед.

– За цей короткий час є якісь зміни в роботі самої міськради?

– Ми постійно працюємо над цим і вже прийняли новий, більш сучасний і адаптований до чинного законодавства регламент. Крім того, продовжуємо вносити в нього певні правки, роблячи більш відкритим і демократичним. Завдяки змінам у ньому, змушуємо депутатів працювати не тільки на засіданнях сесії, адже робота депутатів полягає не тільки в цьому. Це тільки верхівка айсберга. В першу чергу – робота з людьми на місцях і робота в комісіях. Це те, що в попередніх скликаннях у нас абсолютно не працювало і викликало критику з боку активних жителів міста. Більшість питань можна якісно вирішити шляхом роботи в постійних профільних комісіях. Саме цим зараз ми відрізняємося від попередніх скликань. Необхідно зрозуміти, що виконавчі органи влади є, були і будуть, а депутатський корпус – це зв’язок між людьми і владою. Це і є громадський контроль за всіма процесами в місті.

– Чи є рішення міської ради, що вже безпосередньо вплинули на життя новокаховчан?

– Безумовно. Не можу сказати, що їх вже відчувають всі жителі міста, але точно відчують найближчим часом. Наприклад, ми змінили підхід до земельних питань. Повністю оновилася система надання послуг у цій сфері. Зараз це робиться через єдине вікно – ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг – прим. автора). Там є список послуг, терміни подачі документів, а також інформація про необхідний комплект документів. Після його здачі в найкоротший термін питання виноситься на розгляд міської ради, минаючи будь-які кабінети чиновників та інші незрозумілі процедури. Все стало абсолютно прозоро. Тепер не має будь-яких кулуарних проміжних рішень… Все, що йде в ЦНАП, відразу потрапляє на розгляд профільної депутатської комісії, яка рекомендує міськраді прийняти те чи інше рішення. Але рішення приймається тільки всіма депутатами на сесії. Звичайно, не можна напевно сказати позитивною чи негативною буде відповідь, але питання буде розглянуто у найкоротші строки. Раніше основна проблема вирішення земельних питань полягала в тривалому і непрозорому розгляді.

– Щось іще, окрім земельних питань?..

– Одне з питань, що хвилювало виборців під час компанії, – громадські туалети. Дійсно, ця проблема – одна з болючих у Новій Каховці. Нам вдалося виділити гроші з бюджету вже на 3 сучасних модулі, що встановлять цього року. Планується збільшення їхньої кількості у наступному році. Плюс ми встигли виділити чималі гроші на стерилізацію собак, тому що проблема гуманного регулювання чисельності бездомних тварин для міста теж болюча. Скажу так, «крихтами» її не вирішиш. Тому за 2-3 роки, виділяючи достатньо коштів, нам потрібно закрити це питання повністю. Загальновідомо, що після стерилізації тварини стають спокійнішими, пропадає агресія… Ми хочемо раз і назавжди розв’язати проблему з усіма дитячими майданчиками та вуличними спортивними комплексами. Традиційно у нас їх будують під вибори і помпезно відкривають. Тож депутатський корпус вирішив виділили гроші на масове будівництво цих майданчиків. Зробимо це програмою і за пару років закриємо питання по всьому місту, щоб уникнути подібних подачок під вибори.

– Яка сума передбачена на майданчики в цьому році?

– У цьому році виділено 500 тисяч гривень і в наступному, я думаю, що буде виділено стільки ж, якщо не більше. Цих коштів буде достатньо, щоб ми поставили майданчики в усі двори і закрили це питання повністю.

– Чи були якісь гострі питання щодо розподілу бюджету на 2021 рік?

– Ще раз повернуся до того, що понад 70% складу депутатів міської ради – це люди, які були обрані вперше. Якщо бути точним, то з минулого скликання всього 9 осіб з 34 переобралися знову. Скажімо так, після виборів пройшла перша установча сесія, інші процедури, поки всі розібралися, як це працює… Ми дуже швидко підійшли до моменту прийняття бюджету. Звичайно, ніхто не приймав бюджет наосліп, ми виправили, певно, всі гострі моменти, а далі треба вивчати і вносити зміни або ж готувати пропозиції на наступний рік. Бюджет – це не просто фінансовий документ, це питання життєдіяльності всього міста.

– Така кількість депутатів без досвіду… Ви зі свого боку організовуєте якісь інформаційні заходи або навчання?

– Так, це вже є. Поки ми робили це власними силами, організаційний відділ теж досить сильно допомагає в цьому питанні. Чогось більш ґрунтовного ми не могли організувати через локдаун. Але вже у четвер, наприклад, у нас було масове веб-навчання із земельних питань. А тепер ми розглядаємо деякі пропозиції на весну. Сподіваюся, що до кінця лютого або на початку березня зможемо провести профільні професійні навчання з запрошеними експертами у нас тут, на місці, в Новій Каховці.

– А як депутати реагують на підвищення своєї кваліфікації? Чи всі охоче прагнуть отримати практичні знання?

– По-різному. Звичайно, є певні лідери, які хочуть і беруть участь в цьому. Є люди, які неактивні і їх необхідно підштовхувати. Є й такі, які не хочуть навчатися. В цілому, в активної частини депутатів бажання вчитися є. Це вже добре. Коли вони навчаться самі, будуть розуміти свої права та обов’язки.

– Скажіть, що б ви хотіли реалізувати в роботі міської ради в перший рік?

– Основна моя задача – це плідна робота депутатського корпусу. Ключовим моментом є те, що рада стає ефективною тільки тоді, коли депутати працюють постійно. Так, звичайно, ми повинні розуміти, що це громадське навантаження для людей, за яке ніхто не платить, ніхто не отримує зарплат від держави. Це чіткий момент, який не всі розуміють. Я хочу, щоб новокаховчани вже у цьому році змогли побачити результати. При системній роботі комісій, злагоджених рішеннях на сесіях та всебічному контролі ми зможемо втілити це у життя.

– Поясніть, будь ласка, куди ж зі своїми проблемами можуть звертатись новокаховчани?

– У зв’язку зі зміною у виборчому законодавстві і взагалі в підході до вибору депутатів зникло поняття «мажоритарка». Зараз у нас працює партійна система, тому кожен депутат входить до якоїсь партії, яка його висунула. Безумовно, він повинен розділяти її ідеали, цілі і завдання. Принаймні, я собі так розумію це питання. Відповідно, ми повинні здійснювати взаємовідносини з усіма людьми. За таким принципом організовується депутатський прийом. Але будь-хто, прихильник або не прихильник, може прийти до громадської приймальні партійної організації і розповісти про свою проблему.

– Будь-хто може прийти до будь-якого офісу?

– Вся територія Новокаховської громади є єдиним багатомандатним округом, тому громадяни можуть звернутися до будь-якого депутата.

– Наприклад, житель села Веселе може вибрати будь-якого депутата або партію, яким він довіряє, і звернутись до громадської приймальні?

– Так, зараз, після відкриття партійних офісів, це дуже добре видно. Відкриваються не прийомні конкретного депутата, а саме – партії, де у певному порядку чергують всі депутати (і міста, і району) та працюють з людьми. Адреси та інформація про роботу громадських приймалень в Новій Каховці можна знайти на офіційному сайті Новокаховської міської ради та в ЗМІ. Туди можна прийти з нагальними питаннями кожному жителю нашої громади.

Спілкувалася Олександра Сєрова