Щеплення: які реакції є нормою, а коли необхідно звертатися до лікаря

Щоб уникнути тяжких наслідків перебігу коронавірусної хвороби, спричиненої COVID-19, необхідно вакцинуватися.

Усі вакцини проти COVID-19, які використовуються в Україні, схвалено В003 для екстреного застосування. Вони безпечні та ефективні. В Україні щеплюють такими препаратами:

Astra Zeneca (SKBio та Covishield);

Coronavac/Sinovac-Biotech;

Comirnaty/Pfizer-BioNTech;

Spikevax/Moderna.

Зараз в Україні вакцинацію відкрито для всіх груп людей, старших за 18 років. Також в окремих випадках можна щеплювати дітей віком 12 і більше років.

Особам, які мають хронічні захворювання, перебувають у групі ризику, необхідно зробити щеплення якнайшвидше. Хронічні, зокрема онкологічні захворювання, діабет та інші, не є протипоказанням проти вакцинації! Деякими вакцинами можуть щеплюватися вагітні (детальнішу інформацію наведено в інструкції до вакцини).

Реакції на вакцину

Вакцинація проти COVID-19 допоможе розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину, і це означає, що ваше тіло вибудовує захист.

Такі реакції на місці щеплення є нормальними: біль, набряк. Також можуть виникнути такі загальні реакції: гарячка, озноб, головний біль, втомлюваність. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації.

Відмінність між реакцією на вакцину та симптомами COVID-19

Вакцина проти COVID-19 не може спричинити захворювання. Проте ви можете отримати першу дозу вакцини вже інфікованим, коли симптоми хвороби ще не розвинулися.

Організм може реагувати на введення вакцини. Загальна слабкість або підвищення температури – це звичайна реакція на вакцину проти COVID-19. Ці симптоми зникають за кілька днів після вакцинації.

Проте якщо з’являються яскраві симптоми захворювання на COVID-19 (наприклад, висока температура, постійний кашель, втрата або зміна нюху чи смаку), слід пройти обстеження та протестуватися на C0VID-19.

Невідкладно повідомте свого лікаря про будь-які тяжкі побічні реакції, що виникли після вакцинації проти COVID-19!

Також вакцинація може збігтися в часі з виникненням іншого захворювання. Не слід нехтувати серйозними симптомами, списавши їх на пост вакцинальну реакцію.            ,

Повідомте свого лікаря або зверніться до медичного закладу, якщо у вас виникли такі симптоми: судоми, втрата свідомості, блювання, висип на тілі, сильний біль, температура понад 38°С, сплутаність мовлення.

Важливо не пропустити розвиток іншого захворювання, яке збіглося в часі з вакцинацією і потребує своєчасного надання допомоги.