Що робити, якщо ціна в чеку вища, ніж на ціннику?

прокопенко-2Часто ви звіряєте покупку з чеком? Більшість покупців взагалі не бере їх. І дарма.  У супермаркетах один і той же товар може продаватися і по акції, і за знижкою, і за новими цінами. Як показує практика розгляду скарг споживачів, не варто нехтувати контролем біля каси.  
Отже, ви вирішили купити, скажімо, сир. Вказана на ціннику  вартість вас цілком влаштовує. Але на касі виявилося, що вибраний вами товар не на багато, а то і рази в два дорожчий. Касир говорить, що нічого зробити не може – відучора ціна змінилася, а цінник поміняти не встигли. Так от, ви маєте повне право вимагати продати вам товар за ціною, вказаною на ціннику, тому що джерелом інформації про ціну товару виступає тільки даний стікер.  Про йдеться у пункті 6 Інструкції «Про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання на підприємствах роздрібної торгівлі і в установах ресторанного господарства».Зокрема, там зазначено, що інформування споживача про роздрібні ціни на товари здійснюється за допомогою ярликів цін (цінників) на зразках товарів або покажчиків цін.
Цінник не тільки призначається для надання споживачу основної інформації про товар. Це пропозиція про укладання публічного договору про продаж товару. Стаття 633 Цивільною кодексу України визначає, що публічним є договір, в якому одна сторона – підприємець – бере на себе зобов’язання здійснити продаж товару кожному, хто до неї звернеться. Згідно статті 641 цього ж Кодексу, пропозиція укласти договір повинна містити в собі основні умови цього договору. А цінник саме такі умови і містить..
Невідповідність ціни в ціннику і на касі – це не просто непорозуміння, а адміністративне правопорушення, яке карається штрафом. Стаття 156-1 кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штраф в розмірі від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів за надання недостовірної інформації про продукцію.
Якщо ви помітили різницю між цінником і чеком, краще всього, не піднімаючи галасу, повернутися в торговий зал і, поки продавці не заметушились, зняти цінник, який виступає документом, де позначені умови публічного договору. І вже маючи на руках цінник і чек – можна починати вимагати відшкодування невиправданих витрат.
Доводити свою правоту потрібно не касиру. Попросіть його викликати адміністратора або представника керівництва.  Як показує практика, почувши обґрунтувані вимоги з посиланнями на закони і нормативні акти, вони розпорядяться повернути вам гроші. Непогано діє і попередження про широкий розголос в соціальних мережах. Якщо ж все це не допомагає, а у вас є час і натхнення – викликайте поліцію і вказуйте на порушення магазином ваших прав на отримання достовірної інформації про товар і на здійснення адміністративного правопорушення.

Інспекція у справах захисту  прав споживачів