Що треба знати про новий паспорт

Після введення нового українського паспорта у вигляді ID-картки виникло багато чуток і навіть нісенітниць про цей документ. Тож на питання наших читачів відповідає завідувачка Новокаховським міським сектором управління Державної міграційної служби в Херсонській області Світлана Кулик.

– Світлано Володимирівно, у яких ситуаціях проводиться зчитування даних з чипу ID-картки?

– ID-картка – самодостатній документ, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України, для використання у будь-якій життєвій ситуації не потребує ані зчитування даних з чипу, ані подання будь-яких додаткових довідок чи сертифікатів.

Зчитування даних з чипу проводиться у двох випадках: верифікація документу (міграційна та прикордонна служба мають для цього необхідне обладнання) та використання можливостей ID-картки у роботі електронних сервісів або зчитування установою для скорочення часу надання послуг. У всіх країнах світу, де запроваджено ID-картки, сервіси розвиваються поступово тільки після запровадження документа. Аналогічна ситуація і в Україні.

Але кожна особа може зчитати дані з чипу за власним бажанням. Для цього потрібен спеціальний пристрій (NFC-рідер, близько 500 грн. у міжнародних інтернет-магазинах) або смартфон, що підтримує технологію NFC (додаток, доступний для безкоштовного завантаження у Google Play та на офіційному сайті поліграфкомбінату «Україна» – https://pk-ukraina.gov.ua).

– А взагалі можна відмовитись від оформлення ID-картки?

– Законодавство України (та само як і законодавство більшості іноземних держав) не передбачає можливості для відмови особи від оформлення ID-картки за будь-якими мотивами, у тому числі і релігійними. Це нелогічно з огляду на головний мотив запровадження цього документа – безпеку. У всьому світі будь-які переконання, у тому числі й релігійні, не можуть бути причиною невиконання норм національного законодавства.

У разі ухвалення судовою інстанцією рішення стосовно окремих громадян Україні, міграційна служба зробить усе можливе для виконання таких судових рішень.

За будь-яких обставин слід пам’ятати, що використання ID-карток не заперечується абсолютною більшістю релігійних конфесій та спрямоване виключно на безпеку власників документів та суспільства в цілому. Треба зазначити, що використання паспорту зразка 1994 року у вигляді книжечки небезпечне через доступність підроблення практично у «домашніх» умовах.

– Чи існують пільги в оплаті при оформленні документів?

– Законом передбачено право місцевих громад самостійно звільняти певні категорії громадян від оплати вартості адміністративних послуг або компенсувати громадянам вартість бланка за рахунок місцевих бюджетів. Тож для певних категорій громадян місцеві громади можуть зробити оформлення документів безкоштовним. Це стосується не тільки ID-карток, а й закордонних паспортів.

– Якщо змінилася інформація, наприклад, про шлюб, чи потрібно змінювати паспорт?

– Інформація, яка впродовж життя може змінюватися, буде занесена лише до електронного чіпу паспорта. Її можна змінити без необхідності виготовлення (і, відповідно, оплати) нового документа у підрозділі міграційної служби.