Школа нових методів навчання

Ми знову стали свідками переформатування освітньої галузі. Про перші підсумки впровадження пілотного проекту нової української школи у нашому місті кореспондент «НК online» поспілкувалася з директором ЗОШ №3, членом виконавчого комітету Іриною Дубас.

Нагадаємо: новий стандарт початкової школи у 2017/18 навчальному році пілотують 100 українських шкіл серед яких — новокаховська №3.

— Конкурс на участь в експерименті пройшли 4 заклади Херсонщини — Скадовська, 27-а Херсонська, Чорнобаївська і наша, — розповіла Ірина Петрівна. — Влітку до Нової Каховки приїжджали представники МОН. Відбулась зустріч у стінах нашої школи. Незважаючи на брак фінансів, ми відважились на експеримент, оскільки я переконана: 90% успіху залежить від вчителя. Відтак у нас два перших експериментальних класи по 30 учнів. За нашим прикладом з 1 вересня наступного року вчитиметься вже вся Україна.

Знаючи, що працюватимемо за фінською системою, ще 6 років тому придбали індивідуальні парти, які регулюються за зростом, передбачають певну індивідуальність, а ще — відповідальність. На початку навчання свою парту першокласники з допомогою вчителя мали поставити там, де їм зручно, але зважаючи на те, що довкола — однокласники Тобто дитина робить вибір: це такий собі психологічний прийом, який дає змогу одразу побачити якості майбутнього школяра. Шафи у класах — повністю відкриті: жодного скла дверцят, заборонених «експонатів». Дитина має вільний доступ до будь-яких речей і може користуватись усім, чим захоче.

Малюки багато часу проводять в русі. Дякуючи міському голові в школі — і в кабінетах, і в коридорах — встановлені безкаркасні меблі. Діти тут бавляться, стрибають, роблять усе, що захочуть. Викладачі старшого віку до нововведення ставилися не дуже схвально. Але звикли.

У новій українській школі діти дуже багато досліджують. Їх не треба вчити, наприклад, що треба одягатися по погоді. Вони самі це знають, оскільки проводять експерименти: замірюють час, за скільки замерзають роздягненими і одягненими. Діти розрізняють, які тканини є штучними, а які — синтетичними, працюють з мікроскопами Крок за кроком учні у такий спосіб пізнають світ і стають частиною соціуму. Вони вже інші — не закомплексовані, рівні з вчителем. Педагог має координувати їхню діяльність, допомагати а не керувати і наказувати. Батькам дітей експериментальних класів новий формат навчання подобається. Деяким бабусям і дідусям — не дуже. Але головне, що ми бачимо результати. Учні першого класу вже володіють ґрунтовними знаннями і можуть з легкістю виконати завдання, які часом не одразу осилять і дорослі.

Для занять треба ретельно готуватися, надавати багато матеріалів, обладнання, тож наш лаборант перевантажений. Та головне, що дітям цікаво і вони поспішають на уроки, кожен з яких — нове відкриття і нова цікава мандрівка.

— Школа сьогодні, не тільки початкова, взагалі вимагає нових підходів, методів навчання. І першу скрипку в цій сучасній освіторії грає вчитель. Тож які ви нині ставите вимоги перед викладачами?

— Школа №3 займається новаторством, ми у постійному пошуку нових ідей, проектів, методів. Сьогодні вчителі нашої школи можуть без проблем поїхати до Фінляндії, де ми підтримуємо стосунки з партнером з освіти, директором однієї з місцевих шкіл Арі Покка. Ми користуємося розробленою ним методичною літературою. Зустрічаємося щороку і обмінюємося досвідом. Але до новацій треба підходити розумно, оскільки все рівно наш менталітет дуже відрізняється.

У школі є гарна традиція: хтось приїжджає з відрядження — збираємося і розповідаємо про новинки, які побачили, обговорюємо, переглядаємо фото-, відеоматеріали. На мою думку, школі потрібні творчі, креативні, ініціативні люди, які усвідомлюють значення свого предмету для життя. Не буває нецікавих предметів, є люди, які їх нецікаво викладають. У багатьох європейських країнах давно існує практика: відпрацював 9 років — маєш право на творчу відпустку довжиною в рік. До того ж — оплачувану: відпочити, відвідати курси, майстер-класи, зайнятись пошуком нових методів роботи. Хотіла б я перед новим роком побажати і нашим вчителям такої новації. До речі, нова реформа передбачає курси підвищення кваліфікації там, де захоче вчитель, навіть за кордоном. Та ми розуміємо: якщо по факту коштів на це не буде, то залишиться лише мріяти.

— Пілотний проект початкової школи далеко не єдиний, який школа №3 сьогодні впроваджує, чи не так?

— Звичайно. У 2016-2017 навчальному році наша школа стала однією з п’яти в Україні, що отримали грант від двох міжнародних компаній FIRST та LEGO Group. Вже другий рік діти є учасниками фестивалю FIRST LEGO League Junior, який створений для школярів віком 6-10 років і має на меті надихнути їх вивчати науку, технологію, математику, а також долучатись до вирішення актуальних світових питань за допомогою їхньої улюбленої іграшки — конструктора LEGO. Щороку у всьому світі навчальні заклади формують команди дітей і беруть участь у фестивалі. Влітку всі дізнаються тему сезону, над якою працюватимуть протягом декількох місяців.

Тема сезону 2017-2018 має назву «Пригоди води» і присвячена дослідженню того, як ми використовуємо цей ресурс. Нещодавно до школи надійшов лист від представника фірми LEGO з гарною новиною: нам дають додаткові набори для всіх учнів 1-х класів, а ще — два дні безкоштовних занять для вчителів.

Подібні проекти у всесвітній павутині і не тільки віднаходять наші вчителі: реєструються, подають заявки. Так було і тоді, коли ми стали учасниками конкурсу від Фонду братів Кличків, вигравши його два роки поспіль. У нашій школі дітям цікаво. На перервах вони не лише бешкетують: малюють, щось виготовляють, на шкільній «плазмі» переглядають корисну інформацію. Ми знімаємо ролики в рамках експерименту з медіа-культури, над яким працюємо вже 5 років. Може, про мене часом і думають: що там Дубас ото знову творить? Але як приємно чути від мам і тат, що разом з дітками вчаться й вони. Значить, працюємо не даремно.

— Якими ще цікавинками з життя вашої школи, можливо тими, які очікуєте, можете поділитися?

— Про всі плани обов’язково розповім у свій час.

А от з важливих подій в царині освіти, то вони чекають на все місто восени. Про що мова? Нагадаю: школа №3 є членом асоціації керівників закладів освіти «Відроджені гімназії України». Сьогодні до її складу входять найкращі гімназії, ліцеї, колегіуми, спеціалізовані школи, навчальні заклади інноваційного розвитку, приватні НВК та НВО з усіх областей України Нещодавно вийшла друком книга «Літопис ВГУ», присвячена 25-й річниці утворення спілки. На сторінках літопису є й наша ЗОШ №3 — єдина зі всієї області. Цього року у Львові відбулася XXV ювілейна щорічна конференція асоціації, у якій я мала нагоду взяти участь. Подібні заходи є традиційними. Причому в ході проведення конференції ми відвідуємо до 10 міст регіону. У вересні наступного року асоціацію — освітян з усієї України — буде зустрічати Херсонщина і, звичайно, Нова Каховка, яку представлятиме школа №3. Тож маємо продемонструвати вищий клас.