Схвалено новий перелік товарів, які треба продавати через касові апарати

УряУряд прийняв постанову, яка містить новий список товарів, що підпадають під гарантійне обслуговування та гарантійне повернення. При цьому їх заборонено продавати без касових апаратів, пише газета “Експрес”.

– Нова постанова містить дуже великий перелік товарів, які підлягають гарантійному обслуговуванню, – розповідає Сергій Доротич, голова ВГО “Союз захисту підприємництва”. – Крім того, додано пункт про використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) під час реалізації цих товарів. Слід зазначити, що старий перелік товарів, затверджений у 2003 році, складався лише з 14-ти пунктів. Його справді треба було розширити для того, щоб підприємці надавали якісні послуги, у тому числі гарантійні.

Що це за товари?

– Перелік займає сім сторінок і стосується 9-ти груп товарів. Це побутова техніка, іграшки, дитячі візочки, оптичні прилади, оправи для окулярів, ортопедичні пристрої (у тому числі бандажі, милиці), годинники та їх частини, USB, спортінвентар, лампочки, мобільні телефони й запчастини до них, а також до комп’ютерів, інші товари, які продають на наших базарах, радіоринках тощо. Тобто тепер і там мають бути касові апарати.

– Чи всі ці товари підприємці зможуть продавати через РРО?

– Наведу такий приклад. Окрім побутової техніки, у переліку є “вироби з чорних металів”. До таких належать, наприклад, мангали. Їх здебільшого виготовляють майстри (ковалі, зварювальники). Але через РРО цей товар їм не продати.

– Як тоді споживачу довести, що він купив поганий товар у конкретного продавця?

– Касовий чек не впливає на гарантію, оскільки у продавця можна взяти інший документ, який підтверджує придбання товару. Наприклад, товарний чек, виписаний від руки, фіскальний чек тощо. Тепер у продавця має бути касовий апарат. Наші підприємці бояться не касових апаратів, а вiдрегульованої процедури адміністрування. Ціни на товар постійно змінюються, крім того, помилки в чеку (крапка не в тому місці, неправильний штрих-год, назва) можуть бути використані деякими фіскалами для штрафних санкцій і корупційних поборів.

– У скільки обійдеться власникам бізнесу встановлення РРО?

– За нашими розрахунками, проведеними за міжнародним стандартом, витрати на купівлю, утримання, обслуговування, реєстрацію, заправку, програмування реєстратора розрахункових операцій протягом першого року роботи коштували нашим підприємцям більш як 70 тисяч гривень. Зараз, у зв’язку зі зміною мінімальної зарплати, РРО обійдеться в понад 100 тисяч гривень.

– Скільком підприємцям доведеться купити РРО?

– Більш як 300 тисяч підприємців торгують товарами, які внесено до нового переліку. Отже якщо 300 тисяч підприємців помножимо на 100 тисяч гривень витрат за перший рік, отримаємо 30 мільярдів гривень витрат, які понесе бізнес. – Касові апарати мають захистити споживачів, зменшити зловживання продавців? – Через спрощену систему оподаткування проходить лише 7% коштів, які обертаються в економіці держави. Крім того, якщо продавець захоче обдурити споживача, то просто не увімкне касовий апарат.

Світлана ОЛІЙНИК