Скільки платитимемо за проїзд в автобусах?

  пазикНа автомобільному транспорті склалася вкрай напружена ситуація по забезпеченню перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Постійне зростання вартості автомобільного палива, цін на технічне обслуговування і ремонт унеможливлює подальше надання послуг та може призвести до зупинки підприємств.

До виконавчого комітету звернулися перевізники різних форм власності з проханням підвищити ціни на проїзд.

  На даний час перевезення пасажирів і багажу на автобусних маршрутах загального користування  здійснюється за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету  від 22 квітня 2014 року №118 у міському сполученні у розмірі 3 грн., в приміському – 0,30грн. за пас./км.

 Проте, за період з 2014 року по лютий місяць 2015 року спостерігається різке підвищення цін на паливно-мастильні матеріали, запасні частини та автомобільні шини.    Діючі тарифи не відповідають дійсності та реальній собівартості перевезень.

     В порівнянні з витратами, взятими за основу при розрахунку діючого тарифу, станом на 02.03.2015 року відбулися зміни собівартості перевезень по наступним статтям:

  1. Мінімальний розмір заробітної плати підвищився на 0,02 відсотки, з 1218 грн. до 1241 грн.
  2. Вартість дизпалива зросла на 2.2 рази (з 12.20 грн. до 26.50 грн.), вартість газу підвищилася до 15.90 грн.
  3. Вартість автомобільних шин збільшилася на 252% ( з 3100 грн. до 7800 грн. за одне колесо, при потребі на автобус – 7 одиниць).
  4. Вартість мастильних матеріалів зросла до 56 грн. за 1 л., тобто на 156 %.

 У результаті впливу цих та інших чинників фактична собівартість пасажирських перевезень на автобусних маршрутах міського та приміського сполучення значно перевищує рівень діючих тарифів.

  Враховуючи зазначений вище рівень цін, розрахункова вартість проїзду при мінімальній рентабельності складає:

  • на міських маршрутах – 6 грн. 17 коп. (при роботі на газовому обладнанні), ( на дизельному паливі -9 грн.77 коп.)
  • на приміських маршрутах – 0,65 грн.

         Структура тарифу формується наступним чином:

  – на міських маршрутах: паливо (газ) – 48,8%, мастильні матеріали – 10,.4%, амортизація рухомого складу – 0,2%, акумуляторні батареї – 0,5%, знос шин – 4.3%,  технічне обслуговування та ремонт – 6,14%,  інші виробничі витрати –8.13%,  заробітна плата – 7,7 %,  соціальні відрахування –2,89%, акумуляторні батареї – 0,54%,   адміністративні витрати – 10.4%.

   – на приміських маршрутах:  паливо – 58.6%, мастильні матеріали – 7.5%, амортизаційні відрахування – 0,8%, знос шин – 4,0%, технічне обслуговування та ремонт – 5.6 %, інші виробничі витрати – 3,5%, заробітна плата – 6.9 %,  соціальні відрахування – 2.6%, акумуляторні батареї – 0,5%, адміністративні витрати – 10,1%.

Відповідно до розрахунків, наданих ВАТ «Бериславське АТП 16537» фактична вартість проїзду на приміському маршруті «Ринок – Дніпряни» складає  12 грн. 22 коп., ФОП Перетятько В.В. обрахована вартість проїзду по місту – 6 грн.

 Тарифи розраховані згідно Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17 листопада 2009 року №1175. Рівень тарифів на маршрутах загального користування повинний забезпечувати перевізнику відшкодування обґрунтованих витрат, прибутковість роботи та можливість оновлення рухомого складу. Але при таких витратах, про яке оновлення рухомого складу можна говорити ?

Як наслідок, пасажирські автотранспортні підприємства опинились в скрутному фінансовому стані. Значно погіршився технічний стан автобусів, через нестачу коштів підприємства не мають можливості придбати паливно-мастильні матеріали та запчастини, поліпшувати умови праці робітників. Такий стан справ негативно впливає на якість обслуговування пасажирів та безпеку дорожнього руху.

Для вирішення проблеми існує три шляхи: скорочення рейсів (будуть виконуватися лише вранішні та вечірні рейси), підвищення тарифів або повна зупинка роботи автопідприємств.

Ініціатива перевізників була розглянута на спільній нараді перевізників з депутатом міської ради та представниками громадської ради 17 лютого та на засіданні громадської ради 02 березня 2015 року. Члени громадської ради погодилися з підвищенням тарифів на міських маршрутах до 4 грн. – 4.50 грн., на приміських маршрутах – 0.40 грн. за 1 км.

При підвищенні проїзду на приміських маршрутах до 40 км.за 1 км., вартість проїзду до сіл складе:

Н.Каховка – Райське – 4 грн.,

Н.Каховка – Тополівка – 5 грн.

Н.Каховка – Дніпряни – 5 грн.,

Н.Каховка – Корсунка – 7 грн.,

Н.Каховкка – Корсунка (дачі) – 9 грн.,

Н.Каховка – Н.Лагері – 7 грн.,

Н.Каховка – Піщане – 9 грн.,

Н.Каховка – Обривка – 11 грн.,

Н.каховка – Маслівка – 11 грн.,

– по місту – 4 грн., на маршрутах:Ринок – Реф. Депо, мікрорайон «Східний» – мікрорайон «Сокіл» та «Ринок – Плодове»   –  5 грн.

Враховуючи соціальне значення пасажирських перевезень загального користування, міська влада  звертається до населення міста та сіл з порозумінням віднестися до проблеми, що склалася на пасажирському транспорті. З  настанням  «дачного» сезону, очікується подальше зростання пасажиропотоку, постає питання виділення додаткових автобусів на літній період. В разі не прийняття рішення про підвищення тарифів,  може скластися ситуація, коли підприємства будуть не в змозі заправити автобуси пальним та відремонтувати транспортні засоби і тоді пасажири не матимуть змоги скористатися послугами пасажирського транспорту.Це вимушена міра, але такі «жорсткі» реалії часу і тому ми всі разом  повинні прийняти правильне рішення.

Тетяна Мандебура, начальник відділу галузей екноміки Новокаховського міськвиконкому