Скільки заплатимо за водомір?

Ціна така страшна, що водоканальці бояться її називати

Якщо вам надають послугу, то сплачувати за неї ви будете своїм, а не чиїмось коштом, зазначила начальник комунального відділу Новокаховського виконкому Галина Кіпрушева в розмові про комерційний облік води, який запроваджує держава.

Цю думку комунальники намагалися довести головам ОСББ на зборах, які відбулись у великій залі виконкому. Представники водоканалу разом з головуючим, першим заступником мера Леонідом Чурсиновим знайомили співвласників квартир у багатоповерхівках з новим Законом України №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який набув чинності 2 серпня. Основною його вимогою є встановлення лічильників обліку теплової енергії та води в 2018/19р.р. Через те, що в нашому місті централізоване теплопостачання відсутнє, новокаховчан стосується лише облік холодної води. Мова йде про встановлення загальнобудинкового водяного лічильника.

— Якщо до недавнього часу комерційним приладом обліку води міг бути квартирний лічильник, то тепер, відповідно до цього закону, ним є тільки загальнобудинковий. У житлових багатоквартирних будинках їх треба встановити протягом двох років з моменту набрання чинності закону, в інших — впродовж року. Встановлювати прилад повинен оператор. В нашому місті це — водоканал, а сплатити — співвласники квартир у багатоповерхових будинках. За схемою, прописаною в законі, оплату можна розтягнути на п’ять років або визначити строк за домовленістю. Разом із цим співвласники можуть встановити такий лічильник самі. Найближчим часом водоканал як підприємство-оператор звернеться до ОСББ, і співвласники протягом двох місяців повинні визначитися: або встановлюють самостійно, або водоканал. Відсутність відповіді дасть зрозуміти, що мешканці будинку зроблять це самі. Якщо прилад буде встановлювати водоканал, то умови такої угоди можна обговорювати, — роз’яснила Галина Кіпрушева.

Щодо вимог, то обов’язковим для встановлення лічильника води в будинку є наявність проекту. І тут, як то кажуть, треба скористатися моментом. Поки немає ажіотажу, який тягне за собою збільшення вартості, замовити проектну документацію. У виграші будуть перші, прогнозує Г.Кіпрушева і радить не відкладати справу встановлення загальнобудинкового лічильника не останній момент.

Ціна, яку страшно озвучити

Якщо говорити про гроші, то треба враховувати, що монтаж загальнобудинкового лічильника передбачає облаштування облікового вузла. Припустимо: в маленькому будинку на вісім квартир можна буде обійтися звичайним лічильником, а в багатоповерхівках монтаж вузла може коштувати дорожче. Попередньо працівники водоканалу провели моніторинг вартості робіт із встановлення загальнобудинкового лічильника і з’ясували: проект може коштувати близько 4 тис. грн., а от вартість вузла з лічильником озвучити головам ОСББ їм було страшно. Адже збір коштів, окрім тих, що ми платимо за послуги ЖКГ і на утримання будинків, викликає у власників квартир роздратування і злість.

Платити — два рази?

Розмова йде про той випадок, коли в усіх квартирах багатоповерхівки є квартирні лічильники і встановлений загальнобудинковий, які мають різницю між показниками.

«Вона не може не виникати і завжди буде. Чому? Через різний клас точності лічильників. У загальнобудинкового він буде завжди вищим. Окрім того, зняти показники одночасно в усіх квартирах складно, і ми завжди показуємо кругле число без вираховування цифри у віконці, яке знаходиться після коми. На практиці виходить так, що ті нібито не враховані куби вже спожиті. Два рази ніхто не платить», — пояснила Г.Кіпрушева.

Розглянемо іншу ситуацію, коли не у всіх в помешканнях є прилад обліку води, а загальнобудинковий встановлено. «Перш, ніж розподілити воду в будинку, треба відняти ті куби, що пішли на загальні потреби, наприклад, полив газонів. Власники квартир, де немає лічильників, сплачуватимуть за кількістю мешканців», — розповіла начальник комунального відділу і наголосила: розподіл спожитих кубів води буде здійснюватися за методикою, яку розробить Міністерство регіонального розвитку.

Проігнорувати не вийде

Як не крути, а невиконання нового закону, тобто якщо не встановити загальнобудинковий лічильник, тягне за собою великі штрафи. Причому заплатити можуть і посадові особи — від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, і самі громадяни, якщо вони вирішать самовільно демонтувати, умисно знищити, пошкодити, розукомплектувати роботу вузла комерційного обліку питної води — від п’ятидесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів.