Сьогодні наше суспільство потребує консолідації – Архієпископ Климент

Минулої суботи, 28 липня, у Києві відбулася Хресна хода і молитва за Україну та Єдину Помісну Православну Церкву. Захід зібрав десятки тисяч вірян з різних куточків України. Про участь мешканців Херсонщини і Криму в Хресній ході, а також про сучасні виклики для суспільства кореспондент NK-Online.tv говорила з керуючим Херсонською єпархією УПЦ КП Архієпископом Сімферопольським і Кримським Климентом.

NK-Online: Минулої суботи в Києві відбулася Хресна хода та молебень за Україну. Скільки мешканців Херсонщини взяли участь у цій події?

Архієпископ Климент: Дуже велика кількість вірян з Херсону і районів області – 1500 людей.

NK-Online: Чи були віряни з Криму? Чи мали взагалі змогу кримчани дістатися до столиці на Хресну ходу?

Архієпископ Климент: Були також люди з Криму. Дякуючи облдержадміністрації, яка надала нам допомогу з транспортом, віруючі Київського патріархату з Криму могли приїхати до Херсону, тут сісти на автобуси і поїхати на Хресну ходу. Тому Херсон об’єднав і Кримську, і Херсонську єпархії.

NK-Online: Тут, на Херсонщині, у нас, напевно, така місія – об’єднувати. А які настрої були у людей? Адже їм довелося провести дві ночі в дорозі. Було важко?

Архієпископ Климент: Може фізично люди і втомилися, але духовно вони збагатилися. Українська православна церква Київського патріархату проводила ювілейний 10-й Хресний хід.

Взагалі традиція проведення ходи на свято Хрещення Руси походить саме від Київської патріархії. Десять років тому ми почали такі духовні заходи, а цьогоріч була урочиста хода, яка зібрала найбільшу кількість віруючих за всі ці роки – було понад 65000 людей. Це офіційна статистика МВС та СБУ – ми можемо довіряти наведеним цифрам.

Тож люди були натхненні, люди були щасливі. Трошки втомлені, бо не може бути паломницької поїздки без втоми, без певних фізичних зусиль.

NK-Online: Як на ваш погляд, яка основна мета таких заходів?

Архієпископ Климент: Взагалі головна мета цієї Хресної ходи – це консолідація нашого суспільства. Ми сьогодні потребуємо цього. Іде війна, втрата наших територій, гинуть наші хлопці. Для того, щоб духовно підтримати, щоб надати людям сил, проводяться такі заходи. Адже коли люди матимуть духовні сили, вони матимуть і фізичні сили.

Згадайте Мойсея і Аарона. Мойсей на горі молився з піднятими руками, а Аарон захищав свій стан, бо вів війну проти єгипетського фараона. Коли Мойсей втомлювався і опускав руки, тоді фараон перемагав, а коли Мойсей тримав руки догори, возносячи молитви, перемога була на боці Аарона. Це, здавалось би, далека історія, але подивіться на нашу країну, на наше суспільство. Коли ми молимось, ми перемагаємо. Коли не молимось – гинемо, отримуємо поразку. Але через цю війну ми навертаємось до Бога. Тому і за те, що зараз відбувається, маємо дякувати Богу, бо це великий дар – дар очищення. Коли визнаємо свої власні гріхи, очистимося від них, тоді не будемо перекидати провину на інших. Будемо єдині в дусі. В цьому сила нашого життя і подій навколо.

NK-Online: Ваші прогнози щодо отримання українською церквою Томосу про автокефалію.

Архієпископ Климент: На все свята воля Божа. Робота триває. При чому робота дуже серйозна. Віримо, що кульмінацією єдності нашої держави буде Томос.

NK-Online: Чи буваєте ви зараз в Криму? Чи проводите там служби?

Архієпископ Климент: Я в Криму буваю постійно. Богослужіння в Криму ідуть. Робота ведеться, парафії зберігаються, люди в Криму моляться. Ми працюємо половину тижня в Херсоні, половину – в Криму.

NK-Online: Які успіхи в становленні Херсонської єпархії?

Архієпископ Климент: В Херсоні єпархія розбудовується. Дуже багато допомоги зараз в розбудові саме нашого центрального осередку – управлінні єпархії та будівництві кафедрального собору – надає мер Херсона Володимир Васильович [Миколаєнко – прим. ред.] за підтримки депутатів і його команди. Я б хотів ще раз його привітати з днем іменин і подякувати за ту велику допомогу, яку він нам надає.

NK-Online: Дай Боже, щоб так було і надалі! Дякуємо за розмову!

Архієпископ Климент: Дай Боже! Дякую і вам!