Сьогодні в Україні – Третій, Горіховий або Хлібний Спас

Хлібний-СпасТретій Спас, який також називають Горіховим або Хлібним, є традиційним святом, яке відзначають в Україні 29 серпня. Свято має прадавні дохристиянські корені й приходить слідом за Першим (Медовим) Спасом і Другим (Яблучним) Спасом.

В давнину, до Третього Спасу наші предки намагалися закінчити жнива. Тому найкращою їжею в цей день вважається випічка з борошна нового врожаю. Звідси й походить одна з назв свята – Хлібний Спас. Назва ж Горіховий Спас пов’язана з початком збору горіхів. Вважається, що їсти мед можна лише після Першого Спасу, яблука – після Другого, а горіхи – лише після Третього.

Церква сьогодні відзначає свято Перенесення з Єдеси до Константинополя Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа – Хустки Абгара (Авгаря). Церква-ЮраНагадаємо, у лютому місяці поточного року християнська реліквія, яка вважається саме цією Хусткою і зберігається в особистому захристії Папи Римського, вперше за сто років покинула Ватикан і прибула до України. Впродовж двох тижнів вона перебувала у львівському Архикатедральному Соборі Святого Юра. Прочани зі всієї України утворювали кількагодинні черги на Святоюрській горі, аби побачити Нерукотворний Образ. Аби усі охочі, а надто – військові, поранені, сім’ї загиблих в АТО, діти та дорослі з особливими потребами та обмеженими можливостями, змогли доторкнутися до святині, Ватикан погодився на перебування реліквії в Україні на декілька днів довше, ніж було домовлено.

Цікаво, що і цього разу народні дохристиянські традиції переплелись з християнським віровченням. Так, наприклад, у цей день було прийнято торгувати полотнами, адже і Нерукотворний Образ Ісуса Христа відбився від обличчя Спасителя саме на тканині. Для цього на українських землях проводились тематичні ярмарки. Не дивно, що в народі Третій Спас ще називали «Спас на полотні».

Від діда-прадіда до нас дійшли слова: «Перший Спас — на воді стоять; другий Спас — яблука їдять; третій Спас — на зелених горах полотна продають».