Сортування сміття – привчайте себе до цивілізованого поводження з відходами

Для багатьох українців новина про те, що з 1 січня треба сортувати сміття, стала просто таки приголомшливою. Хоча насправді мова про це йде вже не один рік.

На законодавчому рівні «крига» почала «креснути» ще 2012-го, коли держава готувалася до підписання Угоди про асоціацію з ЄС: відповідна норма була внесена до Закону «Про відходи». У відповідності до неї з 1 січня захоронення неперероблених побутових відходів на полігонах заборонене. Проте така постановка не позбавляє проблем: закон не має переліку та послідовності операцій зі сміттям. За таких умов доданий пункт набуває декларативного характеру. Жодних регламентних документів щодо сортування досі не ухвалено, хоча в Раді, як свідчать джерела, за останні чотири роки зареєстровано близько двох десятків профільних пропозицій. І знову глухий кут?

Чекати «папірців» можна довго, а от привчати себе до цивілізованого поводження з відходами треба вже зараз. Той, хто бував в інших країнах, напевно бачив: на спеціальних майданчиках встановлені різнокольорові контейнери, в які мешканці викидають сміття не гамузом, а окремо макулатуру, скляні пляшки (інколи навіть сортуючи їх за кольорами), пластик. Тим більше, що в нашому місті цей процес вже розпочався. Тепер його треба розповсюджувати та вдосконалювати.

Як розповіла кореспонденту «НК-онлайн» начальник відділу комунального господарства Галина Кіпрушева, підготовлено проект рішення виконавчого комітету, яким визначена технічна схема, за якою у місті буде здійснюватися роздільний збір сміття.

— Свого часу Міністерством регіонального розвитку була затверджена «Методика роздільного збирання побутових відходів», у якій запропоновано чотири технологічні схеми збору. Для нашого міста ми обрали другу, — пояснила Галина Ярославівна. — Що це означає? На майданчиках для сміття буде встановлено по три контейнери. Перший — жовтого кольору, для полімерів. Переважно, це буде ПЕТ-пляшка (ПЕТ — скорочена назва полімеру «поліетилен-терафталат»). Другий — блакитного кольору, в який треба викидати всю іншу вторинну сировину. Наприклад, скло, папір, деревину. Тобто, все те, що можна використати. Третій контейнер, сірого кольору, буде призначений для змішаних ТПВ органічного походження. Напевно, що їх будуть встановлювати по кілька, оскільки такого сміття завжди продукується найбільше. Частину контейнерів місто придбало минулого року, а нинішнього на ці цілі з міської скарбниці передбачено ще 199 тис. грн. Впроваджувати систему буде комунальне підприємство «НК Екосервіс». Орієнтовно — до 1 червня.

Крім того, в місті уже є близько 10 майданчиків, на яких стоять контейнери для збору ПЕТ-пляшок. Вони встановлені підприємством зі збору вторинної сировини, яке знаходиться у Новій Каховці на вул.Індустріальній. З підприємством проводяться перемовини щодо подальшого збуту пластику з решти встановлених контейнерів. Також «Екосервіс» має укласти угоди з іншими установами зі збору вторинної сировини.

Як доповнив віце-мер Л.Чурсинов, здійснення положень Закону на практиці йде важко. Принцип один: заборони і штрафи — не наш шлях. Одне з найважливіших завдань — потрібно визначитися з об’єктами збуту. Так, в Україні з того, що підлягає утилізації, такого всього 3%. Зараз Нова Каховка відпрацьовує взаємодію з Херсонвторсировиною на прийом ПЕТ-пляшки. Питання надзвичайно серйозні: який об’єм здачі, хто буде переробляти здане після його пресування? На цьому тлі проблем, наприклад, з папером і картоном немає. Макулатуру збирає всяк, хто хоче, вона навіть на сміттєвоз не потрапляє.

…Існує думка, що в нашій країні ніколи не вдасться впровадити систему роздільного збирання компонентів твердих побутових відходів. Мовляв, менталітет наш такий. Проте хіба не були завжди символом українського будинку чистота та охайність?

Незабаром у наших дворах з’являться різнобарвні контейнери для збирання відходів. Тож треба звикати до цього простого процесу, дбаючи про сортування ще вдома. Підводячи риску під вищесказаним, хочеться наголосити: ставлення до екологічного стану навколишнього середовища починається з кожного з нас. Хочеш жити завтра в чистому місті? Почни сьогодні — з себе!