Соціально-просвітницька робота в навчальних закладах

Наприкінці серпня на базі гімназії №9 у м. Нова Каховка спеціалістом із соціальної роботи міського центру соціальних служб для сімей, дітей та молоді була проведена бесіда з соціальними педагогами та психологами шкіл, та дитячих садочків міста, щодо доцільності плідної співпраці у вирішенні питань та проблем сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах, та профілактичної роботи, щодо запобігання подібних випадків.
В ході активної бесіди було висвітлено основні аспекти соціально-просвітницької роботи з формування усвідомленого батьківства, що є одним з найголовніших завдань центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Актуальність цієї роботи зумовлена тим, що проблеми сімейного виховання завжди привертали увагу педагогічної науки, адже батьки – найважливіші вихователі, значення яких для особистості важко переоцінити. Сьогодні сім’я переживає серйозні труднощі, що значною мірою зумовлено кризовими явищами, притаманними українському суспільству в цілому, що негативно позначаються на внутрішньосімейній атмосфері, знижують дієвість виховної функції сім’ї, вносять далеко не завжди педагогічно виправдані зміни в її зміст, призводять до того, що сімейне виховання стає об’єктом критики з боку держави, яка вимагає підвищення відповідальності батьків за виховання дітей.

Статистичні дані стверджують, що молоді сім’ї часто не є стабільними і благополучними. Однією із болючих проблем сучасної сім’ї в Україні є її економічна нестабільність, соціальна малозахищеність та підвищена психологічна вразливість. В свою чергу, це породжує страждання дорослих та дітей – нервові захворювання, асоціальну поведінку, стреси, безпритульність дітей, безвідповідальність, байдужість, аморальність і жорстокість батьків.

Внаслідок цих соціально-психологічних явищ в нашій країні виникають проблемні та неповні сім’ї, існують нестабільні консесуальні шлюби, діти, що виховуються без батьків, зростає кількість абортів при так званих „випадкових” вагітностях.

Багато з „проблемних сімей” неспроможні повною мірою виховувати власних дітей. До цієї групи належать також сім’ї, де один чи обидва з батьків зловживають алкоголем, вживають наркотики або схильні до кримінальних дій, асоціальної чи аморальної поведінки. Діти, які виховуються у таких сім’ях, потребують особливого захисту часто навіть від власних батьків. Дослідженнями встановлено, що 90-97% неповнолітніх правопорушників – вихідці із неблагополучних сімей.

Кожна п’ята дитина, хвора на невроз, перенесла розлучення з батьками. 60% відстаючих учнів ростуть у сім’ях без батька, 80% – у сім’ях з нездоровою моральною атмосферою.

Батьки, які переважно не мають фахової педагогічної підготовки, несуть відповідальність за всі аспекти виховання протягом усього періоду дитячого розвитку. Так звані вихователі-професіонали (наприклад, вчитель, соціальний педагог та соціальний працівник) беруть на себе відповідальність лише за деякі форми виховання та освіти.

Педагогічна некомпетентність батьків, їх невміння налагодити позитивні стосунки з дитиною, сформувати правильні цінності, стати справжнім зразком та авторитетом для підростаючої особистості часто призводить до явища „прихованого безбатьківства” навіть у повних, зовнішньо благополучних сім’ях.

Звертайтеся, спеціалісти центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді завжди нададуть пораду та допомогу у вирішенні питань.