Стан платіжних систем українського ринку

bankivski_kartky150

У Національному банку України 27 травня 2015 року за ініціативою Департаменту платіжних систем відбулося засідання круглого столу на тему “Платіжні системи та переказ коштів: стан і перспективи українського ринку”. У заході взяли участь представники більшості українських платіжних систем, створених банками та небанківськими установами, асоціації банків і платіжних систем, оператори послуг платіжної інфраструктури, представництва міжнародних платіжних систем в Україні, державні органи тощо (близько ста осіб).

Про це повідомила прес-служба НБУ.

Відкриваючи захід, заступник Голови Національного банку України Яків Смолій підкреслив, що спільна мета регулятора та учасників платіжного ринку – розбудова сучасного ринку безготівкових розрахунків зі зручними платіжними інструментами та зрозумілими механізмами захисту інтересів їх користувачів. Національний банк України має намір активно працювати над створенням сприятливих умов для ефективного і безпечного функціонування в Україні платіжних систем відповідно до найкращих світових традицій та інноваційних практик.

Директор Департаменту платіжних систем Наталія Лапко звернула увагу присутніх, що збільшення безготівкових розрахунків безпосередньо впливає на розвиток економіки і є одним із чинників збільшення ВВП країн. Майбутнє платіжного ринку України та його регулювання безпосередньо пов’язане з рухом нашої держави до Європейського Союзу.

Під час конструктивної дискусії учасники круглого столу дійшли таких висновків:

  • законодавство України потребує змін щодо сприяння розвитку ринку платежів і появі нових його учасників;
  • ринок платіжних карток в Україні вимагає активного розвитку інфраструктури для їх обслуговування;
  • регулювання електронних грошей спрямовуватиметься на розширення суб’єктної бази емітентів відповідно до положень Директиви 2009/110/ЕС;
  • розширенню сфери безготівкових платежів сприятиме запровадження в Україні єдиних правил використання прямого дебету, який застосовується в міжнародній практиці для здійснення регулярних платежів (за комунальні, телекомунікаційні послуги тощо);
  • застосування криптовалют в Україні має бути предметом уваги центрального банку з огляду на наявні ризики та потенційні загрози їх використання;
  • основними напрямами запровадження Національним банком України оверсайта платіжних систем має бути використання найкращих практик розвинутих країн та застосування міжнародних стандартів під час оцінювання платіжних систем.

Учасники круглого столу зазначили іноваційність підходів Національного банку України у сфері регулювання платіжних систем і переказу коштів та підкреслили, що проведення подібних заходів сприятиме укріпленню діалогу між регулятором та представниками ринку.