Світлана Гончаренко: «Співфінансування робіт на ПК буде забезпечено у повному обсязі”

i014517Будівельники, як говорять подекуди, особливий народ. Вони стають і героями анекдотів, і об’єктами нищівної критики чи навпаки – загального захоплення та поваги. Саме на їх роботу покладена величезна відповідальність, адже її результати – основа нашої життєдіяльності.Згадаймо, хто розбудовує  і робить  власноруч все, що нас оточує? Кому зобов’язані у спорудженні нашого чудового міста, створенні об’єктів соціальної сфери, промисловості, житла? Звісно ж, будівельникам. Щороку, у другу неділю серпня, в Україні вітають людей цього нелегкого фаху, аби вкотре висловити вдячність за натхненну працю й здобутки на будівельній ниві. Про досягнення, щоденну копітку працю та плани місцевих зодчих   напередодні свята «НК онлайн»  поспілкувалася  з начальником відділу капітального будівництва Світланою Гончаренко.

– Світлано Семенівно, розкажіть у двох словах, яка наразі  ситуація зі станом будівельної  галузі в Новій Каховці в цілому?

– Як це не прикро, та  будівництво сьогодні, на фоні економічної кризи, на жаль, переживає не кращі часи. Наприклад, у порівнянні з минулим роком, об’єми  будівництва  значно зменшились. Так, за  6 місяців поточного року  освоєно 19 млн. грн., а минулого  ця цифра складала 28, 5 мільйонів.  Але не все так погано.

– Які першочергові завдання сьогодні стоять перед будівельниками міста?

Найперше і головне – це забезпечення функціонування об’єктів бюджетної сфери. Стан багатьох закладів на сьогодні лишає бажати кращого, так як майже всім їм понад 50 років. Об’єкти відділу освіти  в переважній більшості підготовлені до нового навчального року. Зараз ремонтні роботи проходять у 10-й, 1-й школах, гімназії та Дніпрянській. В останній  вже виконаний ремонт системи опалення,генпідрядник отримав кошти і закуповує піно-блоки аби, в цілях енергозбереження, демонтувати  частину вікон у спортзалі, а решту – замінити на металопластикові, енергозберігаючі. Таким шляхом будуть ремонтуватися і деякі інші спортивні зали, що дасть можливість значно економити тепло. Великою проблемою на сьогодні є ремонт покрівлі 7-ї школи. Після обстеження виявилося, що її стан  значно гірший, ніж очікувалося, що потребує набагато більше коштів.

  Об’єкти лікарні та культури  також майже повністю підготовлені до осінньо-зимового періоду. У планах – заміна покрівлі картинної галереї, але у зв’язку з тим, що значно зросла ціна на глиняну черепицю, потрібні додаткові кошти.

– Розкажіть, будь ласка,  читачам, над чим ще сьогодні працюють місцеві підрядники Напевно, що не всі знають, наприклад, що будується і ремонтується у сільській місцевості ?

– Окрім традиційної роботи на соціальних об’єктах сьогодні особлива увага зосереджена на роботі з благоустрою міста. Мабуть, багато мешканців вже бачили, що великий  обсяг робіт  виконано у парковій зоні. Розпочалася реконструкція вулиці Першотравневої, на черзі – вул. Горького. У все це вкладаються великі кошти і зусилля.

Протягом трьох останніх років виконується значний об’єм робіт по капітальному ремонту житлового фонду, в тому числі ліфтового господарства. Значні кошти виділяються для ремонту покрівель і електромонтажних робіт в ОСББ (наприклад, по пр. Перемоги, 3А). Наразі виконується ремонт покрівлі будинку на пр. Дніпровському, 63.  Ремонтуються внутрішньоквартальні проїзди, тротуари.

Не залишаються без уваги об’єкти сільських і селищних рад. Цього року  мешканці Обривки святкуватимуть входини   до дитячого садочка. Відремонтовані клуби в Обривці, Корсунці, Тополівці. Зараз перекривається покрівля сільського клубу у Нових Лагерях. Крім того, там будуть замінені віконні і дверні блоки. Великий обсяг робіт запланований у Дніпрянах. Минулого року для селища ми зробили проект  по заміні водогону з облаштуванням пожежного водопроводу. З Дніпрянського бюджету вже виділено  338 тис. грн. Центральна частина буде замінена за фінанси сільради, а підключення до осель  виконуватиметься за кошти мешканців.

Також цього року у бюджеті передбачено 100 тис. грн. на реконструкцію  бібліотеки у Плодовому. Сьогодні можливості бюджетного кодексу і нашого міського бюджету дозволяють  передбачати кошти на поточні ремонти. Цього року ми почали практикувати ці заходи, які не вимагають спеціальних експертиз,  декларацій на початок робіт тощо. Крім того, зараз у нас з’явилась унікальна можливість: за рахунок того, що перевиконується міський бюджет, частину коштів з бюджету розвитку  маємо право спрямувати саме на виконання капітального будівництва.

– Світлано Семенівно, а які б Ви порадили проводити заходи, аби певною мірою покращити  стан будівель і приміщень тих самих соціальних об’єктів?

Питання експлуатації неодноразово обговорюються та піднімаються на рівні керівництва міста. Заходи з підтримки споруд у належному стані не потребують великих коштів, лише значної уваги та відповідальності. Проте  саме недотримання елементарних правил сьогодні є наріжним каменем даної проблеми. Потрібні відповідальні люди, які  були б спеціально закріплені за певними будівлями і ретельно відслідковували їх стан. Наприклад, восени необхідно чистити покрівлі, зливні воронки від листя, взимку – прибирати з покрівель сніг, слідкувати за станом вікон, дверей і т. п. Особливу увагу сьогодні треба приділяти заходам енергозбереження. Як показав досвід, до 30% теплової енергії  в наших закладах  втрачається через  цокольну частину, відсутність герметизації інженерних вводів, ущільнення в дверях і вікнах. Лише тільки через не відрегульовані системи вентиляції втрачається до 15% тепла.  Хотілося б змінити сам  підхід до проблеми. Постійно доводиться боротися з байдужістю, непрофесіоналізмом і  банальним небажанням вміло хазяйнувати. Думаю, що пора вже наслідувати приклад європейських країн, коли кожна установа має статус юридичної особи, і, отримуючи кошти з бюджету, сама  визначає, куди спрямовувати їх.

– Як наразі йдуть справи з реконструкцією інфекційного відділення?

ЦМЛ-2Реконструкція триває вже третій рік. Освоєно понад 2 млн. гривень. Цей об’єкт ми пропонували включити до списку  об’єктів, які будуть фінансуватися у поточному році  за рахунок коштів фонду регіонального розвитку. Але з Нової Каховки  до переліку потрапив лише Палац культури, чому ми, безумовно раді. Тому прийнято рішення продовжувати реконструкцію інфекційного за кошти міського бюджету.

Тож можна чекати на  довгоочікувані входини до ПК?

– Щиро на це сподіваємось. Як відомо, 27 липня відбулися тендерні торги. Участь взяли 4 підрядніПК організації, і всі вони місцеві. Тож кошти, податки, залишаться в місті, що не може не тішити. Наші підрядники, думаю, зроблять свою справу якнайкраще. Передбачаються 11 млн. 250 тис.  з державного фонду регіонального розвитку, і 1 млн. 250 тис. грн. з міської скарбниці. Співфінансування робіт буде забезпечено у повному обсязі. Тож, і організаційно, і фінансово, і з дозвільними документами на цьому об’єкті все в порядку. Кошторис перерахований в нові ціни, згідно зі всіма вимогами ДСТУ. Він розрахований під завершення робіт і введення об’єкта в експлуатацію.

– Як сьогодні складаються стосунки між провідними підрядними організаціями міста, адже закони конкуренції ніхто не відміняв?

– Конкуренція, безмовно, існує. Будівельники – це окрема каста. Самодостатні, амбітні люди, які дозволяють собі іноді й покаверзувати, але в цілому – праця у нас налагоджена добре. Вони знають, що на бюджетній сфері важко працювати. Але цього року казначейство проводить оплату так званими «живими» грошима – жодних заліків. Бюджетні замовлення фінансово підкріплені. Ті, хто хотіли піти – пішли. Залишилися найвитриваліші, ті, які хочуть і вміють працювати. Це ПАТ «Фірма «Херсоноблагробуд» (генеральний директор А. Подофа), ПАТ «БМУ-8» (начальник О. Найдьонов), ПМП «Віра» (директор Р. Ляхов), ТОВ «Монтажник» (Ю. Мосієнко), ТОВ «Технотеплосервіс» (директор Ю.Мосієнко), ТОВ «Газпром» (С. Кордон), приватні підприємці  Олександр Улітіч та Віктор Артемчук.

– Об’єктів багато, планів – ще більше. Як встигаєте все врегулювати та за всім прослідкувати?

– Усе це досягається методом планування та розподілу і фінансів, і сил наших підрядників.

 Наш відділ координує дії спеціалістів будівельного напрямку  всієї бюджетної сфери міста. А загалом – це велика колективна робота. Користуючись нагодою, ми дякуємо усім , хто з нами тісно співпрацює: фінуправлінню, яке ретельно все перевіряє і вносить свої поправки,  казначейству, яке цього року, як ми жартома говоримо, працює на наших будівельників. Окрема подяка депутатському корпусу за розуміння усіх наших проблем  та мудрі, виважені рішення, які дозволяють ефективно й раціонально використовувати бюджетні кошти.

-І на завершення – побажання нашим будівельникам.

Нашим зодчим бажаю гідного поціновування праці. Переконана, що ви і надалі будете високо тримати марку, вдосконалювати професійну майстерність, радувати людей сучасними непересічними проектами і змінювати наше мальовниче місто лише на краще.  Бажаємо невичерпної енергії, щастя, благополуччя та миру вашим сім’ям! Хай все задумане нам вдається!

 Спілкувалась Наталія Левченко