Світло в кінці тунелю…

Днями у соцмережах та деяких інтернет-виданнях прокотилась хвиля повідомлень про начебто чергову забастовку працівників поліклінічного відділення відділкової лікарні станції Херсон ДП «Одеська залізниця» у Таврійську. Однак у дійсності це була зустріч, організована у міському БК Таврійська, аби проінформувати містян, і, звісно, персонал лікувального закладу,про знайдений варіант вирішення проблеми. Цим подіям передувала нарада, де власне й був знайдений вихід із дуже складної та заплутаної ситуації. Детально  це питання висвітлили кореспонденти газети “Нова Каховка” на першій шпальті останнього номеру. Тож пропонуємо ознайомитися з публікацією. .
“Світло в кінці тунелю” побачили медичні працівники після півторагодинної наради, яку ініціював Новокаховський міський голова Володимир Коваленко, з питання подальшої долі поліклінічного відділення відділкової лікарні станції Херсон ДП «Одеська залізниця» у Таврійську. А дехто побачив тільки довжину самого тунелю. І все ж, на наш погляд, шлях, по якому треба пройти колективу для початку стабільної роботи лікарняного закладу, знайдено! Але все по черзі…3

Впродовж 2015 року кореспонденти нашого видання неодноразово зустрічались з колективом Таврійської відділової лікарні. На своїх сторінках «НК» розповідала про нелегку долю, яка спіткала медичних працівників закладу. До 1-го січня минулого року лікарня з персоналом понад 50 осіб обслуговувала колективи усіх залізничних підприємств Таврійська, а з тим і значну частину самих містян. Але, починаючи із вказаної дати, Одеська залізниця відмовилась від фінансування своїх медичних закладів, не запропонувавши ніякої альтернативи. Державні мужі, які фінансують усю медичну сферу, теж, немов набравши в рота води, мовчали і не втручалися в ситуацію. Колектив лікарні продовжував працювати, не отримуючи заробленого. В усі провладні установи полетіли листи з вимогою знайти фінансування для колективу лікарні. Було проведено декілька нарад в обласній адміністрації. Питання виносилось на розгляд обласної ради. Усі рекомендували, пропонували, радили – тільки не фінансували.

Першими відгукнулися депутати Новокаховської міської ради на чолі з міським головою, які в своєму бюджеті відшукали кошти на заробітну плату колективу лікарні за перші три місяці 2015-го року. В подальшому ж міські голови Нової Каховки і Таврійська Володимир Коваленко та Микола Різак, депутати міськради на чолі з Оленою Михайловою «відбили пороги» не в одній державній установі від Херсона до Києва, аби знайти вирішення долі медичного закладу. Боровся за своє існування і сам колектив, навіть страйкував. В решті решт наприкінці минулого року Кабмін відшукав кошти в Державному бюджеті на відшкодування заборгованості по заробітній платі медичним працівникам. Зустрічати Новий рік було з чим!

Але новорічні свята скоро закінчилися, а «віз» з лікарняними проблемами тихенько переїхав з минулого року до року прийдешнього. Статус лікарні і її фінансування знову повисли в повітрі…

Аби запобігти минулорічному повторенню подій, Володимир Коваленко на тому тижні запросив на нараду мера Таврійська Миколу Різака, першого заступника міського голови Леоніда Чурсинова, начальника фінансового управління Ірину Фурсєєву, головного лікаря Новокаховської ЦМЛ Ігоря Гайдаманчука, головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Зарину Зінченко, головного лікаря поліклінічного відділення (про яке йде мова) Володимира Лопачука, а також головного лікаря відділкової лікарні станції Херсон Анатолія Доніча. Останній, до речі, приїхав з листом, у якому повідомлялось про відмову у фінансуванні лікарняного закладу з обласного бюджету в поточному році.

– Це для нас не новина, – розпочав розмову з присутніми Володимир Іванович. – Впродовж минулого року ми переконались, що проблему, яку ми не створювали, ніхто вирішувати не буде: ні в Києві, ні в області. Рішення повинні знайти присутні у цій залі. Адже і медичні працівники, і їх пацієнти – це, насамперед, мешканці нашої територіальної громади. Їх доля – в наших руках. Саме тому в межах своїх повноважень треба шукати рішення, яке задовольнить усі сторони. Тим більше, що наразі запропонована Президентом країни децентралізація призведе до того, що мешканцям Таврійська в подальшому дуже знадобиться відокремлений лікарняний заклад.

Цю думку підтримав і Микола Різак. До слова були запрошені усі присутні учасники наради, вислухані всі, без виключення, думки. Декілька разів здавалось, що рішення заходить у глухий кут. З’ясувалося, що лікарню залізничників у самому Херсоні відмовились фінансувати міська та обласна ради. «Мозковий штурм» після першої години обговорення ледь-ледь почав давати результати.

Перше, про що вдалося домовитись: лікарям та середньому медичному персоналу Таврійського поліклінічного відділення відділкової лікарні буде запропоновано заповнити вакантні місця, які є у Новокаховській ЦМЛ та Центрі первинної медико-санітарної допомоги. На сьогодні це 20-25 вакансій. Місце роботи – все та ж відділкова лікарня в Таврійську зі зміною назви лікарняного закладу. Кому вакантних місць не вистачить – потраплять під скорочення. Проблемним залишається працевлаштування кочегарів і сторожів (таких вакансій у Новокаховських медичних закладах немає). Витрати на їх утримання ляжуть на місцевий бюджет. Підпорядковуватися знов створене відділення буде Центру первинної медико-санітарної допомоги Нової Каховки.

І нарешті визріло друге, дуже важливе рішення стосовно майнового комплексу. Балансоутримувачем майна і споруд закладу до цього часу залишається Одеська залізниця. Наш Центр первинної медико-санітарної допомоги може взяти весь комплекс в оренду за символічну 1 гривну, якщо на це дасть дозвіл обласний Фонд державного майна. Вирішення цього питання покладено на головного лікаря відділкової лікарні станції Херсон Анатолія Доніча.

Запропонований учасниками наради шлях структурного перетворення одного лікарняного закладу в інший – не найпростіший. Та й простих рішень в таких ситуаціях знайти майже неможливо. А ще треба винести всі питання на розгляд депутатського корпусу, погодити на обласному рівні… Але на цьому прикладі переконливо доведено, що влада, яку обрали, для того й існує, аби знаходити шляхи виходу зі складних життєвих лабіринтів.