Тендітні промені краси…


Пізня весна асоціюється у нас з ірисами — вишуканою окрасою будь­якого квітника. Вони мають вікову історію, понад 1000 сортів, використовуються у парфумерії, виноробстві та навіть у виготовленні кондитерських виробів. Ці чарівні квіти — не дивина у нашому місті. Їх можна зустріти в парках, на центральній площі, численних присадибних ділянках містян, розмаїття ірисів милує око біля кінотеатру «Юність».

Пелюстки ірисів мають неймовірну кількість відтінків в дуже широкому діапазоні кольорів. Важко підібрати слова, аби відобразити тонкі комбінації, зібрані природою для цієї квіткової культури: лілові, бархатисто­фіолетові, лимонні, сливові, кавунові, малинові, абрикосові, вишневі, виноградні, шовковичні, каштанові, мигдальні. Ірис може нагадувати за відтінком лікери шартрез і кюрасао або бургундське вино, буває білим, як сніг, і блакитним, як небо. Деяким сортам властиве одне з найрідкісніших і таємничих забарвлень в світі — синяво­чорне. Вони також мають оригінальний вигляд: три пелюстки витончено відгинаються, а три — гордовито піднімаються вгору; всередині — яскраві «очі», ніби хвіст павича, з обов’язковим вкрапленням золота у підстави — викликають асоціацію з раннім ранком, коли природа прокидається, сповненан лості і очікування чудового дня. До речі, саме в ранкові години аромат ірисів відчувається особливо, розливаючись в повітрі тонкими запашними нотками. Іриси названі за іменем богині Іріди, відомої з грецької міфології.  У перекладі слово означає веселка, так як всі кольори сонячного спектру присутні в забарвленні суцвіття. З цього приводу існує легенда про те, як одного разу райдуга, перш ніж зникнути, розсипалася на частини. З дрібних уламків виросли яскраві квіти найрізноманітніших кольорів.

Якщо звернутися до словника флористики, то тендітна квітка ірису, як і, наприклад, троянда і червоний тюльпан, символізує любов і вірність. Існує відома легенда про дружину рибалки, яка, сумуючи за чоловіком, чекала його на березі, зроняючи сльози. Там, де вони падали на землю, згодом виростали строкаті квіти, немов маячки, шо вказують шлях морякам.

Минулого тижня ці прості і в той же час вишукані півники, як ми їх звикли називати, бо вони з родини півникових (Iridaceae), заквітчали картинну галерею ім. А. Гавдзинського, де вперше відбулась виставка живих ірисів.  До речі, дикорослі іриси ростуть повсюдно, в народі їх ласкаво іменують голубчик.

Під час відкриття унікальної експозиції директор галереї Олена Михайленко розповіла про історію урочистої квітки, а згодом — продемонструвала  усі ті неймовірні «експонати», які зусиллями новокаховчан вдалося зібрати на виставці.

 

Краса ірисів — вражаюча, але, на жаль, дуже швидкоплинна. Тож виставка тривала недовго. Але в планах — її щорічне проведення. Олена Дмитрівна висловила надію, що новокаховчани ще більше закохаються в ці квіти і обов’язково принесуть вирощені власноруч на наступну експозицію. А нині свої улюблені іриси представили Раїса Авдєєва, Анна Махиня, Діана Іваннікова, Людмила Ляписа, Людмила та Галина Горбунови, Станіслава Катеринчук з господарства Андріївського собору, співробітники таврійського магазину «Товари для дому» і картинної галереї, які довели, що іриси — це квіти тих, хто має вишуканий смак.