Теплі кредити – на термомодернізацію будинків

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження розробило проект нової державної цільової програми з енергоефективності на 2021-2025 роки, де пропонує продовжити дію програми «Теплі кредити» до 2025 року.

У національному масштабі – термомодернізація у сфері житлово-комунального господарства є ключовим питанням політики України у сфері енергоефективності в умовах загострення економічної кризи та підвищення цін на газ. Термомодернізація багатоповерхових або приватних будинків – це комплекс енергоефективних заходів, які значно скорочують енергоспоживання населення.

Основні етапи термомодернізації:

  1. Проведення енергоаудиту.
  2. Встановлення енергоефективного обладнання.
  3. Заміна освітлення на енергозберігаюче.
  4. Встановлення лічильників.
  5. Утеплення стін.
  6. Модернізація вікон, заміна вхідних дверей у під’їздах.

Мета Уряду – зробити так, щоб витрати людей на комунальні послуги були не більше 15% сімейного бюджету. Найефективніший спосіб знизити витрати – підвищити енергоефективність будівель. У платіжці дві складові – ціна тепла й обсяг споживання. Суттєво зменшити споживання можна коштом енергоефективних заходів. Економія від 25% до 60% тепла веде до зменшення суми у платіжці. В цьому впевнились ОСББ, які виявили бажання взяти участь в пілотному проекті Уряду з термомодернізації багатоквартирних будинків. Результат термомодернізації – реальні платіжки, що доводять – мешканці енергоефективного будинку сплачують за опалення в середньому вдвічі менше, ніж мешканці звичайного сусіднього будинку, в якому такі заходи не проводились.

У 2020 році на повну потужність запрацює Фонд енергоефективності за новим принципом: «згори-донизу». Щоб взяти участь у проекті мешканці будинку повинні надати свою згоду на загальних зборах на участь у програмі та виплатити частину вартості проекту після його закінчення, коли матимуть реальну економію в платіжках. Довідково зауважимо, що в Україні 180 тис. багатоквартирних будинків, та більшість з них – неенергоефективні.

За даними Держенергоефективності, протягом 2014-2019 років програмою «теплих кредитів» скористались понад 700 тисяч українських родин. Приватні інвестиції в енергоефективність склали майже 8,2 млрд грн, з яких 2,7 млрд. грн. повернуто за рахунок програми. За підрахунками Держенергоефективності, для задоволення попиту на програму потрібно близько 2,2 млрд. грн.

У держбюджеті на 2020 рік додатково передбачено 1,6 млрд. гривень. Крім того, у 2020 році Уряд виділив 400 млн. грн на співфінансування «теплих кредитів» для населення та ОСББ на енергоефективність, тобто таку ж суму, як і у попередні два роки.

Розподіл коштів за напрямками витрат складає для фізичних осіб – 200 млн. грн. на утеплення житла та 8 млн. грн. на “негазові” котли та 190 млн. грн. – для ОСББ. До 70% ці витрати компенсовуватиме Уряд у рамах дії проекту через банківські установи: ПриватБанк, Укргазбанк та Ощадбанк.

Відділ комунального господарства»