Тіньова «зарплата в конверті»: Нас будуть дурити доти, доки ми самі будемо цього хотіти

“Такі явища, як зарплата «в конвертах» та робота без оформлення трудових відносин, мають глибокі корені й руйнують суспільство зсередини, позбавляючи майбутнього тих, хто отримує неофіційну заробітну плату”, – заявила NK Online.tv начальник Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради  Олена Стоянчук.

Результат пошуку зображень за запитом "зарплата в конверте"На даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, на жаль, нормою життя і суттєвою складовою частиною тіньової економіки. Ділки від «тіні» заради своїх надприбутків сьогодні фактично знищують майбутнє не тільки своїх працівників, але і своє також. «Тіньовики» не сплачують платежів до бюджетів всіх рівнів, позбавляють своїх найманих працівників надії отримати бодай мінімальну пенсію після досягнення граничного віку навіть для призначення пенсії.

Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як до кишені надходять «чисті доходи». Коли ж вони надають свою згоду працювати на таких умовах, вони самі позбавляють себе всіх соціальних гарантій. На жаль, на сьогоднішній день відносини між роботодавцями та найманими працівниками нерідко не відповідають нормам чинного законодавства. Умови, на які такі підприємці наймають собі працівників по суті схожі з утриманням рабів на бавовняних плантаціях на початку ХІХ століття в США. Хворіти не можна (лікарняного не буде), відпустка – за свій рахунок, робочий день – як господар накаже, техніка безпеки – як Бог на душу положить. Такі умови   не є секретом для більшості громадян. Та люди погоджуються.

Є серед «тіньовиків» і більш законослухняні. Бажаючи виглядати добропорядним працедавцем, але при цьому і «оптимізувати» свої «витрати», видають частині своїх працівників (навіть без їх відома) заробітну плату готівкою. При цьому ці кошти або не відображені в бухгалтерському обліку, або документально працівник оформлений на 0,5 ставки, або на 0,25 ставки. Тобто офіційно відображається заробітна плата нижче встановленої Законом мінімальної. А людині кажуть, що у них все «Окей!»

Як нам повідомили в управлінні праці та соціального захисту населення, на підставі аналізу щомісячних звітів, поданих платниками податку на доходи фізичних осіб, можна зробити висновок, що найнижчий рівень сплаченої заробітної плати, а фактично недотримання керівниками мінімальних соціальних гарантій для працівників на підприємствах в галузях сільського господарства, торгівлі та супутніх послугах.

Здебільшого проблемні питання щодо легалізації заробітної плати виникають у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб. Підприємець, використовуючи частково приховану виручку від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачує доходи найманим працівникам, які не обліковані в бухгалтерських документах, а також використовує працю найманих працівників, офіційно не зареєстрованих як наймані особи.

Шановні майбутні пенсіонери! Пам’ятайте, розмір Вашої пенсії буде залежати як від наявності страхового стажу (30-35 років), так і від співвідношення середньої зарплати по країні до вашої зарплати. А в «конверті» добрий коефіцієнт (хоча б 1,5-1,7) не заробиш. А на 0,5 або 0,25 ставки і стажу за все життя не заробиш також.

Тому якщо ви маєте намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців, вимагайте від них укладання з вами трудової угоди! І навіть, коли вам надали таку трудову угоду, запитайте чи зареєстрували вас у Пенсійному фонді та чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок. А ще краще контролюйте це у Пенсійному фонді за допомогою картки соціального страхування, яка повинна бути у кожного працюючого.

Також пам’ятайте, що громадяни, які працюють без укладання трудового договору з роботодавцем, позбавляють себе лікарняного, допомоги у разі отримання травми на виробництві, страхового стажу, майбутньої пенсії, втрачають відпустки.

Своє майбутнє ми створюємо собі здебільшого самі. Сумніваюсь, що той, хто каже «Я до пенсії не доживу!» і тому страхові внески до Пенсійного фонду платити не буду, коли йому стукне 60 років, піде на греблю ГЕС і кинеться вниз у воду. Ні! Він тоді буде кляти владу, яка не забезпечила його пенсією. Забуваючи при цьому про те, що сам винен у своєму такому нерайдужному майбутньому.

Віктор Васильєв (за матеріалами УПСЗН м. Нова Каховка)