«Тіньова зайнятість» – незахищене майбутнє

5645“Тіньова зайнятість” (використання праці найманих працівників без укладання трудових договорів, угод) і “тіньова заробітна плата” (так звана “зарплата в конвертах”) – явища, які, на жаль, міцно увійшли в наше життя та набули великих масштабів. Це не лише серйозна соціальна, але й економічна проблема. Легалізація зайнятості та заробітної плати сьогодні є одним з пріоритетів державної політики зайнятості.

“Як це не прикро, останнім часом все частіше доводиться зустрічатися з таким явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин”, – стверджують у Новокаховському Управлінні праці та соціального захисту населення.

За словами спеціалістів, Основними причинами виникнення цієї проблеми є не вміння громадян користуватися правами, закріпленими у Конституції України, недостатній рівень правової освіти, відсутність правосвідомості та поваги до Закону, як у найманих працівників, так і у роботодавців. Тому, створюючи міську робочу групу з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, міська влада ставила на меті, перш за все, завдання детінізації трудових відносин, а також здійснення соціального захисту працюючого населення, винайдення додаткових резервів по створенню нових робочих місць у місті, розширення сфери застосування праці та зниження рівня безробіття, наповнення бюджету. Протягом січня – липня поточного року членами робочої групи, до складу якої залучені представники: об’єднаної державної податкової інспекції, управління праці та соціального захисту населення, міського центру зайнятості, управління Пенсійного фонду були здійснені спільні комплексні заходи з метою з’ясування стану оформлення трудових відносин з найманими працівниками. Станом на 01 серпня 2015 року було виявлено 16 неоформлених найманих працівників. Під час зустрічей спеціалістами надаються консультації та роз’яснення діючих норм чинного законодавства, зокрема щодо зобов’язань роботодавця у тижневий термін зареєструвати трудовий договір. Варто врахувати, що відтепер закон не містить такого поняття як «стажування». А це означає, що кожен роботодавець зобов’язаний у перший же день офіційно працевлаштувати працівника, тобто укласти трудовий договір, видати відповідний наказ чи розпорядження і повідомити про це ОДПІ за місцем реєстрації, тобто написати до органу ДФС лист чи заяву довільної форми. Управління праці та соціального захисту населення звертає увагу до тих, хто належить до категорії найманих працівників, придивіться уважніше до ваших роботодавців і подумайте, чому в той час, як вам виплачують зарплату «в конвертах», усі вони особисто зареєстровані і сплачують податки та відрахування до різних фондів? Мабуть, тому, що дбають про себе та майбутнє своїх дітей.

“Не дайте ошукати себе та позбавити соціального захисту!”, – наголошують в УПСЗН.