Три захоплюючі дні в… катакомбах

З 24 по 26 березня в катакомбах у Великій Балці, що недалеко від селища Нерубайське Одеської області, членами Одеського спелеологічного клубу «Пошук» були організовані захоплюючі змагання для дітей спелеологів зі всієї України та гостей з інших держав. Нову Каховку на змаганнях представляли вихованці гуртка «Селеотуризм» Центру спорту, туризму та екскурсій «Данапріс» Новокаховської міської ради (в.о. директора Л. Нікітіна) під керівництвом Галини Перехресної  та заступника керівника Ольги Рущинської.

У перший день більш ніж сотня дітей та дорослих облаштовували в підземеллі табір: заносили харчі, палатки, спальники – все, що могло знадобитися для ночівлі та змагань. Ближче до вечора з’явився час на вивчення місцевості та маршрутів переміщення. Озброївшись ліхтариками та картами, діти подалися у мандри. Загубитися в них не було шансів, бо, по-перше, організатори змагань вибрали добре вивчену місцевість, а по-друге, за кожною дитиною був закріплений дорослий.

Другий день передбачав власне змагання. Зранку до основної групи приєдналися ще близько 30 юних шукачів у супроводі дорослих. Поділивши дітей на три категорії (наймолодша – до 10 років, середня – від 11 до 14 років, старша – від 15 до 20 років), бувалі спелеологи підготували для них цікаві квести. Варто зазначити, що наймолодшим учасникам змагань було всього чотири роки. Впродовж дня команди проходили траси, орієнтуючись по однолінійним та дволінійним картам (відповідно до рівня підготовки), розпізнавали райони, відшукували історичні артефакти, нестандартні предмети, зупинки летючих мишей тощо. Всі знайдені елементи наносилися на карту. До речі, треба було ще правильно визначитися з картою: варіантів було декілька і не всі правильні. Перемогу здобувала та команда, що впоралася з усіма завданнями швидше за інші.

Останній, третій день, запам’ятався в нагородженням переможців та обміном  враженнями від досліджень унікальних катакомб Одещини і не менш унікальних відкриттів юного покоління спелеологів.

За правилами змагань із спелеотуризму призовими є перших п’ять місць. Вперше за всю історію участі у вищезазначених змаганнях, чотири з п’яти наших команд стали призерами та переможцями, а саме:

В загальному заліку у категорії «Юніори» Льянова Валентина та Дворак Яна посіли ІІІ місце,  Хахалкіна Олександра та Хахалкіна Валерія – V місце; у категорії «Бувалі» Тичиніна Світлана та Бабенко Роман – V місце; у категорії  «Новачки» Гонтаренко Тетяна та Гонтаренко Володимир вибороли почесне І місце. Двійка Рожко Данило та Набийвоз Олексій трішечки недотягнули до призової п’ятірки, але впевнено увійшли до десятки найсильніших команд, зайнявши 7 місце у загальному заліку.

Як би не виглядав підсумковий протокол – переможених в ньому немає, адже найголовніше досягнення  – це незабутні враження, отриманий досвід та спілкування. Велика подяка всім учасникам та організаторам. Чекаємо наступних змагань під землею.