Трудове законодавсвто. Те, про що варто знати

До управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради та Головного державного інспектора ГУ Держпраці у Херсонській області достатньо часто звертаються громадяни з проханням надати роз’яснення стосовно тих чи інших питань чинного трудового законодавства. До вашої уваги відповіді спеціалістів вищевказаних установ.

-В установі працює інвалід (зовнішній сумісник)  на 0,25 ставки. Його посадовий оклад з урахуванням зайнятості —  400 грн. Доплат, надбавок, премій немає. Як зміни в трудовому законодавстві вплинуть на його заробітну плату?

-Якщо з фізичною особою було укладено трудовий договір, то у разі, коли її зарплата за виконану місячну норму праці менша мінімальної, роботодавець зобов’язаний виконувати вимогу щодо розміру зарплати не нижче мінімальної заробітної плати (далі – МЗП). Тобто жодних винятків для пільгових категорій працівників немає. У наведеному прикладі працівник є інвалідом. Також він є зовнішнім сумісником. При цьому його зарплата менше МЗП. Тому щодо його зарплати потрібно буде виконувати вимогу про доплату до рівня МЗП.

-Які доплати не враховуються при розрахунку мінімальної заробітної плати? 

При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

-Чи доплачується МЗП пенсіонерам, що працюють? 

Щодо зарплати таких працівників, як і щодо зарплати будь-яких інших працівників, у разі, якщо вона менше МЗП (3200 грн.), потрібно нараховувати доплату до МЗП.

-До яких працівників застосовується доплата до МЗП?

-Необхідність у нарахуванні доплати до рівня МЗП потрібно визначати окремо за основним місцем роботи і окремо – за сумісництвом (як зовнішнім, так і внутрішнім). Потенційно до кола працівників, щодо яких потрібно виконувати вимогу про нарахування доплати до МЗП, входять ті працівники, посадовий оклад яких менше 3200 грн. Чому вони входять до цього кола потенційно? Якщо таким працівникам будуть нараховані ще доплати та надбавки, премії, що включаються в поняття МЗП, і загальна сума зарплати дорівнюватиме або перевищить 3200 грн.,то доплату до МЗП дораховувати не потрібно.