Центр Таврійського госпітального округу: МОЗу не принципово, меддепартамент ХОДА – за Нову Каховку

17 листопада поточного року Громадська рада при виконавчому комітеті Новокаховської міської ради направило до департаменту охорони здоровя Херсонської обласної державної адміністрації зверення з обґрунтуванням позиції громадських організацій міста Нова Каховка щодо ситуації навколо визначення центру Таврійського госпітального округу.

Як ви пам’ятаєте, в попереднє рішення Херсонської обласної адміністрації щодо визначення цим центром міської лікарні  Нової Каховки на стадії обговорення у Міністерстві охорони здоров’я втрутився народний депутат С.Хлань, що обраний по каховському територіальному виборчому округу. Після цього втручання питання, як кажуть, «зависло в повітрі».

В середині грудня надійшла відповідь на звернення Громадської ради з департаменту охорони здоров’я  за підписом заступника директора Л.Бондарева. Тож наводимо цей лист, в якому однозначно визначена позиція фахівців профільльного департаменту ОДА з цього питання.

А що про це думають у Міністерстві охорони здоров’я? 

Сьогодні, 21 грудня на сайті газети «Новий день» було розміщено статтю журналіста Олега Батуріна, в якій він навів позицію одного з чиновників Міністерства охорони здоровя щодо визначення центру Таврійського госпітального округу.  Наводимо до Вашої уваги уривок з цієї статті, що саме стосується визначення центру Таврійського госпітального округу.   

 «Боротьба між Каховкою і Новою Каховкою за право стати центром Таврійського госпітального округу не є унікальною для України», — стверджує заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк. Ця суперечка вже призвела до загострення відносин між двома містами, про що детально повідомляв «Новий день». Завдяки проекту «Розвиток професійної спроможності представників регіональних ЗМІ в Україні» днями у нас з’явилася нагода почути точку зору щодо ситуації з Тав­рійським округом від представника МОЗ, який відповідає за реформу фінансування системи охорони здоров’я. Також ми скористалися можливістю дізнатися про те, чого слід очікувати від реформи самим українцям уже найближчим часом.

Каховка чи Нова Каховка?

— Ситуації, подібні до тих, що склалися у Таврійському окрузі, ми переростемо. Медичного підгрунтя в них немає, вони більше політичні, — відповів Павло Ковтонюк на питання «НД». — Колись існувала ідея, що ці округи будуть напряму пов’язані з адміністративною реформою. Згодом від неї відмовилися, в тому числі завдяки нашій позиції. Бо МОЗ вважає, що реформа в медицині не повинна бути пов’язана з реформою адміністративно-териториального устрою. Людина має їхати туди, де лікують, а не просто до столиці того чи іншого регіону. Я знаю народного депутата, котрий просуває питання в Таврійському госпітальному окрузі. Але ми вважаємо, що самі громади зможуть обрати будь-яку конфігурацію з визначення опорних лікарень. Подібна ситуація була в Подільську й Балті Одеської області та Новому Бузі й Баштанці Миколаївської. Оскільки всі ці міста розташовані близько одне від одного, я пропонував розглядати їх як одне [ціле] і посилювати компетенції навколо лікарів. Приміром, у Подільську є хороші хірурги, котрі мають досвід використання лапароскопії. А в сусідньому місті досвідчений нейрохірург. Тож навіщо щось копіювати в одному місці, якщо їхати від однієї лікарні до іншої якихось 10 хвилин? Так само можна вчинити і в Каховці.

Загалом госпітальні округи — це проект з визначення профілів медичних закладів і хто з них в чому є більш сильним. Він про те, куди і заради чого їде пацієнт. Саме тому ми вважаємо недоречним створення нових округів, приміром, у причорноморському регіоні Херсонщини. Бо під час курортного сезону там збільшуються навантаження не на всі, а лише на окремі медичні напрями: травматологію, педіатрію або інфекційне відділення.