Туристичні тренди-2016 в Україні та світі. Погляд з берлінської виставки

“Величезний інтерес до України, такого раніше не було”, – стверджують туроператори, що беруть участь у 50-й Берлінській виставці International Travel Market (ITB) – найбільшій і найбільш представницькій туристичній виставці-ярмарку в світі. Про це пише оглядач Укрінформу Ольга Танасійчук.

З 9 по 13 березня в міжнародному виставковому центрі німецької столиці на 160 тисячах квадратних метрів, в 26 павільйонах свої послуги рекламували понад 10 тисяч компаній з 187 країн світу. Серед них – і Україна.

 НАШІ НА ВИСТАВЦІ

Вітчизняний стенд, треба визнати, скромний: всього 60 кв. м, на яких розмістилися 14 компаній і 4 міста – Київ, Одеса, Львів і Чернівці. Адже ще в 2014 році площа павільйону становила 420 кв. м і представляла 10 регіонів країни, згадує начальник управління туризму і курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Іван Ліптуга. Втім, тут же уточнює він в бесіді з автором, головне – не в розмірі композиції, а в тому, щоб переконати турагентів в привабливості України як туристичного напрямку, а німецька влада, зокрема – комітет з туризму і міжнародних відносин бундестагу – в тому, що є прямий сенс продовжувати програми підтримки нашої туристичної галузі. Останнім часом вони більше займаються проблемами переселенців, а туризм пішов в тінь, що й зрозуміло.

Іван Ліптуга
Іван Ліптуга

За даними української державної прикордонної служби, всього нашу країну в 2015 році відвідало 13 024 683 особи. З туристичною метою – 137 906. Однак, цифра це навряд чи об’єктивна, кажуть в Мінекономрозвитку, – точного обліку відвідуваності по меті візиту фактично не ведеться. Багато з тих, хто прибуває з приватною поїздкою, приїжджають саме для того, щоб відпочити, з’їздити на екскурсії і тому подібне, тобто – є, по суті, туристами. Цікаво, що найбільше число гостей в минулому році було з Молдови – цілих 4 747 265 відвідувань, в 3,5 рази більше, ніж з Білорусі, що йде на другому місці.

В цілому СНД займає серед іноземних туристів перше місце (при тому, що близько 70% всього турпотоку – це туризм внутрішній). Серед “далекого зарубіжжя”, за даними одного з найбільших туроператорів на вітчизняному ринку PAN Ukraine, в основному Європа, США, Близький Схід.

Треба сказати, що голова наглядової ради Рап Ukraine Олена Шаповалова часу на виставці дарма не втрачала і уклала ряд договорів про співпрацю з новими партнерами з Ірану, Азербайджану і Малайзії. В середині квітня оператор організовує промо-тури для партнерів з Азербайджану, Греції та Туреччини, у вересні – промо-тур до Трускавця-Львів-Київ для середньоазіатських клієнтів. Взагалі ж, компанія в минулому році вийшла за кількістю туристів на рівень 2012 року, тобто – число зарубіжних туристів, після зрозумілого спаду в останні два роки, знову зростає.

Представниця Ірану в національному костюмі
Представниця Ірану в національному костюмі

Вагомим аргументом на користь поїздок в Україну стало стрімке падіння гривні і зростання, відповідно, курсу валют. Ціни ж, хоча і виросли, все ж продовжують залишатися для іноземних гостей приємно низькими. На цей аспект звертає увагу менеджер “Київського Супутника” Марія Наумець. За її словами, в 2015 році почалася “реабілітація” тенденцій, і кількість туристів зросла в порівнянні з 2014-м майже на чверть. “Інтерес величезний до України, такого раніше не було”, – каже вона. При цьому дуже багато хто їде “дикуном”, не купуючи організовані тури.

Той же мотив може послужити стимулом і для розвитку лікувального туризму, який Україна також намагається просувати. Повний курс загальної діагностики коштує від 250 доларів – вдесятеро дешевше, ніж в США, при тому, що рівень фахівців відповідає найвищому світовому, розповідає у столика представництва Медичного будинку Odrex менеджер Олена Борисенко. Всього за 4 години лікарі обстежують пацієнта і, якщо необхідно, призначать йому додаткові дослідження. Все це – на найсучаснішому обладнанні Toshiba, наданому компанією-партнером цього найдорожчого медичного проекту на півдні України (понад 10 млн доларів інвестицій). А в перервах між аналізами і процедурами гості можуть у повній мірі насолодитися красою і колоритом “Перлини біля моря”.

Одеса – одне з найпривабливіших на сьогодні турнаправлень в країні. Місто намагається поставити справу на впорядковану основу і “консолідувати бізнес, громадськість, готельєрів, туроператорів і міську владу”, розповідає начальник управління культури і туризму Одеської міськадміністрації Тетяна Маркова. За її словами, останнім часом ситуація зі ставленням держави до питання туризму змінюється на краще, а раніше довго не було чіткої політики і доводилося “самим себе просувати”. Після різкого падіння числа туристів в 2014 році, 2015-й став для одеських туроператорів “бурхливим і яскравим”. Завдання зараз – повернути змарнілий потік європейських туристів, які становлять близько 25% всього турпотоку. А Одеса вже має що запропонувати – від 45 км пляжів і автентичної кухні до запальних культурних фестивалів і нічного життя (як запевняє Маркова, Аркадія взагалі є центром нічного життя Європи).

Представники Чилі в національних костюмах
Представники Чилі в національних костюмах

МАЙЖЕ ЕКСТРІМ

Багатьох відвідувачів на виставці привертав значок радіаційної небезпеки і лого Chernobyl Tour. Екстрім. І справді – не зовсім звичайна пропозиція. Тим часом, агентство вельми успішно працює вже кілька років, щорічно путівки купують близько 20 тисяч осіб. І ось якраз ці тури – одно- або семиденні – залучають близько 70% іноземних туристів. Тобто, зворотно протилежна загальній картина. Найбільше відвідують гості з Німеччини (вони на першому місці), Великобританії, США, Польщі, Нідерландів, Швеції, Японії, розповідає мені Олег Шалашов, координатор проекту «Chernobyl Tour». Всього за 600 грн українець і “від 89 доларів” іноземець може на день відправитися в зону відчуження, де, запевняє Шалашов, дуже багато цікавого в тому плані, щоб зрозуміти – наскільки природа впоралася і виправила людські помилки, і в той же час оцінити героїзм людей. Менш популярні, але теж затребувані 7-денні тури від 900 доларів.

Відвідування зони абсолютно безпечне, запевняє і ініціатор проекту, колишній ліквідатор Сергій Мирний, який присвятив багато років дослідженню впливу чорнобильської аварії на фізичне і психологічне здоров’я людей. “Треба ставити зону на службу людям”, – переконує він, звертаючи уваги на те, що такий туризм приносить аж ніяк чималі кошти в бюджет країни – близько мільйона доларів було тільки в 2013 році.

Сергій Мирний
Сергій Мирний

Ясно, що на число приїжджих вплинули побоювання в зв’язку з війною на сході країни. Перше питання, яке задають відвідувачі, які підходять до стенду – питання про безпеку поїздок. Але розуміння того, що конфлікт на Донбасі є локальним, вже переважає.

Вкрай болючою темою, в тому числі і для туроператорів, є Крим. Втрата півострова боляче вдарила по ним, адже Крим входив обов’язковою частиною програм кількаденних турів. Про це з гіркотою говорять всі туроператори.

Ще одним фактором, що вплинув на продаж, стало те, що чимала кількість турів були комбінованими – по Україні та Росії. Тепер таке поєднання видається недоречним.

Але Україні, ясна річ, є, що запропонувати. Треба просто активніше це робити, поділився “рецептом” успіху з кореспондентом Укрінформу у ФРН Талеб Ріфаї, генеральний секретар Всесвітньої туристської організації (UNWTO). “Україна є благословенним місцем з таким величезним потенціалом і такою великою кількістю можливостей. Ми знаємо, що Україна переживає важкі часи зараз. Але не можна дозволяти цим складнощам затуляти погляд в майбутнє, і в тому числі в аспекті туризму. Імідж України в світі – позитивний. І вам треба використовувати це, заробляти на цьому », – радить Ріфаї. На його думку, головним завданням України сьогодні має стати рекламування самої себе. Оскільки інфраструктура є, люди підготовлені, українці доброзичливі і теплі. Решті в цей час просто треба почути: «Ласкаво просимо в Україну!». «Вони повинні почути це запрошення голосно і чітко», – каже генсек UNWTO.

Талеб Ріфаї
Талеб Ріфаї

Безпека, стабільність – проблеми аж ніяк не однієї лише української туристичної галузі. “Багато ринків через нестабільність ситуації стрімко втрачають туристів, що не може не турбувати”, – сказав на церемонії відкриття представник оргкомітету виставки Еммануель Хегер.

Так, поступаються своїми позиціями традиційно найпопулярніші серед туристів, в першу чергу європейських і особливо німецьких, – Туреччина, Туніс і Єгипет, де трапилися великі теракти. Запевнення в тому, що в цілому ситуація в цих країнах стабільна, не допомогли запобігти падінню продажів на літо 2016 року у цих напрямках: 48% німців відмовилися цього року від поїздки в Туреччину, 61% вирішили не їхати в Єгипет. На 20% скоротилися і бронювання на грецьких островах Кос, Лесбос і Самос, але тут причина інша – ці острови заполонили біженці.

Жінка на велосипеді під час туристичної виставки
Жінка на велосипеді під час туристичної виставки

Що стосується загальних тенденцій, то, незважаючи на відгомони економічної кризи, біженців і зростання точок напруги в світі, а також періодично теракти, громадяни світу все одно хочуть подорожувати. «Міжнародний туризм в 2015 році досяг нових висот», – каже Талеб Ріфаї. У минулому році показник виріс на 4,4% в річному вимірі і досяг 1,184 млрд туристів. Тенденція зростання відзначалась 6-й рік поспіль, причому – на рівні близько 4%. У Європі, Америці та Азійсько-Тихоокеанському регіоні зростання в’їзного іноземного туриста досягло 5%; в Африці і на Близькому Сході – 3%.

У цьому році, за прогнозами компанії Ipk International, що підготовлені на замовлення берлінської виставки, загальне число подорожуючих перевищить 1,25 млрд чоловік, тобто буде вище на 4,3% проти минулорічного показника.

Представниця Баварії у національному костюмі
Представниця Баварії у національному костюмі

«ITB Berlin» проходила в Берліні з 9 по 13 березня. Відвідали її понад 170 тисяч осіб, з яких 120 тисяч – професіонали галузі.

Ольга Танасійчук, Берлін.