У Херсоні хочуть відкликати міського голову: наскільки це реально?

У Херсоні збираються відкликати міського голову Володимира Миколаєнка, передає ПІК. Таку амбітну мету перед собою поставили представники громадськості. Навіщо і яким чином це робитиметься – на прес-конференції у «Новому дні» розповіли представники ініціативної групи з відкликання мера – херсонські активісти Олександр Тарасов, Римма Бараненко та Ірина Зоря.

Результат пошуку зображень за запитом "У Херсоні хочуть відкликати міського голову: наскільки це реально?"

За словами активістів, криза у владі Херсона назрівала давно і про неї свідчать негаразди у багатьох сферах міста, останньою ж краплею став транспортний колапс, коли городяни опинилися в заручниках у перевізників. Після декількох днів бойкоту маршрутників активісти зібрали мітинг під міськрадою, на якому міському очільнику Володимиру Миколаєнку висунули низку вимог, але ті так і не були виконані – наголошують спікери прес-конференції.

-Ці вимоги чіткі – відставка начальника транспортного управління, відставка Макейчика, розрив угод з усіма перевізниками, які самовільно встановили ціни на маршрутах, оголошення тендерів щодо того, щоб у Херсон зайшли інші перевізники, можливо, з інших областей. На сьогоднішній день жодна з вимог фактично не виконана. При нас Віркун підписала заяву на звільнення, але досі вона не звільнена. При нас міський голова пообіцяв, що він вирішить питання з Макейчиком, але Макейчик досі не звільнений… Наша вимога про те, що має бути створена комісія з громадських активістів і фахівців для проведення аудиту міського транспорту і напрацювання комплексної програми розвитку транспорту в Херсоні також проігнорована, – зазначив голова ініціативної групи щодо відкликання Херсонського міського голови Олександр Тарасов.

Також за активістів, ще 20 листопада управлінням транспорту та зв’язку міськради розірвано угоду про співпрацю з чотирма фірмами-перевізниками, які влаштували тижневий саботаж, або не випускаючи маршрутки на лінію, або беручи за перевезення завищену плату. Проте автобуси даних підприємств продовжують працювати, що є незаконним. За заявами активістів поліція відкрила два кримінальних провадження стосовно перевізників, які самовільно заволоділи владними повноваженнями. Відомості зареєстрували, але розслідування не рухається, вже минуло три тижні.

Олександр Тарасов повідомив, що він, як це свого часу зробив і депутат міськради Дмитро Ільченко, звернувся до суду щоб відмінити рішення виконкому Херсонської міської ради, яке стосувалося підвищення маршрутного тарифу (тільки йдеться про нормативний акт від 21.11.2018). Цікаво, що Окружний адміністративний суд позов відхилив, на відміну від аналогічного позову Ільченка. І тому Тарасов подав апеляцію.

Свої мотиви приєднання до ініціативної групи за відкликання міського голови пояснила й Ірина Зоря. Жінка вже третю каденцію входить до складу громадської ради при Херсонському міському голові і дедалі все більше переконується, що дорадчий орган, який ініціював чимало пропозицій, очільник міста та його команда сприймають формально.

-Останніми роками така тенденція, що голос громадської ради чують тоді, коли він є їм цікавий. Я особисто брала участь у робочій групі по транспорту, це був 2017 рік, робоча група працювала три місяці, туди увійшли представники громади, влади і перевізники. В кінці нашої роботи був підготовлений меморандум, який повинні були підписати міська влада, це міський голова Миколаєнко, громадська рада, це Мошнягул, і перевізники. Але підписав тільки Мошнягул. І жоден із пунктів того меморандуму не був виконаний. Нікому не було цікаво, що група до 30-ти осіб працювала три місяці, – розповіла член ініціативної групи з відкликання Херсонського міського голови Ірина Зоря.

Самі активісти зазначають, що не мають жодного відношення до політичних партій і відкликати міського голову захотіли власне представники громади. Хоча й зізнаються, частину палаток для збору підписів за відставку міського голови надала одна з партій, та, мовляв, волонтери в тих палатках працюють абсолютно безкоштовно, а гроші на бланки для збору підписів активісти дали городяни.

-Ми запропонували альтернативу розбитим обличчям, народним бунтам цивілізовано, за законом, за процедурою відкликати мера, який не виправдав наших сподівань. Я, наприклад, за нього голосувала і сподівалася, що він буде гідним господарем. І ми дійсно хочемо спробувати зламати стереотип, що все вирішують або олігархи, які все організували, або вже сплеск народного гніву, бунт і все летить, або ми пробуємо третій шлях, коли громада самоорганізовується і змінюємо щось самі в нашому житті, – зазначила член ініціативної групи з відкликання Херсонського міського голови Римма Бараненко.

Відкликати міського голову ініціатори задумали шляхом збору підписів городян. За відповідною процедурою голосів треба набрати більше, ніж було віддано на виборах за переможця. За Володимира Миколаєнка проголосували 37 тис. виборців. Активісти прагнуть зібрати не менше 40-ка тис. підписів. Встигнути вони мають до 24 грудня, принісши бланки з підписами у Територіальну виборчу комісію. Поки що ініціатори назбирали 3 тисячі підписів, тож вирішили активізувати роботу, шляхом обходу багатоповерхівок та встановлення стаціонарних точок у приміщеннях, адреси яких обіцяють повідомити у соцмережах.

Процедура відкликання міського голови саме шляхом збору підписів представників громади прописана одразу двома законами України – «Про місцеве самоврядування» та «Про місцеві вибори». Втім, з’явилася вона зовсім недавно і прецедентів зняття мера із посади таким чином в Україні поки нема. Херсонські активісти називають себе першопрохідцями.