У Каховці збираються відзначити російських прикордонників?

Урочисто відзначити сторічний ювілей установи Прикордонної охорони кордону РСФСР 28 травня 1918 року пропонують ветерани-прикордонники Каховки. Спеціально до цієї дати, що також відзначатиметься як сторіччя створення прикордонної служби Російської Федерації вони хочуть відкрити на Набережній «пам’ятний знак воїнам-прикордонникам», повідомляє “Новий день“.

За їх задумом, знак буде виготовлений у вигляді прикордонного стовба з чорного граніту з написом “Застава Каховка” висотою 2 метри. Під час обговорення цієї пропозиції на засіданні міської комісії з питань пам’ятних знаків при виконкомі Каховської міськради 11 квітня ініціаторів запитали: навіщо зайвий раз мілітарізовувати місто подібною символікою? Чи не краще було б встановити його у вигляді українського прикордонного стовба або хоча б нанести на пам’ятний знак українську символіку чи контури країни з Кримом? Ті від цих пропозицій навідріз відмовились, заявивши, що бажають поставити знак “прикордонникам усіх країн і часів”, а прив’язку до України вони вважають суто політичним питанням.

— Тоді вже варто в Каховці ставити пам’ятники фон Манштейну, Врангелю, Денікіну, турецьким султанам. Вони ж також мають відношення до цієї землі і їх війська теж проходили по Каховці, вели тут бойові дії. Чи не так, панове? — так коментують пропозицію ветеранів-прикордонників у соцмережах.

На думку автора цих рядків, встановлення подібного пам’ятного знаку, ще й на день прикордонника Російської Федерації — країни-окупанта — цинічний, абсурдний і навіть злочинний крок. До того ж навряд чи на часі вшановування прикордонників поки Крим, частини Луганської і Донецької областей залишаються окупованими, і не в останню чергу з вини зрадників, що допустили це в 2014 році. Їх серед прикордонників також було чимало. За словами військового прокурора Анатолія Матіоса, після окупації Криму на материкову територію України не повернулося 1350 зрадників-прикордонників.

Важливе й є інше. Справа в тому, що з 2018 року в Україні День прикордонника вперше планується відзначати не 28 травня, а 30 квітня. І ця подія також матиме символічне підгрунтя. Бо саме 30 квітня 1918 року українські війська після кровопролитних боїв встановили державні символи на кордоні УНР з Росією під час Першої українсько-більшовицької війни.

Натомість каховські ветерани-прикордонники про цю дату і ці події навіть і не згадують. Тож залишається сподіватись на розсудливість членів виконавчого комітету Каховської міськради, які розглядатимуть питання встановлення пам’ятного знака 8 травня. Адже після вшанування одних окупаційних військ чекати встановлення в Каховці пам’ятника “зеленим чоловічкам”, Моторолі або іншим загарбникам, які вторглися в Україну чекати доведеться, вочевидь, недовго.