У Новій Каховці відбувся міжрайонний семінар-тренінг з хімічної безпеки

10 лютого на базі комплексу сімейного відпочинку «Казкова діброва»  відбувся міжрайонний семінар-тренінг з хімічної безпеки для методистів районних методичних кабінетів та працівників дошкільних навчальних закладів Херсонської області в рамках проекту ВЕГО «МАМА-86» «Вільне від токсикантів довкілля для майбутніх поколінь в Україні» за підтримки Шведського товариства охорони природи (SSNC).

Організаторами семінару виступили екологічна організація «МАМА-86-Нова Каховка» спільно з відділом освіти Новокаховської міської ради.

 «Як створити у дитячих садках оточення, вільне від шкідливих речовин?» – на це питання шукали відповідь учасників тренінгу з хімічної безпеки – педагоги з Херсона, Берислава, Скадовська, Каховки та Нової Каховки, Таврійська. Загальна кількість присутніх 28 осіб.

 Таїса Козак, голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка», звернулась до всіх присутніх з вітальним слово та зазначила, що Всеукраїнська  екологічна  громадська організація  «МАМА-86»  є однією  з  найпотужніших  національних  екологічних  громадських  організацій, що  вже  понад  25  років  працює  з  метою  забезпечення  переходу  України  до екологічно  збалансованого  розвитку,  зокрема,  через  впровадження європейських принципів екологічного врядування. Підвищення  поінформованості людей  про  вплив  токсичних  хімічних  речовин,  які  можуть  знаходитись  у товарах повсякденного вжитку та пропаганда альтернатив є частиною кампанії по  формуванню  підтримки  всередині  громадянського  суспільства  дій, спрямованих  на  реформування  того,  як  виробляються, використовуються  і регулюються  хімічні  речовини  з  метою  мінімізувати  та  ліквідувати  збитки здоров’ю людей та навколишньому середовищу, що можуть виникати в даний час під впливом токсичних хімічних речовин.

Про вплив токсичних хімічних речовин на здоров’я дітей та довкілля повідомила Неля  Остапенко, заступник з дитинства при КЗ «Центральна міська лікарня м. Нова Каховка», лікар-педіатр. Вона також зазначила, що аналізуючи щоквартально стан захворюваності в дошкільних навчальних закладах міста, можна зробити висновок про її поступове підвищення: 2005 рік – 1471,8 випадків на 1000 осіб, а 2016 рік  – 1630,2 на 1000 осіб. Найбільше діти хворіють на ГРВІ, бронхіти, пневмонії, вітряну віспу, отити. Аналізуючи інвалідність дитячого населення Нової Каховки за 10 років (2005-2015 роки), слід відмітити зростання кількості дітей-інвалідів, а саме: ВІЧ-інфекція – у 2 рази, новоутворення – у 4, ендокринні захворювання – у 2,2, цукровий діабет – у 2, захворювання на психічні розлади – 1,8, з боку нервової системи – 1,7, аномалії у новонароджених збільшилися у 1,4 рази.

Валентина Іскова,  експерт з якості та сертифікації продукції, пояснила, що причинами зростання захворюваності є, зокрема, і токсичні компоненти у засобах особистої гігієни та косметиці для дітей. Вона розповіла про законодавчо-нормативну базу та умови сертифікації продукції для дитячих садків.

Світлана Плясецька, методист методичного кабінету Новокаховської міської ради, надала присутнім рекомендації та поради фахівців щодо зменшення навантаження на організм дитини хімічними сполуками у дитячому садочку, які стосуються засобів особистої гігієни, мийних засобів та засобів для чищення, іграшок, меблів і будівельних матеріалів, які використовуються для ремонту приміщень. Ці рекомендації можна вже сьогодні використати та зменшити шкідливе навантаження на здоров’я дітей.

Особливо зацікавила учасників робота в групах: вони здійснювали експертизу якості та безпечності  дитячих м’яких іграшок і розробляли рекомендації для батьків щодо вибору «правильної» іграшки, аналізували мийні та косметичні засоби, вивчаючи етикетки та визначаючи рівень їх безпечності за складом, а потім розробляли рекомендації для батьків щодо вибору засобів особистої гігієни для дітей. Під час аналізу косметичних засобів, придбаних у мережі магазинів  Нової Каховки (дитячий  крем, мило для дітей), майже у всіх зразках були знайдені токсичні речовини, зокрема й ендокринні руйнівники. Вивчаючи вміст зразків дитячого мила за етикетками, педагоги відмітили, що у першому зразку таких токсикантів три, а в другому є одна хімічна речовина, яка може бути алергеном. Тому були розроблені поради для батьків дошкільнят: під час вибору гігієнічних засобів для дітей слід дивитися на склад продукції, уникати надписів: фталати (phthalates), гліколеві ефіри (glycol ethers), амонієві четвертинні сполуки (ammonium quaternary compounds), парабени (Ethylparaben, Butylparaben, Methylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben) і триклозан (triclosan).

Також присутнім була надана ще низка практичних порад: уникати придбання їжі у металевих консервах; замінити використання пластикової плівки для продуктів з полівінілхлориду (ПВХ) на поліетиленову (Glad product); відмовитись від використання пластикового кухонного посуду та від сковорідок і сотейників з антипригарним покриттям; переглянути дитячий раціон харчування та використовувати більше екологічних продуктів; закуповувати мийні засоби та засоби для чищення, що мають екологічне маркування; закуповувати такі гойдалки та дитячі ігрові майданчики, при виготовленні яких не використовувалась вторинна сировина або ПВХ.

На завершення заходу Таїса Козак  окреслила подальші плани щодо реалізації пілотного проекту з хімічної безпеки у дитячих садках Херсонської області – проведення тренінгів/навчання для працівників дитячих садків і опитування батьків і працівників дитячих садків; здійснення скринінгу/інвентаризації можливих шкідливих субстанцій в оточуючому середовищі дитячих садків.

Світлана Плясецька, Таїса Козак

Для довідки:

У 2013 р. Шведське товариство охорони природи SSNC реалізувало проект «Операція «Вільні від токсикантів дитячі садки»», метою якого було зменшення впливу токсикантів навколишнього середовища на дітей, адже діти особливо чутливі до впливу небезпечних хімічних речовин, наприклад, таких як ендокринні руйнівники. Активні волонтери з хімічної мережі SSNC під час реалізації проекту здійснили інвентаризацію у 129 шведських дошкільних навчальних закладах з 41 муніципалітету та отримали відомості про наявні матеріали, побутові засоби, канцелярське приладдя, речі, іграшки тощо, які використовуються у дитячих садках. Цей проект передбачав виявлення джерел шкідливих речовин, що знаходяться в дитячих садках, інформування батьків, співробітників та місцеві органи влади, а також заміну предметів (меблів, іграшок, посуди тощо), які містять шкідливі речовини.

Свідомі батьки, співробітники дитячих садків, представники екологічних неурядових організацій, волонтери та активні громадяни об’єднали зусилля, щоб видалити небезпечні субстанції із житлового середовища дошкільних закладів. Після проведення інвентаризації шкідливих субстанцій у дитячих садках було розроблено відповідні рекомендації для батьків та адміністрацій дитячих закладів з метою забезпечення хімічної безпеки оточуючого дітей середовища. Цей рух є добровільним і зараз поширений по всій Швеції.