У Новоолексіївці встановлено пам’ятний знак до сторіччя визволення Криму

«Борцям за волю України» — зазначено на пам’ятному знаці, урочисто відкритому 22 квітня на залізничній станції Новоолексіївка в Генічеському районі. Його було встановлено на честь сторіччя звільнення станції Запорізькою дивізєю Армії УНР від російсько-більшовицьких окупантів. «Звідси розпочалось визволення Криму», — вказано на ньому.

Ініціатором встановлення пам’ятного знака став відомий благодійний фонд «Героїка» завдяки жертовній підтримці Святоіванівського гетьманського мазепинського полку. Віддати шану воякам Армії УНР зібралися представники місцевої громади, Військово-Морських сил України, Меджлісу кримськотатарського народу, гості з Києва та Херсона.

— Саме сто років тому, впродовж березня-квітня 1918 року, Армія УНР спільно з союзними їй німецькими та австро-угорськими військами звільнила від більшовиків територію Східної та Південної України. Ці події стали важливим етапом в історії Української революції 1917—1921 років. 10 квітня 1918-го військовий міністр УНР Олександр Жуковський таємно наказав командиру Запорізької дивізії генералу Натієву сформувати Кримську групу, яка мала випередити німецькі війська, зайняти півострів та встановити контроль над Чорноморським флотом. У ніч з 20 на 21 квітня Кримська група зосередилася у Новоолексіївці, а тим часом авангардні частини наблизилися до передових ворожих позицій на Чонгарському півострові. Вранці 21 квітня ворожі солдати почали мінувати міст, і, щоб завадити цьому, запорожці відкрили по червоних артилерійський та кулеметний вогонь. Перестрілка тривала весь день. Пізно вночі 20 запорожців, озброєних ручними кулеметами, на чолі з командиром першої сотні болбочанівського полку Петром Зілинським-Содолем на дрезині проскочили замінований міст, відкривши шлях до Криму двом бронепоїздам Семена Лощенка та Павла Шандрука. Увечері 22 квітня запорожці увійшли до Джанкоя. Так розпочалося звільнення українцями Криму, — розповів історик, один із співзасновників БФ «Героїка», керівник відділу обліку та збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.

Крім Новоолексіївки, урочисті заходи цього дня пройшли також у селі Чонгар. Гості завітали й на КПВВ з тимчасово окупованим Кримом.

Нагадаємо, що фонд «Героїка» був заснований на Херсонщині у 2010 році. Першою його акцією стало спорудження меморіалу Героїв України в Зміївці Бериславського району. На сьогодні активістами фонду втілено близько 30 історичних військово-меморіальних проектів по всій Україні. Два роки тому зусиллями «Героїки» на адміністративній межі з Кримом був відкритий пам’ятник «Кримчанам, загиблим у боях за єдність України», присвячений героям сучасної війни за незалежність.

Олег Батурін, Новий день