У столиці триває Форум місцевого самоврядування

Вчора, 19 лютого, у Києві розпочався Форум місцевого самоврядування з обговорення проблемних питань у сфері кадрової політики і організації роботи рад, надання адміністративних послуг, діяльності об’єднаних територіальних громад. Захід, який триватиме 19-20 лютого, проводить Асоціація міст України в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)».

У форумі беруть участь представники органів місцевого самоврядування, які працюють у сферах кадрової політики та надання адміністративних послуг, а також представники об’єднаних територіальних громад. Нову Каховку представляє секретар міської ради Олександр Лук’яненко. 

Мета заходу – обговорення розроблених Асоціацією міст України в рамках проекту ПУЛЬС  Стратегій секторальних реформ за напрямками: кадрова політика і організація роботи рад;  надання адміністративних послуг та електронне урядування.

Відкрив роботу форуму Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. Привітавши учасників, він запросив до слова Голову Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергія Власенка. Під час свого виступу народний депутат наголосив на тому, що теми, винесені на обговорення Форуму, є сьогодні важливі та побажав плідної дискусії та гарних результатів. Також С.Власенко звернувся до О.Слобожана з проханням надіслати до Комітету пропозиції, які будуть напрацьовані в ході обговорення  учасниками заходу.

Голова профільного парламентського Комітету зазначив, що зараз на розгляді у Комітеті знаходять два найважливіші  для місцевого самоврядування законопроекти. Один з них – Закон «Про службу в органах місцевого самоврядування». Він нагадав, що прийнятий парламентом закон Президент повернув з зауваженнями, зокрема, щодо конкурсної процедури вступу на посаду заступників голів. Так пропонується, щоб вони проходили конкурс. Хоча зрозуміло, зазначив С.Власенко, що на ці посади має призначати службовців міський, селищний, сільський голова, який повинен сформувати свою команду. Сьогодні ми вже маємо певний консенсус щодо цього закону і сподіваюся, що 28 лютого закон про службу буде проголосований.

Другий законопроект – про об’єднання громад навколо міст обласного значення. Поки що голосів для прийняття цього закон немає, але Комітет працює у даному напрямі, оскільки громади потребують прийняття цього закону. До речі, завдяки саме таким форумам цей закон був підготовлений. Свого часу й закон про «олійну пляму» був розроблений та прийнятий. Тому такі зібрання та дискусії мають велике значення.

С.Власенко також звернув увагу на проблему забезпечення повсюдності юрисдикції органів місцевого самоврядування базового рівня, передачі їм повноважень у сфері земельних відносин та необхідності врахування європейського досвіду при реформуванні районної ланки публічної влади тощо. Він висловив сподівання, що пропозиції, підготовлені учасниками Форуму, а також активна співпраця АМУ та Комітету щодо їх врахування дозволять вийти на конкретні алгоритми і механізми вирішення існуючих завдань.

Олександр Слобожан подякував Голові Комітету та повідомив, що Правління АМУ, яке засідало 14 лютого, прийняло рішення щодо цих законопроектів і пропозиції АМУ будуть найближчим часом спрямовані до Комітету. Також О.Слобожан, користуючись нагодою, подякував Комітету в особі Голови С.Власенка за співпрацю, зокрема, й у проведенні практикумів з розробки законодавства. Так на цьому тижні відбудеться такий захід, присвячений земельним питанням. Такі практикуми стали дуже популярні серед представників громад-членів АМУ і сьогодні доводиться обирати учасників за конкурсом.
Після виступів спікерів учасники Форуму мали можливість поставити їм питання.

Далі Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан розповів, що Асоціація в рамках проекту ПУЛЬС розробила низку Секторальних стратегій. Стан їх реалізації обговорюється Форумах місцевого самоврядування. Сьогоднішній захід присвячено кадрам, адмінпослугам, діяльності ОТГ, а восени Асоціація провела два Форуми з обговорення інших галузевих реформ. Також О.Слобожан представив «Книгу секторальних стратегій», в якій наведено самі Стратегії та стан їх реалізації.
О.Слобожан запросив до слова директора Аналітичного центру АМУ Я. Рабошука. Він як співавтор Стратегії реформування управління земельними ресурсами розповів про урядове рішення щодо передачі земель державної власності у комунальну власність ОТГ. Я. Рабошук повідомив, що АМУ розробила практичний посібник для громад, який детально описує процес передачі, наводить покроковий алгоритм та зразки необхідних документів. Посібник буде поширений серед ОТГ, а також презентований учасникам Форуму.

Далі робота Форуму продовжилася на засіданнях трьох секторальних робочих груп.