У всьому світі вшановують жертв депортації киримли з Криму 1944 року

Киримли72 роки тому було скоєно один з найстрашніших злочинів в історії СРСР та світу. Вночі 18 травня 1944 року сталінська влада з метою знищення, розсіювання, асимілювання здійснила депортацію кримських татар з Батьківщини до Середньої Азії.

Для перевезення людей було використано 67 ешелонів, які складались з товарних вагонів. Чоловіки, жінки, діти, люди похилого віку – цілий народ киримли – були завантажені у “товарняки”, в яких вони стоячі їхали до місця заслання декілька тижнів. Дорогою багато людей загинуло. Службовці НКВД викидали померлих з вагонів, не дозволяючи рідним навіть поховати їх.

Усіх, хто чинив будь-який спротив або підозрювався у непокорі, розстрілювали.

За даними істориків, депортовано було понад 238500 кримських татар, з яких у дорозі та впродовж перших років заслання від нелюдських умов існування, хвороб, відсутності будь-якої медичної допомоги, загинуло 46%.

Більшість депортованих було відправлено на спецпоселення в безлюдні пустельні регіони Середньої Азії (переважно в Узбекистан). Разом з тим, щонайменше 6000 киримли були відправлені у табори управління резервів, 6000 – до ГУЛАГу, 5000 склали спецконтингент для Московського вугільного тресту.

Сьогодні світ згадує цю страшну трагедію та вшановує жертв депортації. Жалобні заходи відбуваються в українських містах, в Литві, Латвії, Канаді, Франції, Німеччині, Саудівській Аравії.

Гасло цього дня: “Сьогодні ми всі – кримські татари!” Кожен має замислитись: як би він почувався на місці киримли.

Також сьогодні світова спільнота засуджує дії Росії в Криму, утиски кримських татар на окупованому півострові, арешти, обшуки, вбивства та зникнення представників корінного народу Криму. Світ закликає РФ не повторювати жахливих помилок минулого.