«Україна споживає енергоресурсів більше, ніж Великобританія, Польща, Білорусія та Росія» – Тетяна Бойко з ОПОРИ

6 листопада в рамках VІ Міжнародного інвестиційного бізнес-форуму з питань енергоефективності та відновлюваної енергетики відбувся ворк-шоп на тему: «Повсякденна енергоефективність». Експерти з різних галузей об’єдналися, аби обговорити проблеми, пов’язані з впровадженням енергоефективних заходів.

Про це розповідає громадська мережа ОПОРА на своєму сайті.

Модератор заходу та координатор житлово-комунальних програм Громадської мережі «ОПОРА» Тетяна Бойко наголосила на тому, що: «Україна споживає енергоресурсів більше, ніж Великобританія, Польща, Білорусія та Росія. Це приблизно в 3 рази більше, ніж в цих країнах». Експерт також згодна, що енергозбереження потрібно починати з населення та зменшення рівня спожвання.

Тетяна Бойко розказала про законодавчі бар’єри, які гальмують впровадження енергоефективних заходів. По-перше, у багатоквартирних будинках відсутній реальний власник, хоча всі ці будинки знаходяться у співвласності усіх мешканців. Також експерт розказала про ще одну перешкоду: «96% житлового комплексу на сьогодні приватизовано. Більшість цих будинків знаходиться на балансі комунальних ЖЕКів. Хоча серед політиків побутує популістська традиція, називати ці будинки – будинками комунальної власності. Це аж ніяк не допомагає формувати відповідального власника в багатоквартирних будинках».

На допомогу може прийти ряд законопроектів, які ще знаходяться на розгляді у ВР зі старими, але досі актуальними номерами. Це проекти “Про особливості управління багатоквартирним будинком”, “Про доступ до реєстру співвласників”. Останній проект закону був вже частково розглянутий в рамках Антикорупційного пакету реформ. Цей законопроект усуває “дамоклів меч” під час проведення зборів співвласників, надаючи офіційного регулюванню кворумам для прийняття спільних рішень.

Також, за словами експерта, має бути впроваджена нова модель на ринку комунальних послуг, коли співвласники зможуть самі обирати виконавців житлово-комунальних послуг. Потрібно встановити довіру між споживачем та надавачом послуг, це може реалізуватися за допомогою прозорих тарифів. Попит власників та нові компанії-надавачі комунальних послуг породять конкуренцію та здоровий ринок. «І саме невидима рука ринку буде спрямувати розвиток житлово-комунальної сфери, а не насильно насаджені компанії-монополісти», – підсумовує Бойко.