“Українська мова в моєму серці”

 

 Ми  – українці. Живемо у вільній і незалежній державі – Україні. Розмовляємо рідною державною мовою. А мова у нас красива і багата, мелодійна і щира, як  душа і пісня  нашого народу.

У першій школі Нової Каховки з великою любов’ю ставляться до рідного слова, шанують українську мову, намагаються оволодівати культурою усної і писемної мови.

Тож  традиційно у перші тижні листопада в школі урочисто проходить тиждень української мови, приурочений до Дня української писемності та мови, вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця. Найрізноманітніші заходи з нагоди Дня писемності тривають упродовж  тижня. Це і конкурси, й виставки, і концертні програми, і просто змагання, а також цікаві уроки про скарби рідного слова, класні години, спеціальні уроки-майстер класи тощо. Цього року програма предметного тижня була, як завжди, досить насиченою. Учні мали змогу поринути у багатющий світ краси і принад рідної української мови, вшанувати пам’ять про видатних діячів нашого народу, завдяки яким вона сьогодні у нас є. Учителі української мови і літератури Романович І.В., Данилова О.П., Черновол В.П., Пугач В.І. не тільки бездоганно підготувалися до Тижня, але й проявили творчу ініціативу.

З нагоди відкриття тижня української мови, 09 листопада вчителі разом з учнями підготували виставку стіннівок, буклетів на тему: «Українська мова в моєму серці». Саме назва цієї виставки стала девізом усього тижня. Газети, стіннівки вийшли яскраві та інформативні.image003 image0059 листопада  учні 6-Б,9-Б,11-А,8-А,8-Б,10-А  (вчителі Романович І.В., Данилова О.П., Черновол І.В.) долучилися до написання Всеукраїнського радіо диктанту національної єдності,котрий уже п’ятнадцятий рік поспіль збирає тисячі українців як в Україні, так і за кордоном, демонструючи солідарність тих, хто любить і шанує рідне слово і мову. Це не лише перевірка знань української мови, а й заохочення до вживання, популяризації, захисту і сприяння розвитку державної мови.image007

В День української писемності та мови стартував Міжнародний конкурс імені П.Яцика. Цей унікальний мовний марафон  мав на меті визначити найкращих знавців української мови.  Усі  24 учасники конкурсу отримали буклети «Знавці української мови».image009

10 листопада, вівторок  розпочався виставкою «Наші земляки», яку разом  з учнями підготувала  Черновол В.П. Учні та вчителі школи мали можливість ознайомитися з творчістю письменників рідного краю.

Веселою та пізнавальною була  мовознавча гра «Студія іменника» (вчитель Романович І.В.), у якій змагалися учні 6-А,Б  класів. Переможцями  стали  учні 6-Б класу.image011

Також учні 6-Б,6-В класів взяли участь у конкурсі малюнків «Українська мова в моєму серці».

Так, 11 листопада учні 9-Б класу взяли участь у конкурсі листів до друга – іноземця  « Я розкажу тобі про Україну». Найкращі листи були оцінені високими балами.

З великим задоволенням учні 8-А,Б класів (вчитель Черновол В.П.) переглянули відеофільм «Наталка Полтавка» з подальшим обговоренням.

12 листопада учні 5-Б, В класів (вчитель Данилова О.П.) показали свої знання про народні та літературні казки. Вони із захопленням узяли участь у квесті «Казковий марафон»: знаходили станції, розгадували кросворди, виконували завдання на творчість і креативність. Переможці, учні 5-В класу (капітан команди Панченко Вікторія) отримали солодкі нагороди.  Брейн-ринг «Усезнайки» виявив найкращих знавців з української мови та літератури серед учнів 7-А,Б класів (учитель Данилова О.П.). Літературна вікторина, лінгвістичне лото, цікавинки з торбинки – саме такі завдання довелося виконувати учасникам команд. Переможцем стала команда 7-Б класу (капітан Криворука Катерина).image013

 Учні 5-А класу (вчитель Пугач В.І.) показали свої знання з української мови та літератури в розважально-пізнавальній грі «Знай, люби і бережи!». Учасники команд «Знавці» та «Філологи» взяли участь у мовній ігротеці, а саме: здійснили подорож до Країни Фразеології, цікавими та пізнавальними стали для дітей конкурси «Друзі мови», «Склади слово», «Здійсни пошук», в ході яких учні показали  творчі здібності, збагатили словниковий запас, мовлення та мислення. З великим задоволенням учасники гри складали листи-звернення до України та мови, використовуючи слова ввічливості та звертання. У підсумку, всі були задоволені і з піднесеним настроєм. Захід був пізнавальним, цікавим, незвичним, учням сподобалось, а це головне.image015

 13 листопада –  урочисте закриття Тижня української мови та літератури.  В святково прибраній залі відбулася літературно-музична композиція «Українська мова – наш скарб», яку підготувала вчитель Романович І.В. Метою заходу  було утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання шанобливого ставлення до історії, культури і традицій нашого народу. Учасниками стали учні 6-Б, 9-Б, 11-А класів. Учні мали добру нагоду згадати творців вітчизняної писемності, починаючи від Нестора Літописця, склали пошану І.Котляревському, Т.Г. Шевченку, І.Я. Франку, Лесі Українці і тим людям, які плекали і відроджували нашу мову. У своїх виступах ведучі Раєцька Анна та Яровий Андрій, учні 11-А класу продемонстрували шанобливе ставлення до мови та високий рівень духовності. Зі сцени  учні 6-Б класу Мерзлова Є., Бурдіна А., Конопацька Є., Корженюк К., Костіна А., Малова А., Нілабович Д., Пузаненко М та Тюпіна А. виразно, натхненно з великим почуттям патріотизму декламували вірші про рідну мову. Кожний учасник намагався донести до слухачів красу і силу художнього слова, авторський задум та свої переживання й почуття. Емоційної наснаги та українського колориту додавали присутнім  театралізовані дійства, а саме уривок з п’єси І Котляревського «Наталка Полтавка» у виконанні учнів 9-Б класу Мантянової Г. та Васильєва М. Завершилося  свято красного слова «Молитвою за Україну» – духовним гімном українського народу, у виконанні учениці 11-А класу Петряніної Єлизовети. По завершенню свята до всіх присутніх у залі звернулася директор школи  Олена Миколаївна Зуйко, яка висловила  слова подяки всім учням-учасникам заходів протягом тижня, учасникам святкової програми, вчителям української мови та літератури. Звичайно, було сказано й про заохочення у вигляді гарних оцінок найактивнішим, найсумліннішим та переможцям, адже будь-який захід у школі є частиною навчального процесу.image019

image021 image023Протягом тижня в бібліотеці школи тривала книжкова виставка «О рідна мово, скарбе мій!». Учні школи мали можливість переконатися, що сила слова безмежна.. Особливо, коли воно живе, іскристе, емоційно виважене. На виставці були представлені невмирущі твори І.Котляревського, Т.Шевченка, Лесі Українки, І.Франка тощо.

 Весь тиждень панувала атмосфера творчості, патріотизму, добра та любові до рідної мови. Виховання в учнів культури мови, поглиблення знань з історії писемності та мови, розвиток творчих здібностей є найголовнішим завданням вчителів-словесників.

Впевнені, що завдяки проведеним заходам учні нашої школи добре усвідомили, що треба вивчати, розвивати, берегти свою мову, бо без неї народ перестає  бути самостійним, незалежним і багатим.