Українці святкують Яблучний Спас

СпасСьогодні, 19 серпня, в Україні відзначається традиційне свято – Яблучний або Другий Спас. Відоме це свято ще з давньоруських часів.

За народними віруваннями Другий Спас означає настання осені та перетворення природи. Вважається, що після 19 серпня ночі стають прохолоднішими. В народі до Спаса не дозволяється їсти яблука і страви з яблук. А ось в цей день, навпаки, заведено зривати і освячувати яблука та інші фрукти нового врожаю. В давнину великим гріхом було з’їсти садовину до Яблучного Спаса.

ЯблукаДля господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Люди могли перепочити, насолодитися плодами своєї праці. Тому й не дивно, що з давніх-давен українці готували в цей день винятково смачні страви, які стали частиною основи національної кухні нашого народу, наприклад, печені з медом або цукром цілі яблука, пироги та штруделі з яблучною начинкою, узвар та грушівником — кисіль зі свіжих груш.

Церква відзначає сьогодні Преображення Господнє. Євангеліє говорить, що одного дня Ісус узяв із собою трьох апостолів: Петра, Якова та Івана, — і привів їх на «високу гору» (можливо, це була гора Фавор). Там на їхніх очах він «переобразився»: його вбрання стало сліпучо білим, а обличчя засяяло, мов сонце. Біля нього, уособлюючи Закон і Преображенняпророків, з’явився Мойсей та Ілля. Світла «ясна» хмара огорнула їх, а голос із тієї хмари промовив: «Це — мій улюблений Син, що я його вподобав: його слухайте» (Мт.17:5, 2 Пт 1:17). Вважається, що присутність Мойсея та Іллі поруч з Ісусом означає зв’язок між старим і новим Завітом.

Церковні та народні вірування тісно переплелися цього дня. Як Господь преобразився, так і весь світ, природа перетворюються сьогодні. Окрім садовини, люди несли до церкви святити мак та квіти. Наші предки вірили, що обсипання свяченим маком перешкоджає ходити до хліва відьмам, а до дому — ходячим покійникам. Подекуди ці вірування розповсюджені і нині. Після посвяти квіти й голівки маку кладуть за іконами, де вони зберігаються до весни. Навесні ж мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення вплітають до кіс, – «щоб не випадало з голови волосся».

Другий Спас – це день поминання померлих родичів. Згідно з віруваннями, це третій вихід померлих на світ у весняно-літньому сезоні – перший і другий відбуваються у Страсний Четвер та Зелені Свята відповідно.

В українській традиції з Яблучним Спасом пов’язано багато прикмет і народних приказок. Так, наприклад наші предки помітили: якщо день на Спаса сонячний та безхмарний – осінь буде сухою, а якщо дощовий – мокрою. Ясний день віщує морозну і заметільну зиму. А ще кажуть, яка погода на Спаса – такою буде і Покрова (14 жовтня). Через те маємо низку приказок про погоду: “Прийшов Спас — пішло літо від нас”, “Із Спаса — Преображення погода преображається”, “Прийшов другий Спас — бери рукавиці про запас”, “Минув Спас — держи кожух про запас” А також прогнози щодо врожаю: “Якщо антонівка вродила — наступного року хліб уродить”.