УПСЗН: соціальний захист учасників АТО/ООС

Реалізація соціальної політики щодо учасників антитерористичної операції/операції об’єднаних сил регламентується на сьогодні низкою різних законних і підзаконних актів, метою яких є формування ефективної системи забезпечення їхніх соціальних прав та свобод, зокрема щодо психологічної підтримки, матеріальної допомоги, санаторно-курортного лікування, забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, пільг у сплаті певних видів послуг та інших.

Управлінням праці та соціального захисту населення щоденно ведеться робота з виконання визначених законодавством України норм щодо соціального захисту учасників бойових дій. В Управлінні станом на 1 листопада 2020р. на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, перебувають 15 членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції/операції об’єднаних сил (далі – АТО/ООС), 365 ветеранів війни, з числа учасників АТО/ООС, з них мають статус учасника бойових дій – 359 осіб, особи з інвалідністю внаслідок війни – 4, учасника війни – 2 особи.

Так учасникам бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено надання за рахунок коштів Державного бюджету пільги при оплаті за спожиті житлово-комунальні послуги та на придбання твердого палива і скрапленого газу у розмірі 50-відсотків членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, 75-відсотків для учасників бойових дій, 100-відсотків для осіб з інвалідністю внаслідок війни та 50-відсотків для учасників війни, в межах норм передбачених чинним законодавством України. З початку року управлінням призначено та отримав пільги на ЖКП за рахунок коштів Державного бюджету 361 учасник АТО/ООС на загальну суму 1 743 980,90 грн.

Щорічно ветеранам війни структурними підрозділами соціального захисту призначається разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України. У поточному році цю допомогу Управлінням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», призначено 1136 ветеранам війни, в т.ч. учасникам АТО/ООС на загальну суму 1 млн. 480 тис. 540 грн.

Професійна адаптація учасників АТО/ООС також є одним із напрямків соціального захисту, що забезпечується нашою установою. За результатами проведеної роботи за 10 місяців поточного року направлені та пройшли професійну адаптацію 3 учасники АТО на загальну суму 19 тисяч гривень, шляхом навчання у Новокаховській автошколі Товариства сприяння обороні України і здобувши професію водія.

Відповідно до Постанови КМУ від 28 грудня 2016р. №1045 «Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів» учасники бойових дій та їх діти, що навчаються у вищих закладах освіти (фахової передвищої та вищої освіти державної форми власності) мають право на отримання щомісячної соціальної стипендії за рахунок коштів Державного бюджету. Управлінням щомісячно призначаються стипендії 13 дітям учасників АТО/ООС, 1 учаснику бойових дій. Відповідним навчальним закладам за 2020 рік перераховано кошти на загальну суму 138 тис. грн.

Також у поточному році проводиться робота з направлення на оздоровлення учасників АТО/ООС. Зазначеною категорією осіб самостійно обрані санаторно-курортні заклади відповідного профілю лікування та за рахунок коштів державного бюджету вони отримали путівки. Правом на забезпечення безоплатним санаторно-курортним лікуванням, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №200, протягом поточного року скористалися 4 учасники АТО/ООС на загальну суму 47 952 грн.

Одним із напрямків соціального захисту є направлення учасників АТО/ООС для проходження психологічної реабілітації у реабілітаційних установах, що регулюється Постановою КМУ від 27 грудня 2017р. №1057. Зазначені особи за рахунок коштів Державного бюджету можуть отримати в реабілітаційних закладах такі послуги, як психологічна діагностика; психологічна просвіта та інформування; психологічне консультування; психологічна підтримка і супроводження; психотерапія та ін. Протягом року управлінням проводився відбір суб’єктів надання послуг із психологічної реабілітації, до переліку яких на сьогодні наказами по управлінню включено 5 реабілітаційних установ: ДП «Клінічний санаторій ім. Горького» ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березовські мінеральні води» ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», ТОВ «Золота Нива», ТОВ «Комплекс оздоровлення та відпочинку «Ірбіс», ДП «Південь-Курорт-Сервіс». Протягом січня-жовтня п.р. управлінням з зазначеними установами укладено 24 угоди та направлено для отримання послуг з психологічної реабілітації 24 учасники АТО/ООС, які перебувають на обліку в управлінні.

Правом на безоплатне та першочергове забезпечення технічними засобами реабілітації, яке надане Законом України «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», скористався 1 учасник, який постраждав внаслідок участі в АТО та яким вже отримані замовлені засоби реабілітації.

Управлінням праці та соціального захисту розроблена та Новокаховською міськрадою прийнята міська «Програма реалізації соціальної політики на 2020-2022 роки». Програмою передбачені заходи, що направлені на підвищення рівня матеріально-побутового забезпечення учасників АТО/ООС, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) під час участі в АТО/ООС, підвищення рівня поінформованості з питань соціальної підтримки учасників АТО/ООС, їх сімей та ін.

У рамках Програми передбачено фінансування з міського бюджету таких заходів: матеріальна допомога до Дня захисника України, яку отримали у 2020 році 396 учасників бойових дій; цільова матеріальна підтримка для здобуття вищої освіти, яку отримав 1 учасник бойових дій; виплати щомісячної фінансової підтримки отримали 8 сімей загиблих учасників антитерористичної операції по 5 тис. грн. кожна; знижка на абонементу плату за користування квартирним телефоном; фінансова підтримка громадської організації учасників антитерористичної операції «Біла стріла» та ін.

Робота у напрямку забезпечення соціального захисту учасників АТО/ООС управлінням продовжується, розроблена інформаційна пам’ятка для учасників бойових дій та членів їх сімей, щодня в Управлінні працює телефонна «гаряча лінія» для надання консультативної допомоги учасникам АТО та членам їх родин: 4-54-60, 5-16-65, 4-33-48.

Управління праці та соціального захисту