Уряд і місцеві бюджети: правила будуть єдині

Нещодавно  міський голова Володимир Коваленко взяв участь у п’ятому засіданні Ради регіонального розвитку під головуванням Президента Петра Порошенка. До роботи засідання долучилися прем’єр-міністр Володимир Гройсман, керівництво Кабміну, Верховної Ради та представники місцевої влади.

21 березня, в стінах Київської міськради відбулося засідання правління Асоціації міст України під головуванням мера Києва, голови АМУ, Віталія Кличка.

В рамках засідання з міськими, селищними та сільськими головами нараду провів прем’єр-міністр Володимир Гройсман за участі віце-прем’єр-міністра – міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка, віце-прем’єр-міністра Володимира Кістіона, міністра фінансів Олександра Данилюка, в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг Дмитра Вовка.

– Подібне засідання – це елемент розробки стратегічних питань, які лягатимуть в основу певних законодавчих актів. Присутні були й народні депутати. Серед них – Оксана Продан, яка представляє АМУ у Верховній Раді і відстоює багато наших питань, – розповів міський очільник Нової Каховки, який брав безпосередню участь в роботі правління, бо є його членом. – Особлива увага була приділена актуальним проблемним питанням місцевого самоврядування, серед яких – підвищення тарифів на електроенергію для забезпечення зовнішнього освітлення і роботи міського електротранспорту, заборгованість держави перед підприємствами сфери ЖКГ, яка виникла внаслідок різниці тарифів за комунальні послуги та ін. Гостро стояло питання, пов’язане із субсидіями. З цього приводу я задав урядовцям окреме питання, оскільки сьогодні допомога нараховується, але своєчасного розрахунку з надавачами послуг немає. Відповідь була проста: проблема дійсно існує. Зокрема, труднощі пов’язані з тим, що це великі суми коштів, тож треба робити великі перевірки. За словами міністра фінансів цей механізм буде дещо зміненим. Він запевнив: «Ми вас один на один з газовими компаніями, іншими постачальниками послуг не залишимо. Питання буде вирішено».

Особливі дискусії розгорнулися довкола намірів Мінфіну скасувати місцевий акциз з тютюнових виробів. На думку членів правління АМУ, яку я цілком розділяю, зробивши це, уряд поставить під загрозу стабільність наповнення дохідної частини місцевих бюджетів. За прикладом наслідків щодо недоліків скасування роздрібного акцизного податку далеко ходити не треба – у нас вже забирають акциз з паливно-мастильних матеріалів, а потім, за певною формулою розрахунків, повертають. На продажу бензину, за даними січня 2017-го, недоотримуємо 14,4 %, дизельного палива – 8,2%.

Та міністр фінансів запевняв, що забрати акциз з тютюну – ініціатива окремих депутатів ВР. Ми підписали резолюцію і направляємо її до ВР за допомогою Оксани Продан.

Багато запитань члени правління АМУ ставили щодо неспроможності населення платити за комунальні послуги. Дмитро Вовк розповів про зміни, які мають відбутися на місцях після проведення тарифної децентралізації.

Звичайно, мери не могли обійти питання політичної ситуації у країні, нестабільності на сході і т .п. Словом, розмови були відверті.

Окремо я спілкувався стосовно прискорення узаконення ГАСКУ як структурного підрозділу Новокаховської міської ради. Сподіваюсь, що перемовини не були даремними. Також я вкотре запросив усіх урядовців, депутатів знайти можливість завітати до Нової Каховки, побачити наш відновлений красень-Палац, а головне – відкрити для себе новий, неповторний куточок мальовничої України.

Під завісу засідання правління АМУ затвердило стратегію з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків Асоціації міст України на 2017-2018 роки та план заходів щодо її реалізації на 2017 рік. Крім того, була затверджена стратегія з питань екологічної збалансованості розвитку територіальних громад Асоціації міст України на період до 2030 року та план реалізації на 2017-2019 роки.