Увага! Лептоспіроз

skachannyie-faylyiЗгідно інформації ДЗ «Центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України» захворюваність на лептоспіроз серед людей по Україні у першій половині 2016 р. збільшилась на 30%. Найбільш високі рівні захворюваності відмічаються у Чернігівській, в Херсонській, Миколаївській, Чернівецькій. Київській і Закарпатській областях. 

Станом на 01.09.2016 року в Херсонській області зареєстровано 31 випадок лептоспірозу (у м. Нова Каховка – 1), у тому числі 1 летальний (3,2%). За аналогічний період 2015 року зареєстровано 12 випадків, з них 2 летальних (16,7%).

Лептоспіроз – гостре гарячкове інфекційне захворювання, яке  вражає людей і тварин. Викликається захворювання мікроорганізмами лептоспірами.

Хворіють на лептоспіроз сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині, кози, вівці), хутряні звірі, водяні та сірі пацюки, мишоподібні гризуни.

Лептоспіри потрапляють у  навколишнє середовище із сечею хворих тварин, або носіїв інфекції.  Щури і мишоподібні гризуни можуть заражати також  харчові продукти.

Людина заражається лептоспірозом при купанні в дрібних водоймах, ставках, озерах і під час рибної ловлі. Кількість хворих на лептоспіроз збільшується з травня по жовтень. У зимовий період інфікування лептоспірозом може бути при вживанні забруднених харчових продуктів, при догляді за хворими тваринами та обробленні туш, недотриманні правил особистої гігієни. Необхідно пам’ятати, що лептоспіри можуть проникати в людський організм не тільки через шлунково-кишковий тракт, а й через пошкоджену шкіру і слизові оболонки. Навіть непомітні ушкодження, подряпини можуть стати місцем проникнення інфекції.

Від моменту попадання збудників в організм людини до початку захворювання проходить у середньому від 6-8 до 14 днів. Хвороба починається раптово з ознобу та загальної слабкості. Температура підвищується до 39-40°, з’являються нудота, блювота, головний біль, біль у всьому тілі. Характерною ознакою захворювання є біль у литкових м’язах. Іноді хворі не можуть не тільки ходити, але й триматися на ногах. Спостерігається жовтяниця склер, висип на шкірі, крововиливи в сітківку ока, внутрішні органи. Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків (ураження нирок, печінки і т. д.) чи до смерті. Необхідна своєчасна госпіталізація хворого на лептоспіроз. При появі перших ознак захворювання необхідно негайно звернутися до лікаря. І, звичайно, ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.

Від людини до  людини лептоспіроз не передається.

Профілактика лептоспірозу базується на комплексі медико-санітарних та ветеринарно-санітарних заходів.

Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об’єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень гризунами,  сільськогосподарськими тваринами, знищення щурів і мишей.

Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається в закритих стоячих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та ковтанні води під час купання.

Бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцях.

На польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни – вдягати гумові  чоботи, рукавички.

Забороняється вживати в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру воду з відкритих водойм.

 Якщо зараженню запобігти не вдалось, негайно звертайтесь за медичною допомогою!

 

 

 Лариса Папаяні, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Херсонський обласний Лабораторний центр МОЗ України»