В Адміністрації Президента обговорили план реформування системи інтернатів

B5CCE4EF-9CF1-4F1E-B226-D1A88B635767_w640_r1_sЗа даними моніторингового дослідження функціонування системи інтернатних закладів та закладів соціального захисту дітей в Україні близько 104 тис. дітей виховуються в закладах інституційного догляду.

Такі дані озвучив Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба під час прес-конференції в Адміністрації Президента, повідомляється на сайті Глави держави.

За інформацією Уповноваженого, в середньому кожні три дні в Україні 250 дітей влаштовуються до закладів інституційного догляду, а кожна 35 дитина є вихованцем інтернатного закладу певного типу. Всього ж в Україні функціонує 774 інтернатних закладів та установ соціального захисту дітей, в яких виховується близько 104 тис. дітей, при цьому з них лише близько 10 тис.– це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у всіх інших є батьки.

«Замість того, щоб ростити здорових, розумних дітей у сім’ях, батьки віддають їх до інтернатів. Потрібно розуміти, що в інтернатних закладах діти не отримують тих соціальних навичок, які потрібні кожній людині для життя в соціумі. До того ж, після виходу із інтернату, дитина не знаходить місця і в сім’ї, адже родинні  стосунки вже розірвано. На фінансування інтернатів держава витрачає колосальні кошти, а краще було б їх направити на підтримку родини, забезпечити дитину необхідними послугами в межах громади та зробити все, щоб ця дитина залишалась в сім’ї», – наголосив Кулеба.

Згідно з проведеним дослідженням, на утримання дитини в інтернатних закладах та закладах соціального захисту держава виділяє від 14 до 3 тис грн на місяць. Загальний обсяг фінансування інтернатних закладів становить більше 5 млрд грн. При цьому безпосередні витрати на утримання дітей (харчування, одяг, лікування, взуття) становлять тільки 12% від загальної суми коштів, оплата комунальних послуг – 11%, заробітна плата персоналу – 70%.

Кулеба підкреслив, що на шляху інтеграції України до Європейського Союзу одним із пріоритетних завдань держави є забезпечення реалізації прав і свобод дітей, наближення стандартів їх життя до європейських.

«Всі цивілізовані країни відмовляються від існування інтернатної системи виховання. Цей процес вже розпочато і в Україні. Сьогодні відбулось перше засідання робочої групи, до складу якої входять заступники міністрів та представники громадських організацій. Завдання членів робочої групи– виконати розпорядження Президента і до 10 травня подати пропозиції змін до законодавства, які дозволять реформувати систему інтернатних закладів», – зазначив Кулеба.

Дослідження було проведене Уповноваженим Президента України з прав дитини спільно з Всеукраїнською громадською організацією «Україна без сиріт».