Володимир КОВАЛЕНКО: Від добра добра не шукають

foto-kovalenkoПриводом для зустрічі з Новокаховським міським головою Володимиром Коваленком послужили ситуація довкола прагнення депутатів Таврійської міськради утворити разом з Кам’янською сільрадою нову об’єднану територіальну громаду та рішення Новокаховської міської ради щодо збереження територіальної цілісності. Про це вже багато разів говорилося в різних засобах масової інформації, висловлювалися різні точки зору щодо цього, у тому числі і в «Новому дні». Якщо відверто, не обійшлося і без запеклої пропагандистської компанії, яка ведеться вже майже два місяці і метою якої є дискредитація міського голови Нової Каховки Володимира Коваленка та депутатської більшості, яка підтримує його в міськраді.   Тож сьогодні пропонуємо увазі читачів інтерв’ю журналіста з Володимиром КОВАЛЕНКОМ.

 Альтернативи децентралізації не існує

 – Володимире Івановичу, як Ви відноситесь до ідеї децентралізації влади та проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні?

– Скажу відразу: якщо ми хочемо мати сильну, незалежну державу Україну, з сильними і самодостатніми регіонами – альтернативи децентралізації влади не існує. Позаторік я, до речі разом з міським головою Таврійська Миколою Різаком, у складі делегації України відвідали Польщу, де на конкретних прикладах міст та гмін побачили, що дали полякам децентралізація і проведення адміністративно-територіальної реформи. І проводили вони її впродовж більш ніж 10 років! У нас же часом на місцях намагаються пришвидшити ці процеси, при цьому роблять помилки, що протирічать як Конституції, Законам України, так і здоровому глузду. Але хочу ще раз підкреслити, що я за децентралізацію! Але таку, як ми бачили у Польщі, про яку читали в інших країнах. Але ніяк не за таку, як дехто намагається зробити в Україні – з українською екзотикою.

– Чи відчули Ви, як міський голова з більш ніж десятирічним стажем роботи, в останні роки позитивні зміни в житті міста та всієї Новокаховської територіальної громади, після проголошення державою курсу на децентралізацію та збільшення фінансової спроможності міста?

– Так, особливо в минулому, 2015 році. Додаткові фінансові потоки, які місто тоді отримало, навіть за умови більш ніж 40% інфляції, дозволили нам закрити всі наші бюджетні потреби та додатково отримати майже 32 млн. грн. до міського бюджету. Вперше за всі роки незалежності ми змогли виділити значні кошти на розбудову інфраструктури міста, інших населених пунктів нашої ради. І сподівалися, що і в 2016 році цей процес продовжиться… Але центральна влада дуже швидко побачила, що на місцеві бюджети, які отримали значні додаткові кошти, можна скинути частину своїх повноважень, на які коштів у держбюджеті, як завжди, катастрофічно не вистачає. Так на 2016 рік з’явилася проблема фінансування профтехосвіти (а вона для нашого міста дуже важлива – три училища – це додатково майже 33 млн. грн. по року видатків з міського бюджету!), пільгових перевезень, харчування учнів у початковій школі і дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. Цей перелік можна продовжити і далі. Є питання з якими ми самотужки більш менш справляємось. Але є і такі, що без допомоги з області ми самі вирішити не в змозі. Тільки завдяки підтримці голови Херсонської облдержадміністрації Андрія Гордєєва вдається вирішувати питання фінансування закладів профтехосвіти. Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю з владою області і в рішенні інших питань Новокаховської громади.

 Систему створювати не потрібно. Вона вже є

– Володимире Івановичу, яким Ви бачили майбутнє Нової Каховки та інших населених пунктів міської ради після проведення децентралізації та створення об’єднаних самодостатніх територіальних громад?

– Нова Каховка вже сьогодні є прикладом такої територіальної громади! З 4 червня 1958 року наше є містом обласного значення. Тобто, вже майже 59 років існує єдина громада у складі міста Нова Каховка та навколишніх сіл, які об’єднані у Дніпрянську селищну та Райську сільську ради. З 1983 року зі складу Нової Каховки, з селищ Східного, Залізнична Станція та СМУ, що входили до так званої ще с часу будівництва ГЕС та міста «заканальної зони», було утворено місто Таврійськ. На той час це було рішення, яке надавало можливість залучити до Нової Каховки додаткові кошти з державного бюджету, які спрямовувалися на розбудову інфраструктури нового міста. З проголошенням незалежності Нова Каховка зберегла свій статус міста обласного значення та жодного дня не мала державної адміністрації. Тобто всі питання в місті вирішувала міська рада, міський голова які обиралися всім населенням громади та виконавчий комітет, який за пропозиціями міського голови формувала міська рада. При цьому існували місцеві ради Таврійська, Дніпрян та Райського, які у відповідності до вимог закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» мали певні повноваження щодо утримання об’єктів соціальної сфери та згідно Бюджетного кодексу мали свої доходи, які самі і витрачали. В останні роки, завдяки наявності і успішній роботі базових підприємств, а це ТОВ «Фірма Солодухіна» для Дніпрян та «Дім марочних коньяків «Таврія» для Райського, фінансовий стан цих рад значно покращився. Не став винятком і Таврійськ, в якому працює більше десятка підприємств державної та приватної форм власності. Про результати наповнення місцевих бюджетів свідчить той факт, що за підсумками 9 місяців поточного року свої річні плани по доходам виконали всі ради! Як кажуть, хто ж від добра добра шукає! В місті вже створена і, як кажуть, відшліфована система надання всіх і всіляких послуг населенню. Вирішена транспортна проблема: у всі населені пункти ради, навіть найвіддаленіші (Маслівка та Обривка – до 30 км), робиться до 6 рейсів автобусів на день. В повному обсязі збережена та функціонує система дошкільної, шкільної та позашкільної освіти та виховання. Функціонує система надання первинної та вторинної медико-санітарної допомоги у вигляді ФАПів у всіх селах, поліклінік та амбулаторій сімейної медицини у Новій Каховці, Таврійську, Центральній Основі. У всіх селах функціонують будинки культури, які були відремонтовані протягом останніх років. Працюють музична школа у Новій Каховці та її філія у Таврійську, школа мистецтв. Такої спортивної бази, яку має наше місто, не має навіть обласний центр. Всі наші населені пункти газифіковані та мають асфальтовані дороги, що їх зв’язують з містом. Всю цю систему створювати вже не потрібно. Вона вже є! Її можна тільки поліпшувати і надалі. Тому ми і плануємо, що Нова Каховка залишиться в тих адміністративно-територіальних межах, в яких вона вже існує вже майже 65 років.

– А які конкретні кроки Ви робили, щоб ваші плани були втілені у життя?

– Зрозуміло, що одна справа планувати, а інша виконувати ці плани. Тому я ще навесні минулого року скористувався наданим мені частинами 1, 2 статті 5 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» правом і своїм розпорядженням від 12 травня 2015 року №133-р ініціював «добровільне об’єднання територіальних громад сіл Райське, Тополівка, Маслівка, Обривка Райської сільської ради, селища міського типу Дніпряни, сіл Корсунка, Піщане, Нові Лагері Дніпрянської селищної ради, селища Плодове, міста Таврійськ Таврійської міської ради, міста Нова Каховка Новокаховської міської ради в Новокаховську об’єднану територіальну громаду з центром у місті Нова Каховка.» Тоді ця подія залишилася поза увагою широкої громадськості. Бо наближалися місцеві вибори і всі вже марили передвиборчими баталіями та новими посадами. Тому Дніпрянська селищна та Райська сільська ради, після обговорення моєї пропозиції прийняли рішення поки що не об’єднуватися, а жити і працювати далі у існуючому положенні: всі окремо, а Нова Каховка – як і була, одна за всіх. До речі, Таврійська міська рада мою пропозицію не обговорювала, а тільки міський голова Микола Різак в усній формі сказав, що і Таврійськ поки що утримається від об’єднання. Паралельно з цим Микола Іванович вже тоді почав перемовини з Малою Каховкою щодо об’єднання в окрему громаду та наполіг на включення Таврійська окремим пунктом в обласний перспективний план формування об’єднаних громад. Правда торік проти цих планів повстали педагоги малокаховської школи, яких зовсім не тішила перспектива закриття школи та переведення дітей у школи Таврійська, що вже планував Микола Різак…

– Володимире Івановичу, знову повертаюся до Вашої беззаперечної підтримки самої ідеї децентралізації влади в Україні та непримиренної позиції щодо, як сказано у зверненні Громадської ради при Новокаховському міськвиконкомі, сепаратиських дій таврійського міського голови та депутатів міської ради. Як можете пояснити ці Ваші вислови та, нібито, протидію Миколі Різаку щодо створення ним окремої від Нової Каховки Таврійської територіальної громади?

– Особисто я не бачу тут ніякого протиріччя. Якщо діяти в інтересах громади,  то іншого шляху для прискорення розвитку міста та інших населених пунктів нашої громади, окрім децентралізації, я не бачу. Але якщо разом з тим намагатися вирішити свої особисті амбітні завдання – то я категорично проти. Після об’єднання всіх наших населених пунктів в єдину громаду передбачалось, що припинять своє існування ради Таврійська, Дніпрян та Райського. Замість рад та їх виконкомів будуть обрані старости сіл, які автоматично будуть входити до складу Новокаховського міськвиконкому, де вони будуть представляти інтереси своїх сіл та їх мешканців. Але в Законі не  прописаний випадок, а що робити з містами районного значення, які входять до складу об’єднаних громад. Куди подітися їх мерам? Ось тут і виникла проблема Таврійська, яка за нашої підтримки матеріалізувалася у перспективному плані створення об’єднаних громад Херсонщини у вигляді окремого рядка «Таврійська громада». Ми досить толерантно поглядали на минулорічні намагання Миколи Івановича створити об’єднану громаду з Малою Каховкою. Але для нас повною несподіванкою стали рішення Таврійської міської ради, прийняте на 10 сесії 7 скликання 7 вересня 2016 року №139 «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яким передбачалося створення разом з чотирма селами Кам’янської сільської ради окремої від Нової Каховки територіальної громади з центром у місті Таврійську. Коли мова йшла про працевлаштування таврійського міського голови та працівників апарату виконкому та ради, це була одна справа. Але коли заради цього ставляться під загрозу погіршення умови життя майже 12 тисяч мешканців Таврійська та селища Плодове, що споконвіку входять до складу Нової Каховки, то вже інша справа. І тут я, як міський голова, якого обирали і в тому числі виборці Таврійська та Плодового, повинен був висловити свою позицію та твердо її відстоювати. Я вже розповідав про спроможність Таврійська виконувати навіть ті повноваження, які на нього покладені, як на місто районного значення. Що тут вже казати про обсяг повноважень центра об’єднаної громади, що дорівнюють повноваженням міста обласного значення! Що з себе уявляє Таврійськ на сьогодні? У міста навіть немає власних кладовища та звалища. Каналізація міста Таврійська знаходиться на балансі новокаховського водоканалу. Всі лікувальні та освітянські заклади сьогодні утримуються за рахунок державної медичної та освітянської субвенцій, які отримує Новокаховська міська рада. До речі, на цей рік ми добавили з свого міського бюджету 20,5 млн. грн. на проведення ремонтів та поліпшення умов праці цих закладів. Я вже не кажу про державні установи, які сьогодні надають послуги всім мешканцям Нової Каховки без вирізняння чи то мешканці міста, чи Таврійська або сіл Дніпрянської та Райської рад. А в умовах постійного скорочення їх штатів хто надасть гарантії, що у новоствореної громади буде можливість утримання їх структур за власний кошт? Тому я не можу залишити без реакції дії, що можуть погрішити умови життя п’ятої частини моїх виборців, які мешкають у Таврійську. І наостанок. Я по рахунки вже 13 міський голова Нової Каховки. І я дуже би не хотів, щоб під час моєї третьої каденції в угоду чиїмось особистим владним амбіціям сталися зміни у статусі та межах міста, які б погіршили умови життя значної частини його мешканців. Яким мені дісталося місто від попередників, таким я хочу його залишити своїм послідовникам. Тільки у більш доброму та привабливому  вигляді.

Губернатор зрозумів наш підхід

– Чи знайшли Ви порозуміння з керівництвом Херсонщини у проблемі що виникла з Таврійськом?

– Так, губернатор Андрій Гордєєв зрозумів наш підхід та дав доручення про створення у держадміністрації спеціальної комісії, яка б вивчила всі обставини прийняття рішень про об’єднання Таврійською та Кам’янською місцевими радами. В цьому питанні губернатор вбачає за головне не наявність створення ще однієї об’єднаної громади, а сенс її створення і ступінь користі від цього об’єднання для мешканців як Таврійська і сіл Кам’янської ради, так і всієї Нової Каховки та Каховського району.

– А як Ви вважаєте, чому у процесі децентралізації виникають такі колізії, коли, як кажуть, «благі побажання» децентралізації перечипляються за невідповідність діючого Законодавства та бюрократичні перешкоди нашої сучасності?

– По–перше, на мій погляд, процес децентралізації у нас в значній мірі заорганізований. Це проявилося ще під час складання планів формування спроможних громад в областях. Зокрема, в нашій області попереднє керівництво створило цей план без врахування громадської думки на місцях. Саме тому зараз повсюди непоодинокі випадки, коли громади приймають рішення про об’єднання не дивлячись на ці плани, а саме з врахуванням свого інтересу, як його розуміють керівники громад та самі мешканці міст та сіл області. Тому проводити ці процеси треба тільки після проведення більш ретельного вивчення громадської думки мешканців всіх населених пунктів, що підпадають під об’єднання. По-друге, процесу створення спроможних громад повинно передувати прийняття змін до Законодавства, які повинні впорядкувати процес функціонування цих громад. А у нас все навпаки: спочатку створюємо громади, а потім волаємо до нардепів з вимогами найскоріше прийняти той чи інший Закон, який би хоча б забезпечив виконання обіцянок влади людям, які створили ці громади. Третє, практично унеможливлює плановий розвиток знов створених об’єднаних громад щорічні зміни Податкового та Бюджетного Кодексів. Така ситуація просто не дає можливості більш-менш реально скласти плани розвитку цих громад. А це може підірвати віру у реформи у значної частини наших співгромадян.

Суть життя на землі – це людина. А значить всі дії, всі реформи і всі рішення, в тому числі і в питаннях децентралізації, повинні слугувати саме цій цілі – покращенню умов життя кожної конкретної людини, а через це і всієї громади міста, області, України.

            Спілкувався Віктор ВАСИЛЬЄВ, член Спілки журналістів України

Джерело: Газета “Новий день”,  №45 від 02.11.2016 р.