В Новій Каховці пройшов круглий стіл з питань впровадження Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації»

20160322_152609

Сьогодні населення України живе в умовах глибокого порушення механізму самовідтворення, погіршення не лише кількісних, а й якісних характеристик здоров’я. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна посідає одне з останніх місць серед країн Європи за показником природного приросту населення. Така ситуація зумовлена особливостями репродуктивної поведінки та репродуктивної мотивації особи, що залежить від економічного та соціально-психологічного стану населення в державі. Суттєвий вплив на реалізацію дітородної функції має стан репродуктивного здоров’я.

22 березня 2016 року на базі Методичного кабінету Новокаховської міської ради за ініціативою координатора регіонального проекту «Включайся – подбай про майбутнє», голови Херсонського обласного центру «Успішна жінка» Олени  Микитась відбулося обговорення у форматі «круглого столу» питання впровадження Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» у  містах Нова Каховка та Таврійську Херсонської області.

На засідання були запрошені представники різних сфер діяльності: Шахман Наталя Володимирівна, заступник  начальника управління лікувально-профілактичної допомоги населенню, медичних кадрів та звернень громадян Департаменту охорони здоров’я Херсонської обласної державної адміністрації, Сироватка Володимир Миколайович, заступник міського голови, представники місцевого самоврядування, освіти, медицини, соціальних служб, засобів масової інформації та громадськості.

20160322_150948

Відкрила засідання координатор проекту «Включайся – подбай про майбутнє!» в містах Нова Каховка та Таврійську Плясецька Світлана, яка ознайомила присутніх з метою та завданнями Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації», а також представила результати анкетування підлітків та дорослих на предмет обізнаності з питань репродуктивного здоров’я та планування сім’ї. Далі обговорювався комплекс заходів, здійснених протягом останніх років з даного питання в місті.

Про стан виконання міської програми «Репродуктивне здоров’я нації» у рамках міської комплексної програми «Здоров’я населення у м. Нова Каховка» на 2015 рік» доповів Уколов Андрій Ярославович, завідувач гінекологічного відділення КЗ «Новокаховська центральна міська лікарня», який відзначив позитивні зміни в  цій  сфері. Так, підвищився  рівень обізнаності населення  щодо  здорового  способу  життя, безпечної  статевої поведінки, відповідального батьківства, методів профілактики   непланованої   вагітності,   використання   сучасних методів контрацепції. Спостерігається тенденція  до  зменшення  кількості  абортів, зниження  рівня  материнської  та  дитячої  смертності,  однак  ці показники залишаються високими і значно перевищують середньоєвропейські. Потребують розв’язання проблеми невиношування вагітності  та  безпліддя,  що  є  наслідками небезпечної статевої поведінки і причиною значних репродуктивних втрат, недостатнім рівнем матеріально-технічного забезпечення закладів   охорони   здоров’я, що надають послуги у сфері репродуктивного здоров’я.

20160322_150953

В обговоренні також взяли участь лікарі-гінекологи Крутько Тетяна Петрівна, Лопачук Володимир Михайлович, Вєздєвашець Сергій Васильович, які наголосили на важливості ранньої діагностики захворювань, пов’язаних з  репродуктивною системою, широкою просвітницькою роботою з даного питання.

До роботи долучилися й освітяни. Методист соціально-психологічної служби ММК Лемешева Тетяна Євгенівна розповіла про роботу психологічної служби Методичного кабінету, загальноосвітніх навчальних закладів міста з питань реалізації Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації». З програмою «Сім кроків роботи з батьками» ознайомила Подавільнікова Ірина Миколаївна, гештальт-терапевт, практичний психолог ДНЗ ясел-садка №11.

Протягом останніх чотирьох років активну участь у реалізації проектів та програм, пов’язаних зі збереженням репродуктивного здоров’я бере Новокаховська міська молодіжна організація «Перспектива». Ії представниця, волонтер Волощук Дар’я, висвітлила проблему «Сучасні тенденції профілактики поширення ІПСШ та ВІЛ-СНІД серед населення».

IMG_20160322_143214

Олена Микитась, презентуючи регіональний проект «Включайся – подбай про майбутнє!» Всеукраїнської програми «Здоров’я жінок України», підкреслила важливість подібних зустрічей, коли всі зацікавлені служби міста можуть спільно вирішувати питання, які були, є і будуть актуальними в найближчий час. Вона презентувала багато різноманітної інформаційно-просвітницької продукції (брошури, буклети, книги), видані за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Заступник міського голови Сироватка Володимир Миколайович зазначив, що проблема збереження репродуктивного здоров’я за своєю значущістю, масштабністю, перспективністю, стратегічним характером на сьогодні є однією з найбільш актуальних. Провідна роль у її вивченні належить не тільки медицині, а й іншим галузям, що стосуються ре­продуктивного формування, перш за все психології, соціології, освіті, іншим відомствам та службам. Саме тому необхідно продовжити розпочату роботу в місті з даного питання, і поки триває робота над розробкою Державної програми «Репродуктивне здоров’я» 2016-2020, слід запропонувати на розгляд депутатів Новокаховської міської ради План додаткових заходів з питань впровадження міської програми «Репродуктивне здоров’я нації на період 2011–2015 років» протягом  2016-2017 років на території населених пунктів Новокаховської міської ради, який був підготовлений організаторами «круглого столу».

Підсумки підбила координатор проекту Будняк Наталя, яка розставила акценти зустрічі та запропонувала для перегляду відеоролик «Щоденник ненародженої дитини», ще раз наголошуючи на тому, що людське життя і здоров’я э безцінним, і завдання кожного з нас його зберегти.

Плясецька Світлана, координатор регіонального проекту «Включайся – подбай про майбутнє!» в м. Нова Каховка і Таврійську.

Довідка

Програма «Здоров’я жінок України» – це п’ятирічна Програма (2011-2016 рр.) Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Програма впроваджується Інститутом досліджень і тренінгів імені Джона Сноу в партнерстві з Фондом «Здоров’я жінки та планування сім’ї» – українською неурядовою організацією, що працює в сфері планування сім’ї та репродуктивного здоров’я та є членом Міжнародної федерації планування сім’ї.

Мета програми «Здоров’я жінок України» – сприяти збереженню репродуктивного здоров’я жінок та пар України шляхом покращення використання сучасних та ефективних методів контрацепції як альтернативи непланованій вагітності та абортам. Для досягнення мети Програма працює з українськими неурядовими організаціями, підтримуючи їхні ініціативи, спрямовані на зміну ставлення населення і створення сприятливих політик на національному та місцевому рівнях, а також зміцнюючи їх організаційну спроможність.