В облдержадміністрації обговорили шляхи зміни якості освіти

Для розвитку будь-якої країни у напрямі створення постіндустріального суспільства – суспільства знань – освіта має виключне значення. На цьому сьогодні наголосив начальник управління освіти, науки та молоді ОДА Євген Криницький під час презентації проекту програми розвитку людського капіталу Херсонської області на 2017 – 2021 роки для членів Ради ректорів ВНЗ ІІІ-IV рівнів акредитації та директорів ВНЗ I-II рівнів акредитації, повідомляє прес-служба Херсонської ОДА.

Участь у заході також взяли народний депутат України Олександр Співаковський та перший заступник голови облдержадміністрації Валентина Січова.

«На сьогодні розвиток людського капіталу стає стратегічною ціллю. Створення умов для розвитку людського капіталу передбачає доступну освіту, здатну забезпечити підготовку кадрів для ринку праці Херсонщини і забезпечення їх соціальними гарантіями», – підкреслив Євген Криницький та додав, що за останні роки відбулось поступове зменшення вступу студентів до ВНЗ, що пов’язано зі скороченням чисельності випускників шкіл та від’їздом абітурієнтів в інші регіони.

Зокрема, він виступив зі доповіддю, в якій акцентовано увагу на  основних проблем розвитку людського капіталу, аналізу реального стану, статистичних та аналітичних даних щодо потреби у фахівцях освіти  Херсонщини.

Євген Криницький наголосив, що на сьогодні потреба в кадрах відчувається на всіх рівнях: обласному, районному, сільському. Саме тому, впровадження регіонального замовлення на підготовку фахівців з гостродефіцитних спеціальностей, зокрема в галузі освіти, може розглядатися, як один з пріоритетів децентралізаційних процесів в державі.

З метою реалізації даної програми на рівні області буде проведено аналіз існуючої потреби ринку праці у педагогічних, медичних працівниках та тренерах. На рівні цього аналізу буде встановлено не лише кількісні потреби, а й якісні – напрямки підготовки фахівців та їх спеціальності, спеціалізації. На основі цього буде розроблено перспективне регіональне замовлення на підготовку кадрів. З метою якісної підготовки кадрів буде здійснено аналіз існуючої освітньої інфраструктури, що зможе забезпечити підготовку кадрів відповідно до регіонального замовлення.

Фінансування та підготовка  фахівців в обраних ВНЗ буде здійснюватися на підставі укладання 5-ти сторонньої угоди цивільно-правого характеру:     облдержадміністрація, райдержадміністрація або об’єднана територіальна громада, сільська рада, навчальний заклад, абітурієнт або уповноважена ним особа.

Одним з умов укладання договору на навчання є обов’язковість відпрацювання випускником не менше 3 років на рівні сільської місцевості.

Пріоритетом при відборі місця роботи буде надано сільській раді, в якій мешкає та з якої направляється абітурієнт на навчання.

В рамках угоди на навчання кожна зі сторін бере на себе солідарну участь та відповідальність у формуванні людського капіталу. Зокрема, районна державна адміністрація бере на себе гарантію забезпечення першим робочим місцем для молодого фахівця. Сільська рада – забезпечення молодого фахівця житлом.

Євген Криницький повідомив, що програма розрахована на 5 років з можливістю продовження. В сфері підготовки педагогічних працівників очікується щорічний обсяг регіонального замовлення на рівні 250 осіб.

«Такий прогнозний показник виконання регіонального замовлення надасть можливість зменшити наявну кількість вакансій в області, підвищити якість надання освітніх послуг у загальноосвітніх навчальних закладах. Крім того, це сприятиме розвитку регіонального ринку вищої освіти. При такому підході протягом 5–ти років на Херсонщині буде сформовано кадровий потенціал педагогічних працівників, що в свою чергу зможе зменшити дефіцит кадрів в системі освіти з урахуванням старіння педагогів», – резюмував він.

Учасники засідання позитивно оцінили представлений проект та вважають за необхідне його удосконалення.