В Одесі відбувся XVІ Український муніципальний форум

Протягом трьох днів, 27-29 липня, голови великих та малих  міст України обговорювали актуальні питання.

Цього року у форумі взяли участь понад 500 міських голів, а також іноземні гості, зокрема, генеральний секретар Конгресу місцевих і регіональних влад Андреас Кіфер, спеціальний уповноважений уряду Німеччини з питань реформ в галузі управління та децентралізації в Україні Георг Мільбрадт і депутат Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель.

Учасником форуму був новокаховський міський голова Володимир Коваленко. Нагадаємо: він входить до складу правління Асоціації міст України (АМУ). Традиційно Муніципальний форум проходить в рамках діяльності АМУ.

 

(Володимир Коваленко з Андреасом Кіфером)

Під час апаратної наради Володимир Коваленко розповів про роботу XVІ Українського муніципального форуму, програмою якого були передбачені тематичні дні. Зокрема, 27 липня відбулися обговорення законодавчих актів і змін в системі органів самоврядування.

Другого дня говорили про запровадження енергоефективності в Україні (відбувається за дорученням уряду Німеччини). Відбулася дискусія з питань ефективного використання енергії та впливу на довкілля, було презентовано інструменти енергоменеджменту для громад, а також обговорено стан реалізації Меморандуму між урядом та міськими головами щодо вирішення системних проблем теплоенергетики та водопостачання.

Перший заступник міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський, який був присутній на форумі, нагадав, що багатоповерхівки, школи, садочки, лікарні та інші об’єкти громадської інфраструктури споживають більше третини енергії країни. Саме тому необхідно активно впроваджувати заходи з енергоефективності у цих будівлях.

У свою чергу Юлія Головатюк-Унгуряну, директорка Фонду енергоефективності, розповіла учасникам про можливості та переваги участі у програмі “Енергодім”, за якою українці можуть повернути більшу частину витрат на енергомодернізацію своїх осель і додала, що розраховує на появу в Україні діючого механізму, що дозволить зменшити відсотки за енергоефективними кредитами для ОСББ.

До речі, нещодавно Фонд енергоефективності оголосив про початок громадського обговорення проєкту концепції «Модернізація кварталами».

Третього дня – у День діалогу – до  учасників приєднався спікер Верховної Ради Дмитро Разумков. За його словами, форум – це майданчик для вироблення спільної позиції щодо розвитку місцевого самоврядування. І цього дня міські голови відкрито говорили про проблеми у громадах. Акцентували на повноваженнях, які передає на місця держава, але не підкріплює їх фінансово.

Як розповів Володимир Коваленко, виступи були справедливими. Особисто він виніс на обговорення дві пропозиції: розглянути можливість звільнити комунальні підприємства від сплати ПДВ і державні кошти для компенсації різниці в тарифах заліковувати на рахунки таких організацій, як Пенсійний фонд чи Податкова інспекція. Заступник міністра фінансів пообіцяв обговорити з міністром ці пропозиції.

Разом з цим міські голови відверто заявили, що подекуди партійна приналежність затьмарює здоровий глузд і заважає працювати міським радам. А процедура розгляду посадового окладу мерів просто принизлива.

Тож не тільки ці «особливості» з життя громад були озвучені, підсумовані і передані до відповідних структур. Можливе їхнє вирішення відбудеться у вигляді законодавчих змін.

Фото надані прессекретарем І.Дахновською