В Україні реформують “швидку допомогу”: що хочуть поміняти?

МОЗ опублікував концепцію реформування екстреної допомоги.Наступного тижня відомство подасть концепцію в Кабмін – інформує видання “Сегодня”. 

Концепція реформи екстреної допомоги в Україні розрахована на п’ять років – з 2018 по 2022 рік. Допомога стане якісніше і доступніше, стверджують в МОЗ, а працівник”швидкої” буде отримувати гідну зарплату. Зокрема, всіх медпрацівників екстреної допомоги перенавчать. В країні з’являться медичні техніки і парамедики.
Отже, що може змінитися в галузі екстреної допомоги і що це дасть українцям?

Навіщо реформувати екстрену допомогу?

Україна на другому місці за смертністю в світі, зазначають у МОЗ. Основні причини-захворювання системи кровообігу, ДТП і нещасні випадки. Принциповою проблемою прицьому залишається слабкість екстреної медичної допомоги, йдеться в пояснювальній записці до Концепції. Також у нас в країні 80% постраждалих в аваріях вмирає поза лікарнею – їх не встигають довезти.

Шанси українця на те, що в разі нещасного випадку або серцевого нападу його врятують, мінімальні, оскільки ймовірність вижити і не стати інвалідом залежить від того, як швидкого потерпілого доставлять до лікарні. Українська “швидка” добирається до місця події до 10 хвилин. У селах на кожен п’ятий виклик медбригад приїжджає менше, ніж за 20 хвилин. Такі показники можуть бути навіть занижені – чіткого контролю виїздів бригад немає. Для цього потрібно, щоб “швидкі” були обладнані GPS-навігацією і взаємодіяли з оперативно-диспетчерськими інформаційними системами.

1167793Фото: А. Бойко

Догоспітальна допомога, лікування в лікарні і реабілітація в Україні малоефективні,відзначається в документі. В Україні навчають рятувальників, поліцейських першої медичної допомоги, але їх підготовка погана. По-перше, немає органу, який контролював би якість навчання, немає сертифікації навчально-тренувальних центрів та оцінки навичок слухачів курсів. А добровольця, який надає першу допомогу, потерпілий або його родичі можуть запросто засудити, якщо він не врятує людину.

Самі бригади “швидкої” в країні підготовлені за старими програмами. В основному до потерпілого виїжджають медсестра, фельдшер і водій. При екстреній ситуації їхніх досвіду, навичок і фізпідготовки може не вистачити. До того ж, зарплати працівників екстреної допомоги одні з найнижчих.

Дефібрилятори і джгути з’являться в людних місцях

Поліцейські і рятувальники сертифікуватимуться. МОЗ хоче створити реєстр людей, якімають таку сертифікацію. Їх будуть регулярно навчати для підтримки навичок іпродовження сертифікатів. Сертифікати зобов’язані будуть мати водії, машиністи, провідники і кондуктори громадського транспорту, вихователі, вчителі і викладачі. Отримати сертифікат на надання першої допомоги зможе кожен бажаючий.

1104848Фото: А. Іскрицька

У людних місцях повинні з’явитися дефібрилятори і джгути. Зокрема, МОЗ пропонує, щобдефібрилятори і джгути в обов’язковому порядку були на великих станціях громадського транспорту.

Ще у відомстві пропонують створити національний колл-центр – безкоштовну гарячу лінію, куди українці зможуть дзвонити за порадою лікаря. А щоб зменшити кількість виїздів бригад “швидкої” на нетермінові виклики, у диспетчера буде можливість перемикати дзвінок на національний колл-центр або на лікаря, з яким людина підписала декларацію. До слова, більше 70% викликів екстреної допомоги – це виїзди, які не вимагають термінового втручання лікаря. Також диспетчери на “103” зможуть надавати консультацію свідку події. Для цього їх будуть перенавчати.

Фельдшерів, водіїв і медсестер замінять

На виклик виїжджатиме “швидка”, яка знаходиться найближче до місця події. Автомобільз бригадою медиків вирушить на виклик протягом декількох секунд після дзвінка. Для цього створять центральний інформаційний вузол обміну даними і на всіхмашинах екстреної допомоги встановлять GPS. Диспетчери будуть знати про стан кожного виклику і місце знаходження кожного автомобіля “швидкої”.

Зараз бригади екстреної медичної допомоги поділяються на лікарські та фельдшерські. У лікарській бригаді працюють лікар, фельдшер, медсестра і водій. У фельдшерській – фельдшер, медсестра і водій. Останніх більшість. Після реформи в бригаді буде екстрений медичний технік і два парамедика. В окремих випадках до них може приєднатися лікар медицини невідкладних станів.

Екстрений медтехнік відповідатиме за водіння машиною “швидкої” і мати кваліфікацію для догоспітальної базової допомоги. Парамедик – медпрацівник, який представляє розширену догоспітальну медичну допомогу. А лікар невідкладних станів – медик, який надає повний спектр допомоги пацієнту в лікарні. Лікарські бригади залишаться. Вони будуть виїжджати на виклики, які вимагають втручання лікаря.

МОЗ також хоче створити Агентство екстреної медицини. Воно буде відповідати запідготовку та сертифікацію фахівців для екстреної меддопомоги. Відомство обіцяєпрацівникам “швидкої” конкурентну зарплату. Для цього потрібно створити тарифи намедпослуги і препарати при невідкладних станах. За цими тарифами МОЗ фінансуватиме екстрену допомогу. Тобто, “швидка” залишиться безкоштовною.