В Україні сьогодні святкують Медовий Спас

СпасВ народі цей день також називають Першим Спасом, Спасом на Воді, святом Маковія. Церква ж називає його Святом Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, яке було встановлено в Константинополі в ІХ столітті, а на Русі стало відоме з кінця ХІV століття.

Церква сьогодні також відзначає день пам’яті семи мучеників Макавеїв (від чого пішла народна назва “Маковія”): Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їх матері Соломії та вчителя їх Єлеазара, які в 166 р до н. е. очолили повстання за віру в єдиного Бога, а пізніше були страчені за відмову вклонятися язичницьким богам.

Свято Маковія одне з найпоетичніших і найшановніших в Україні. У давнину це був останній день колективних толок, по обіді відправляли службу, святили воду, мед, мак, квіти, лікарські трави. З освяченим букетом, який в народі називали «маковійчик» або «маковійка», пов’язано багато легенд та традицій, а кожна квітка в ньому має свій сакральний зміст. Так, наприклад, м’ята мала оберігати сім’ю від усякої напасті й додавати здоров’я, ласкавці — щоб у родині була ласка, злагода та щирість, сонях уособлювався з небесним світилом, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин. Волошки та чорнобривці використовували для відварів, які додавали в купель для діточок.

Вода в річках на свято Маковія вважається цілющою. Цього дня віряни намагаються зранку нічого не їсти, аж поки не вип’ють свяченої води після служби Божої. Традиційно в це свято готують пісний борщ, а також пісні коржики, перемащені медом та маком.

Варто зазначити, вулики до цього часу наповнюються медом, і з давніх-давен традиційно пасічники починали медозбір саме у цей день. Тому це свято називають Медовим Спасом. Тільки після освячення першого меду в церкві на Маковія можна було розговлятися.

У Перший Спас починається Успінський піст — «спасівка», який триває два тижні.