В Україні стартує перша в історії перевірка соціальних виплат

Мінфін

В Україні стартує перша в історії перевірка соціальних виплат, які надаються державою окремим групам населення: біженцям, пенсіонерам та іншим, – пише “Новий день”.

— Мінфін розпочинає новий процес верифікації людей, які отримують соціальні виплати: це і фінансова допомога біженцям, пенсія та інші соцвиплати. За всі часи України такої перевірки «мертвих душ» не було, — анонсувала міністр фінансів України Наталія Яресько.

За її словами, цього року на соціальні виплати з бюджету передбачено понад 350 млрд. гривень.

— І ми не можемо бути впевнені, що всі люди, які отримуватимуть ці гроші, — чесні. В деяких країнах за результатами верифікації виявилося, що 30% бюджетних коштів отримували шахраї, — зазначила міністр і наголосила, що завдяки верифікації потенційна економія для бюджету може скласти щонайменше 5 млрд. гривень.

— Однак перевірка в жодному випадку — це не скасування соціальних виплат, вона не за­грожує чесним громадянам. Її мета — виявити шахраїв, — додала Наталія Яресько.

Нагадаємо, що на Херсонщині по житлові субсидії звернулося понад 106 тис. сімей, втім, призначена вона лише 102 тис. родин.

— Найбільше звернень по призначення субсидій надійшло від заявників Херсона — 20152, Цюрупинського (9033) та Скадовського (8073) районів, а також Нової Каховки — 6479, — повідомив Геннадій Причина, директор департаменту соціального захисту населення ОДА. — Призначення житлової субсидії здій­снюється за спрощеним порядком, а саме: громадяни надають лише заяву та декларацію. Фахівці управління соціального захисту самі збирають дані про доходи та склад зареєстрованих осіб, витрати на оплату житлово-комунальних послуг.

За даними минулого року, сума нарахованої безготівкової субсидії на житлово-комунальні послуги в області перевищила 389 млн. грн. Цього року цей показник суттєво збільшиться, адже тарифи майже на всі види послуг зросли ледве не вдвічі.

— У нашому районі житлові субсидії призначені 1637 сім’ям, в основному — для придбання скрапленого газу, — зазначила Олена Кравченко, начальник управління праці та соцзахисту населення Горностаївської РДА. — Для компенсації цих витрат передбачено понад 2,6 млн. гривень, у середньому — 1604 грн. на кожну родину. Між тим, заборгованість за «паливними» субсидіями склала у лютому майже 132 тис. гривень. Зрозуміло, що виправити ситуацію допоможуть точний облік і ретельна перевірка фінансового стану одержувачів субсидій. Проте соціальні працівники не на­ділені правами з’ясування реального фінансового стану одержувачів державної допомоги, це прерогатива фіскальної служби.

Щойно Кабмін затвердив порядок проведення верифікації соціальних виплат. За словами міністра соціальної політики Павла Розенка, безпосередньо проводитиме верифікацію Міністерство фінансів. Уже 10 березня Мінфін збирається надати Мін­соцполітики, Пенсійному фонду і місцевим органам влади рекомендації з перевірки відповідності одержувачів держдопомоги за­твердженим урядом критеріям. Завершити перший етап верифікації планується до 1 липня.

Верифікація здійснюватиметься у три способи: електронна — включає звірку інформації про людину з даними, отри­маними від органів влади, підприємств, організацій та банків; телефонна — відбуватиметься шляхом опитування; фізична — під час безпосереднього спілкування верифікатора (співробітника банку або со­ціального працівника) з одер­жувачем соцвиплат.

На думку фахівців, процес верифікації дозволяє Мінфіну отримати доступ до банківської таєм­ниці. Адже три види соціальної допомоги включають в себе фінансовий показник: субсидії на оплату житлово-комунального господарства, виплати малозабезпеченим сім’ям та переселенцям. Тому тільки отримувачі цих виплат перевірятимуться на наявність депозитів. Наприклад, «пільговик» не отримуватиме виплату, якщо з’ясується, що у нього є депозит у розмірі понад 10 прожиткових мінімумів, тобто більше 16,1 тис. грн.

При цьому в Мінфіні попереджають, що відомство буде єдиним одержувачем банків­ської таємниці й не стане передавати інформацію до інших органів. Однак зупинятися на досягнутому в Мінфіні не планують і запустять другий рівень верифікації, який дозволить виявити липових одержувачів со­ціальних виплат.

Анатолій НІКОЛАЄВ