Велика користь і шкода від маленької батарейки

Сучасне життя важко уявити без маленької, але незамінної в побуті речі – батарейки. Та не кожен, певно, помічає на ній спеціальне  маркування, яке попереджає про небезпеку її викидання разом зі звичайним сміттям, оскільки в батарейках міститься  багато токсичних елементів, що здатні сильно забруднити навколишнє середовище.

Варто знати: підраховано, що одна пальчикова батарейка, викинута у смітник, може забруднити важкими металами близько 20 кв. м землі, а це – територія «проживання» двох дерев, одного їжака, двох кротів і кількох тисяч дощових хробаків.   Крім того, як стверджує статистика, викинувши всього дві старенькі батарейки з ліхтарика, ви зіпсуєте дві ванни, 8 відер і півтора чайника чистої води.

Отруйні речовини, за «природним ланцюжком» в кінцевому результаті потраплять на наш стіл. Один зі складових  компонентів  батарейок – кадмій, за ствердженнями медиків,  негативно впливає на нирки, печінку, підшлункову залозу, і крім всього цього сприяє виникненню раку легенів.

В цивілізованих країнах усього світу батарейки збирають і утилізують окремо від побутових відходів. На жаль, Україна не входить до їх числа, оскільки в нашій державі досі не налагоджена  система збору  і утилізації батарейок. Цим, в переважній більшості випадків, переймається громадськість, окремі організації чи підприємства.  Враховуючи всі ці аспекти, екологи та всі небайдужі активісти призивають населення до дуже простих і в той же час важливих речей: не викидати отруту в землю. Який вихід? Здавати їх до спеціальних пунктів, що  діють на базі установ, організацій, навчальних закладів, які   передують зібране для подальшої  утилізації, окремо від ТПВ. Пам’ятайте:  у жодному разі батарейки  не можна розбирати, кидати у вогонь, у воду.

Привернути увагу до цією проблеми вирішив кур’єрський центр «Адресат» (м. Херсон) у партнерстві з херсонськими міськими осередками «Всеукраїнської екологічної ліги» та української екологічної асоціації «Зелений світ».

За словами керівника центру Юрія Багненка, працівники очолюваної ним структури вже не один рік займаються збором батарейок, залучаючи до цього навчальні та позашкільні заклади всієї області. Вони надають їм допомогу в організації пунктів збору. Два з таких діють в Новій Каховці, на базі шкіл №8 та №3.

Цього року «Адресат» вирішив залучити ще більшу кількість небайдужих людей до вище окресленої проблеми, в тому числі найменших громадян, і провести конкурс малюнків.  Головна його мета – привернення уваги до загрози, що несе в собі маленька батарейка, викинута у смітник, підвищення рівня екологічної обізнаності серед дітей та дорослих. Юрій Багненко акцентував: конкурс є відкритим і абсолютно добровільним. І тішить те, долучилось до нього чимало учасників – 34 організації (садки, школи, позашкільні навчальні заклади та ін.) з Голої Пристані, Олешок, Херсона, Гладківки, Токарівки та Нової Каховки.  Всього на огляд конкурсної комісії було надано понад 150 робіт.

Наше місто представили роботи учнів школи №3 (директор І. Дубас), № 8 (О. Олійник), № 7 (Л. Грішагіна), Корсунської (С. Дук) та обривського дитячого садка «Барвінок» (завідуюча Т. Мосьпан).

«Дізнавшись про  обласний  екологічний конкурс «Здай батарейку – збережи  природу!», дошкільнята із  великим  задоволенням вирішили долучитись до нього з надією, що завдяки їхнім зусиллям довколишній світ стане чистішим, – розповіла НК online завідуюча садком «Барівнок» Тетяна Мосьпан. – Малеча дізналась, що зібрані батарейки допоможуть   зберегти життя тваринкам, рослинам, а головне – уникнути  хвороб людині».

Оцінює зусилля   учасників  журі, до складу якого увійшли заступник начальника управління заповідної справи та поводження з відходами Департаменту екології ХОДА Наталія Савченко, працівник Херсонського краєзнавчого музею Михайло Подгайний, голова Херсонського відділення української екологічної асоціації «Зелений світ» Світлана Волкова, керівник кур’єрського центру «Адресат» Юрій Багненко  та інші.

Наразі триває підведення підсумків, збираються останні роботи. Результати конкурсу будуть оголошені  в урочистій атмосфері 21 березня, у день весняного рівнодення, коли весь світ відзначатиме День Землі. Переможців чекає заохочення від організаторів конкурсу.

На фото:  роботи учнів школи №8 та д/с “Барвінок”