Великий проект: як не забруднювати річки?

Відповідь на це питання, а вірніше методи поводження з відходами людської діяльності обговорювали під час практичного семінару з вчителями і викладачами хімії і біології у Новій Каховці.

20 листопада в рамках міжнародного проекту Крокус (CRoCuS) «Чистіші річки – чистіші моря», за фінансової підтримки Європейського Союзу, керівник Новокаховської громадської організації «Мама-86» Таїсія Козак організувала зустріч з вчителями та викладачами, на яку було також запрошено вченого агронома Івана Буракова. Він має багаторічний досвід роботи у сфері вирощування в овочів та фруктів. Переймаючись проблемою неконтрольованого внесення хімічних добрив фермерами, Іван Іванович розробив унікальну технологію виготовлення добрив на основі компостування. Кінцевий продукт – гумісток – повністю безпечний як для людини, так і для рослин, які не тільки живить, а й захищає від шкідників. Розробкою І.Буракова користуються навіть закордонні господарники, проте не всі місцеві фермери знають про таку унікальну розробку, яка зменшую кількість використання пестицидів та хімікатів. Популяризація безпечної технології вирощування рослин – головне завдання агронома зараз.

Щодо проекту Крокус, який координується Болгарією, і являє собою акцію чотирьох громадських організацій Молдови, України та Румунії, то головним завданням екологів є виготовлення інноваційного інструменту для швидкої оцінки річкового сміття та можливостей утилізації відходів. Також розповсюдження інформації про методи зменшення відходів, які біологічно розкладаються, і про мінімізацію використання пластику.

Про приклад останнього розповіла вчитель біології ЗОШ №3 Ірина Кучеренко: «Минулого року під час свята першого дзвоника нам, вчителям, профспілка подарувала полотняні торбочки, які можна використовувати замість пластикових пакетів, коли йдеш до магазину. Багато хто з моїх колег, окрім цього подарунку, вже купив собі нові такі торбочки. Вони дуже зручні і, головне, не шкідливі для здоров’я».

Особливою цікавинкою проекту Крокус є розробка і тестування мобільного додатка TrashAlert (ТАМА), який дозволить оцінити масштаб сміття, яке скидають поблизу річок. Визначити приблизний об’єм пластмас, біологічних відходів, потенціальний вплив на біологічне різноманіття річок. Також за допомогою цього додатку можна буде визнати координати місцеположення засмічення і зробити карту засміченого району. ТАМА буде розроблена асоціацією WISDOM (Молдова).

Закликаючи вчителів долучати школярів до проблем очищення річок і прибережної зони, Т.Козак розповіла: проект триватиме до 2022 року і передбачає виготовлення демонстраційних моделей, майстер-класів. Буде використовуватися досвід громад, які розташовані на річках Прут, Дніпро, Тунжа. Громадськості покажуть обладнання для подрібнення гілок, органічних відходів для виробництва мульчі або компосту, повітряну дувку для збирання сухого листя. До того ж діти зможуть власноруч виготовити будівельні елементи з відходів, пластикових пакетів і пляшок. На наступний рік заплановані також еко-вечірки на свіжому повітрі і прибирання. Тобто школярі будуть мати можливість не тільки отримати інформацію, а й на практиці застосувати свої знання.

– Насправді діти можуть дуже багато. В моїй практиці був такий випадок: на подвір’ї однієї серйозної організації були зарості амброзії. Після того, як діти розвісили оголошення про шкідливість цієї рослини, зранку другого дня весь бур’ян було викошено. І це тільки маленький приклад, – розповіла Таїсія Федорівна.

Та й самі вчителі виявили зацікавленість проектом. Під час практичного завдання вони не тільки пропонували креативні способи очищення засмічених територій біля річок, а й дуже гарно зобразили втілення своїх ідей. До того ж, розповідаючи про свої пропозиції, вони дуже гарно, змістовно й цікаво розповідали про них. І запропонували долучити до вирішення проблем, пов’язаних із засміченням,батьків, тому що дуже часто дітей вчать не смітити, сортувати сміття, збирати пластикові відходи, а в реальному житті бачать зовсім інше. Відпочиваючі залишають після відпочинку купи сміття, кидають недопалки, не прибирають у власних подвір’ях. Враховуючи це, в екологічному вихованні потрібна співпраця дорослих і дітей, говорять вчителі.  Учасники семінару також надали пропозицію, що сортування сміття потрібно проводити не тільки в школах і багатоповерхівках, а також в технікумах, вузах і на всіх підприємствах та організаціях міста.