Вертикаль влади та перпендикулярний народ

Не києм, так палицею, але депутати Верховної Ради затвердили пенсійну реформу, яку дехто іменує «так званою» від Гройсмана­Реви, стверджуючи, що її не можна назвати взагалі «реформою». Мотивація: оскільки пропозиції уряду не змінюють ані філософію пенсійного забезпечення, ані саму пенсійну модель. Вважають: основна мета урядової «пенсійної реформи» — скоротити дефіцит бюджету ПФ за рахунок максимального зменшення кількості людей, що претендують на пенсійні виплати!

Доводять: реформа значно погіршить умови призначення нових пенсій і знизить їх розміри на третину! Планується «зменшити» демографічне навантаження на солідарну систему через фактичне підняття пенсійного віку.

Тобто значне збільшення тривалості страхового стажу (до 35 років) фактично призведе до підвищення пенсійного віку до 65 років!

Закидається: «осучаснення» пенсій є прямим обов’язком уряду, а ніяк не реформою!

Троллять Кабмін: роки страхового стажу, яких не вистачає, уряд милостиво дозволяє докупати. Доплата за рік буде складати майже 17 тисяч грн.!

Попереджають народ: в Україні страховий стаж відраховується з 1 липня 2000 року, коли відповідні дані почали заносити до новоствореного Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Відповідно, якщо людина офіційно працевлаштована і працювала безперервно, то в 2017 році більше ніж 17 років страхового стажу у неї не буде! В законопроекті залишили можливість вийти на пенсію в 60 років при наявності 25 років стажу, але це можливо лише для тих, кому роки роботи зараховувались як «рік за два». І що робити без п’яти хвилин пенсіонерам?

Індексацію пенсій на розмір інфляції фактично відмінили. Замість цього запроваджують індексацію пенсій на 50% від розміру інфляції. Це призведе до скорочення купівельної спроможності пенсіонерів та їх подальшого зубожіння, вважають експерти.

Тобто всупереч 22 статті Конституції урядова реформа значно погіршить умови призначення нових пенсій (стаж — 35 років, вік — 65) і знизить їх розміри на третину!!

І ще багато чого іншого закидають фінансисти авторам та депутатам.

А яка ж версія урядовців? Слово — міністру соціальної політики Андрію Реві, який 5 жовтня взяв участь у селекторній нараді з керівництвом відділень Пенсійного фонду на місцях з питань запровадження пенсійної реформи під головуванням прем’єр­міністра України Володимира Гройсмана.

Під час виступу міністр (за «Урядовим порталом») поінформував учасників наради щодо основних положень нововведення.

Так, відповідно до схваленого Закону з 1 жовтня будуть перераховані та осучаснені всі раніше призначені пенсії за єдиними правилами обрахунку незалежно від того, у якому році вона була призначена за матеріалами пенсійних справ, з використанням зокрема: єдиного показника середньої зарплати за останні 3 роки (2014­2016) у розмірі 3764,4 грн.; прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, встановленого на 1.12.2017 року та збільшеного на 79 грн., замість такого показника станом на 1.10.2017 року (1312 грн.).

«При цьому всі перерахунки пенсій будуть зроблені без звернень пенсіонерів», — наголосив урядовець.

Друге важливе рішення — це запровадження постійної, щорічної опосередкованої індексації (перерахунку), яка з 2021 року відбуватиметься шляхом збільшення (перерахунку) середньої зарплати, з якої обчислено пенсію, на 50% зростання середньої зарплати за 3 попередні роки та на 50% зростання індексу споживчих цін за попередній рік.

У 2019­2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

«Це забезпечить щорічний перерахунок пенсій для «старих» пенсіонерів і не буде залежати від рішень політиків про підвищення пенсій», — наголосив Андрій Рева.

По­третє: цим важливим рішенням ми посилюємо роль страхового стажу для визначення права на пенсію.

«Ми не підвищуємо пенсійний вік, а залишаємо право для тих, хто сумлінно працював і набув необхідного страхового стажу, вийти на пенсію при досягненні 60 років. При цьому посилюються страхові основи системи, встановлюються більші вимоги щодо страхового стажу і закріплюється можливість з січня 2018 року виходити на пенсію тим, хто відпрацював та сплачував внески 25 і більше років», — пояснив міністр.

Він зазначив, що навіть простий розрахунок свідчить про те, що, працюючи 35 років та отримуючи мінімальну зарплату, можна заробити на мінімальну пенсію, яку отримують у середньому протягом 18 років.

У той же час людина, яка не працювала, або працювала на себе (не сплачувала страхові внески) не буде більше отримувати пенсію за рахунок інших і вийде на пенсію пізніше — ми пропонуємо залишити мінімальний страховий стаж для права на пенсію на рівні 15 років (при досягненні 65 років).

Таким чином для осіб, які працюють у тіньовому секторі, секторі неформальної зайнятості або за кордоном, передбачені всі можливості для добровільної участі в пенсійній системі, аби сплачувати страхові внески. Також передбачається можливість одноразової сплати страхових внесків — «придбати» стаж за період, коли особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, помножений на коефіцієнт 2.

Разом з тим зберігається право на достроковий вихід на пенсію для матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років); військових — учасників бойових дій (55 років); ліліпутів та диспропорційних карликів (40/45 років); артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років); журналістів у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій; чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку).

Четверте — це скасування обмеження виплати пенсій для пенсіонерів, які працюють. Пенсіонер, який заробив пенсію, з 1 жовтня буде отримувати її в повному обсязі, продовжуючи сплачувати внески до Пенсійного фонду та податки до Державного бюджету. Тим самим ми стимулюватимемо пенсіонера залишатись на роботі якомога довше, можливо, навіть із застосуванням неповної зайнятості.

Відміняється зменшення розміру пенсії жінкам, що скористались правом дострокового виходу на пенсію по досягненню 55 років. Розмір пенсії їм буде виплачуватись у повному розмірі після досягнення віку, який перевищує пенсійний на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

П’яте — це позбавлення солідарної пенсійної системи від невластивих видатків. Для зменшення, а в перспективі ліквідації дефіциту коштів Пенсійного фонду всі невластиві видатки системи передаються до державного бюджету. Ми створюємо страхову пенсійну систему.

Тимчасова державна соціальна допомога з 1.01.2018 по 31.12.2020 призначатиметься непрацюючим особам, які досягли встановленого пенсійного віку, мають страховий стаж не менше 15 років, але не набули права на пенсійну виплату — на період до набуття права на пенсію за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Комплекс прийнятих змін у законодавстві направлений на зміцнення солідарної системи, забезпечення її прозорості і прогнозованості.

І основне. Підвищення пенсій, яке здійснює уряд, не носить інфляційний характер і не може призвести до підвищення цін.

«Зміни, які підготовлені урядом, направлені найперше для побудови справедливої страхової пенсійної системи. Ці зміни повинні поступово ліквідувати стереотип про пенсію як про те, що буде дано державою незалежно від того, працюєш чи ні. Пенсія — це виплата, яка зароблена особистою працею», — заявив Андрій Рева.