Види відповідальності за порушення трудового законодавства та оплати праці

Більшість найманих працівників не розуміють того, що відсутність правового регулювання трудових відносин робить громадянина незалежної держави рабом.

Про це повідомляють фахівці Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради.

Влаштуватися на роботу без укладання трудового договору можна без проблем. Але через таку зайнятість, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, працівники. Ненормований робочий день, відсутність оплати лікарняного та відпустки, залежність розміру і порядку виплати заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного та інших фондів державного соціального страхування, позбавлення працівника права на достроковий вихід на пенсію, права на скорочений робочий день, тиждень, якщо він працює в шкідливих умовах праці, права не працювати у вихідний і святковий день; права не залучатися до понаднормових робіт без бажання працівника, права на допомогу по безробіттю, права на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, права на гарантії за колективним договором – це неповний список порушення вимог трудового законодавства роботодавцями. З цим пов’язана також можливість (наприклад, у випадку конфлікту з роботодавцем) невиплати заробітної плати працівникові. У такому разі більшість юристів навіть не хоче братися за трудові спори, оскільки знають, що практично безнадійно притягнути до відповідальності працедавця, який не заплатив своєму працівнику.

У разі коли, використовується наймана праця без оформлення трудових відносин вона містить у собі багато негативних явищ та жодного позитивного. Наприклад, є непоодинокі випадки коли з працівниками, які не оформили свої трудові відносини, трапляються нещасні випадки під час виконання трудових обов’язків, ще страшніше коли працівник отримав смертельну травму. Але, через те, що він не був належним чином оформленим на роботу (працював по усній домовленості), його сім’я не зможе отримати належні страхові виплати.

Для того щоб уникнути таких випадків робоча група з питань легалізації оплати праці та зайнятості населення постійно проводить інформаційно роз’яснювальну роботу, що через таку зайнятість, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, працівники.

Також, представники робочої групи звертають увагу, що з 1 січня 2018 року разом із підвищенням, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальної заробітної плати до 3723 грн., змінився і розмір штрафних санкцій.

Так, у разі вчинення порушень законодавства про працю, що передбачено ч.2 ст. 265 КЗпП України, юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, з 1 січня 2018 року несуть фінансову відповідальність у таких розмірах:

30 мінімальних зарплат за кожного працівника ( 111 690 грн.) за наступні порушення:

–  фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;

–  оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;

–  виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

За порушення інших вимог трудового законодавства, крім зазначених вище, передбачені інші штрафи.

 

 

 

 

В.о. начальника управління                                                                                  О.В. Левицький