Відпрацювати сімейний скандал

Безоплатні громадські роботи за відповідним рішенням суду можуть виконувати підопічні міського відділу пробації. Щодо процедури їх призначення пояснення надав начальник відділу Олександр Олійник:

— Засуджений може відпрацьовувати їх як кримінальне покарання (60-240 годин) або адміністративне стягнення (30-60). На практиці це відбувається так: після отримання нашим відділом рішення суду правопорушника викликають на бесіду і знайомлять з правами і обов’язками, потім направляють на підприємство, керівник якого визначає, що він буде робити.

— Чи трапляється, що людина ухиляється від таких робіт? Як реагують на таке «покарання» ті, кому їх присудили?

— В основному, відповідально. Хоча минулого року 11 особам громадські роботи були замінені на адміністративний арешт (перебування в ізоляторі тимчасового тримання), чотирьом — на штраф. Бувають випадки ігнорування кримінального покарання. За це передбачений арешт на строк до 6 місяців або обмеження волі строком до 3 років. Місце відбування покарання — в арештному домі або у виправних центрах.

Олександр Олійник розповів: минулого року громадські роботи відбували 107 осіб, 98 з них відпрацьовували адміністративні стягнення. І, як це не прикро, сьогодні розповсюдженим правопорушенням (99% від числа притягнутих до даного виду стягнення у 2017-му) стало насильство в сім’ї (ст.173-2 КУ «Про адміністративні порушення»). Зрідка — хуліганство, розпивання алкоголю у громадських місцях. До слова, ще донедавна порушники правил дорожнього руху могли прибирати вулиці міста або фарбувати сміттєві баки на громадських засадах. Тепер, вже кілька років поспіль, за необережне поводження на дорозі водіїв штрафують, відпрацювання їм не загрожує.

Як доповнив О.Олійник, щороку міська влада визначає підприємства для відбування громадських робіт. Наприкінці грудня рішенням виконкому такими визначено два комунальних підприємства — «Спорт для всіх» і «Основа», де підопічні відділу пробації виконують роботи, здебільшого пов’язані з благоустроєм території, що не потребують спеціальних навичок.

«З КП «Спорт для всіх» співпрацюємо давно. Особливістю цього підприємства є те, що в нього на балансі перебуває велика територія — стадіон «Енергія», міські спортмайданчики, спортзал «Гарт». І наші люди добре допомагають в її утриманні», — констатував О.Олійник. Крім цього, серед партнерів стосовно проведення виховної роботи із засудженими він називає ще й послідовників однієї з міських церковних конфесій — п’ятидесятників. Вже доброю традицією стали різдвяні зустрічі та відвідини прихожанами родин засуджених, в яких виховуються діти. Цього року така акція відбулася 16 січня. Малеча отримала солодкі подарунки і дуже раділа, а дорослі мали змогу поспілкуватися на духовні теми.

У нашій розмові з О.Олійником брала участь старший інспектор Новокаховського міського відділу з питань пробації Тамара Пасічна. Вона розповіла про 30-річну жінку, яка мешкає в одному з прилеглих до Нової Каховки сіл і зараз відбуває кримінальне покарання за крадіжку гаманця. Багатодітна молодиця відпрацьовує 80 годин в своєму ж селі. В пригоду потрапила через дурницю: в компанії з друзями чоловіка вийшло непорозуміння через гроші, за які придбали міцні напої. Як завжди, винними визнали того, хто ходив їх купувати.

Розповіла Тамара Михайлівна і про одного чоловіка, який за іронією долі колись відпрацьовував адміністративне покарання, потім залишився працювати на підприємстві і тепер вже «керує» відбувальниками покарань. Також вона згадала випадок, коли чоловік, відпрацьовуючи якусь провину, кинув пити.