Виросли на Майдані. Волонтерські ініціативи два роки потому: Babylon’13

BabylonРеволюція Гідності вивела на вулиці щонайменше сотні тисяч людей. Кожен вклав у революцію те, що міг: бабусі несли бутерброди, молодь будувала барикади, а досвідчені чоловіки й жінки допомагали своїми професійними навичками. Наприклад, медики організували мобільні служби. Потреби Майдану народили чимало волонтерських ініціатив.

За два роки ці об’єднання виросли у стійкі організації та соціальні підприємства, що нині генерують рішення для суспільства. “Українська правда. Життя” підготувала спецпроект про те, чим зараз займаються волонтерські ініціативи, які з’явилися на Майдані.

Babylon’13

Ялинка на Майдані нагадувала вавилонську вежу. Країна розмовляє на двох мовах, намагається будувати державу на пострадянському просторі – і ні чорта не виходить. Але насправді історія простіша: ми тоді обідали в барі “Вавилон”, а код до wi-fi в ньому був Вавилон12. Тоді зрозуміли, що це наша назва, – розповідає кінооператор Юрій Грузінов.

Сильніше-за-зброюЗа цією історією ховається розшифровка назви об’єднання операторів, режисерів та кінематографістів Babylon’13, чиї короткометражні фільми стали відомі ледь не кожному українцеві, що користується інтернетом.

Спільна робота розпочалася 30 листопада 2013 року, наступного дня після того, як на Майдані Незалежності сталося побиття студентів правоохоронними органами.

Наступного дня на Михайлівській площі Грузінов зустрівся з Володимиром Тихим, Юлією Гонтарук, Іваном Сауткіним, Андрієм Рогачовим, Денисом Воронцовим та Ігорем Стеколенком. Так почалася історія Babylon’13.

За час протистояння команда зняла серію фільмів про Майдан, у тому числі про його розстріл.

Ми знімали це все, щоб підтримати людей. Тому що найсильніше в цей момент – це інформація, а всі телеканали мовчали, – пояснює Грузінов.

З початком анексії Криму та війни на Донбасі Babylon’13 перемістив напрямок своїх об’єктивів у бік найгарячіших точок країни.

Під час зйомок фільму про Кримський референдум у Сімферополі місцеві правоохоронці затримали Юрія Грузінова та Ярослава Пілунського просто на виборчій дільниці. Шість днів вони провели в підвалі обласного військкомату.

У нас вже не було виходу, ми зрозуміли, що не можемо кинути свою справу і що камера сильніша за зброю. У Криму ми це зрозуміли вже напевне, – з легким пафосом говорить кінооператор.

Зараз команда займається одразу декількома проектами – це фільми про події на Євромайдані, фільми про добровольчі батальйони і АТО.

Окремої уваги заслуговує стрічка, яку Babylon’13 знімає впродовж двох років.

Це фільм про сім’ї, які пройшли Майдан і війну. У нас сім героїв, кожен з яких уособлює український характер. Вони всі між собою посварилися. Але є одна жінка, яка всю цю справу об’єднала – це дружина комбата, яка народила дитину. Ми зняли, як вона народила. Це і є народження нового майбутнього, тому що наші діти можуть отримати нормальну країну, – розповідає Грузінов.

На прохання описати свою роботу одним словом, кінооператор вимовляє слово “дзеркало”.

Ми допомагаємо подивися на себе – хто ти, що ти, на якому місці, порівняй себе з іншими, – резюмує він.

Ще один проект, яким опікуються Грузінов та Пілунський – сайт “Hero.ua”. Там можна знайти короткі фільми про волонтерів, добровольців, військових, активістів і просто цікавих людей.

У найближчому майбутньому вони хочуть, щоб “Hero.ua” став контактним майданчиком для волонтерів та активістів, так вони зможуть ефективніше допомагати бійцям АТО і тим, хто потребує допомоги.

Команда Babylon’13 вже нараховує більше 50 осіб і продовжує знімати “документалки”. За два роки їх назбиралося понад 500.

Роман Кравець, Оксана Хомей,

Андрій Пасічник, Валерія Лопатіна, для УП.Життя

Далі буде…