Виросли на Майдані. Волонтерські ініціативи два роки потому: Євромайдан SOS

Майдан с флагамиУкраїнська правда. Життя” підготувала спецпроект про те, чим зараз займаються волонтерські ініціативи, які з’явилися на Майдані. Більше історій читайте тут.

Євромайдан SOS

Виник на основі Центру громадянських свобод, правозахисної організації, що діяла ще з 2007 року.

Так сталося, що на ранок 30 листопада 2013 року Центром громадянських свобод був запланований тренінг на тему прав і свобод людини, – розповідає менеджер проектів та волонтер Євромайдан SOS Марія Лисенко.

На нього з’їхалися активісти з усієї України.

Проте після побиття студентів на Майдані, яке сталося вночі, усім було вже не до тренінгу. Стало зрозуміло: боротьба триватиме, і триватиме довго.

Необхідна була організація, що надавала б правову допомогу активістам, які постраждали внаслідок боїв чи сутичок на Майдані. Так і народилася ідея Євромайдану SOS – як організації, що буде реагувати на порушення закону.

Фото зі сторінки Євромайдан SOS

Ініціаторами її створення були Олександра Матвійчук, Марія Іваник, Марія Томак, Соломія Бобровська та інші.

Коли на нашу гарячу лінію надходив дзвінок з цього приводу, ми відразу ж підшукували для цієї людини адвоката, – згадує Марія. – Євромайдан SOS мав власну базу адвокатів-волонтерів. У кращий час в нас було 500 адвокатів по всій Україні, які допомагали абсолютно безкоштовно! У той час охочих допомогти було безліч. Їхній вік був абсолютно різний: від студентів до пенсіонерів. Був випадок, коли до нас завітала жінка і сказала, що не може працювати на гарячій лінії, але готуватиме їсти нашим організаторам. І вона приходила кожного дня…

Оскільки на цілодобову гарячу лінію люди звертатися з будь-якими питаннями, то Євромайдан SOS займався і координуванням людей, перенаправляючи їхні заявки до відповідних майданівських організацій.

Відразу після революції кількість учасників Євромайдан SOS значно зменшилася. Наразі в організації 11 постійних правників та близько 50 волонтерів. Багато колишніх учасників працюють в інших ініціативах.

 Рух заснував премію для волонтерів. Фото зі сторінки Євромайдан SOS

Зараз Євромайдан SOS – це організація, що займається документуванням порушень прав людини, у першу чергу на окупованих територіях Криму та Донбасу.

Ми займаємося моніторингом ситуації і в зоні АТО. Спілкуємося із солдатами, які побували в полоні, а також з місцевими мешканцями, яким відомі факти порушення прав людей. Насправді матеріалу надзвичайно багато, – розповідає Марія Лисенко.

Також організація досі займається пошуком зниклих на Майдані.

Зараз таких 22 людини. Про них ми не маємо жодної інформації; невідоме також і їхнє місце знаходження. У цій справі ми сподіваємося на розслідування Генпрокуратури. Хоча за 2 роки вони так і нічого не з’ясували.

Євромайдан SOS веде активну міжнародну діяльність та взаємодіє з тамтешніми організаціями. Усі матеріали та факти порушення прав людини на Майдані чи в зоні АТО поширюються на різних міжнародних конференціях, форумах тощо.

Також представники міжнародних організацій на запрошення Євромайдан SOS приїздять в Україну з метою моніторингу ситуації та обміну досвідом.

Ще один напрям діяльності Євромайдан SOS – боротьба за звільнення українських політичних в’язнів у Росії та Криму. Для цього ними було ініційовано рух Let My People Go Ukraine.

Наразі Євромайдан SOS здійснює моніторинг українського законодавства на дотримання вимог міжнародного права.

Головне завдання – боротьба за ратифікацію Римського статуту. Адже це дозволить Міжнародному кримінальному суду здійснювати розслідування злочинів, що їх було скоєно на території Україні, або проти громадян України.

За словами активістів Євромайдан SOS, ратифікація Римського статуту не дозволить повторення тих жахливих злочинів, які були вчинені проти учасників Майдану владою колишнього президента Віктора Януковича.